ZAOŠTRAVANJE NA BALTIKU: Poljska se sprema za rat, opkolila Kalinjingrad južnokorejskim tenkovima K2 i protivtenkovskim barijerama (VIDEO)
POLjSKA počela da jača granice sa Rusijom i Belorusijom, pripremajući se za eventualni rat.
Foto: Printskrin Youtube
U razvoju događaja koji potvrđuje da je Ukrajina vrelo mesto sukoba, Poljska je počela da raspoređuje južnokorejske tenkove tipa K2 Black Panther duž granice sa ruskom enklavom Kalinjingrad, pripremajući teren za potencijalnu eskalaciju između Zapada i Rusije.
POLjSKA ŠALjE OKLOPNjAKE NA RUSKU GRANICU
Konkretno, portparolka 16. mehanizovane divizije poljske vojske objavila je 14. novembra da je zemlja rasporedila južnokorejske tenkove tipa K2 na samo nekoliko kilometara od ruske oblasti Kalinjingrad.
Oklopna vozila prebačena su u oblast uz pomoć transportnih sredstava, a narednih dana će operisati u gradu Branjevo, na severu Poljske, koji se nalazi 150 kilometara od ruske granice.
Poljski izveštaj je dodao da su južnokorejski i poljski zvaničnici sarađivali na opremanju tenkova specijalnim sistemima kako bi se zadovoljile potrebe poljske vojske.
-Sledeći korak biće opremanje tenkova sistemima koji se koriste u poljskoj vojsci, uključujući komunikacione sisteme, izjavila je portparolka divizije.
PARALELNA ESKALACIJA NA OBE STRANE
Zanimljivo je da Poljska raspoređuje južnokorejske tenkove na svojoj granici s Rusijom u trenutku kada Moskva na rusko-ukrajinskom bojištu, kako tvrde sa zapada, angažuje trupe iz Severne Koreje. Kao što je juče objavljeno, u centralnoj Rusiji primećeni su severnokorejski samohodni topovi Koksan kalibra 170 mm.
Raspoređivanje tenkova K2 Black Panther blizu Kalinjingrada otkriveno je samo nekoliko dana nakon što je poljski premijer Donald Tusk najavio početak izgradnje odbrambenih linija duž rusko-poljske granice pod okriljem programa East Shield (Istočni štit).
PROGRAM EAST SHIELD
Program East Shield, javno predstavljen u maju 2024, ima za cilj jačanje poljskih vojnih kapaciteta duž granica s ruskom eksklavom Kalinjingrad. U okviru ovog programa biće izgrađene fizičke prepreke, nove infrastrukture, sistemi nadzora i drugo.
Foto Tanjug/AP
Slične inicijative pokrenule su i druge zemlje istočne Evrope i Baltika, poput Litvanije, Letonije i Estonije.
Varšava je izdvojila 2,5 milijardi dolara za ojačavanje svojih granica s Belorusijom i Rusijom u narednim godinama, želeći se pripremiti za potencijalnu buduću rusku invaziju na svoju teritoriju.
K2 BLACK PANTHER U POLjSKOJ
Nakon potpisivanja ugovora između Poljske i Južne Koreje o kupovini poljskog Ministarstva odbrane 180 tenkova K2 Black Panther za 3,37 milijardi dolara, postalo je poznato da se poljska odbrambena industrija sprema da započne proizvodnju „poljskih verzija“ korejskog tenka K2.
Tako će, kako navodi poljska publikacija Defence24, poljska odbrambena industrija izgraditi više od 800 tenkova K2, u verziji K2 Black Panther PL.
K2 Black Panther je tenk koji je razvio Hiundai Rotem, koristi ga vojska Južne Koreje i nudi za kupovinu Poljskoj, Norveškoj i Egiptu.
oruzjeonline.com
BONUS VIDEO - RUSIJA LANSIRALA RAKETU: Pogledajte trenutak lansiranja
Preporučujemo
POTRAGA ZA PODMORNICAMA U BALTIČKOM MORU: Zajedničke vežbe Švedske i NATO
14. 11. 2024. u 17:37
SLEDI TOTALNI PROKRET U RATU: Ukrajinci i Rusi počinju da koriste novo moćno oružje
16. 11. 2024. u 22:07
TRAMP UPUTIO PISMO ORBANU: Evo šta mu je poručio
PREMIJER Mađarske Viktor Orban objavio je na društvenoj mreži Iks pismo koje je dobio od Donalda Trampa, u kojem predsednik Sjedinjenih Američkih Država ističe da su odnosi SAD i Mađarske jači nego ikada i da se zasnivaju na zajedničkim vrednostima.
09. 01. 2026. u 10:22
POKRENUTA DVOSTRUKA DIPLOMATSKA OFANZIVA: Strah zbog Grenlanda preplavio Evropu, lideri sada imaju novu taktiku
EVROPSKE vlade pokrenule su dvostruku diplomatsku ofanzivu kako bi ubedile predsednika SAD Donalda Trampa da odustane od svojih pretenzija prema Grenlandu - kroz lobiranje u Vašingtonu i pritisak na NATO da otkloni bezbednosne zabrinutosti američkog predsednika.
09. 01. 2026. u 13:11
VODITELjKA OTKRILA ISTINU O CECI I ČEDI: Umešan i Aleksandar Kos - šta se dešavalo između političara i pevačice
BLIZAK prijatelj i saradnik Čedomira Jovanovića, Aleksandar Kos, poslednjih meseci našao se u žiži interesovanja javnosti. O njegovom profesionalnom angažmanu, ali i privatnom životu, u poslednje vreme sve se češće spekuliše, dok je javnosti i dalje malo poznato čime se zapravo bavi i kakav je njegov put bio do pozicije na kojoj se danas nalazi.
09. 01. 2026. u 08:42
Komentari (0)