SAD UPOZORAVAJU IRAN: ''Nećemo moći da obuzdamo Izrael u slučaju novog napada''
ADMINISTRACIJA predsednika SAD Džozefa Bajdena upozorila je Iran da ne pokreće još jedan napad na Izrael, naglasivši da u protivnom ''neće moći da obuzda'' Tel Aviv, rekli su danas neimenovani američki i izraelski zvaničnici za Aksios.
Foto: Profimedia/Ilustracija
Poslednjih dana, izraelski obaveštajci sugerisali su da se Iran sprema da napadne Izrael sa iračke teritorije, verovatno pre predsedničkih izbora u SAD u utorak, izvestio je Aksios.
Izraelski zvaničnici rekli su da bi iranski napad možda podrazumevao zajednički napad sa iračkog tla od strane Korpusa iranske revolucionarne garde (IRGC) i savezničkih šiitskih milicija koristeći dronove i balističke rakete.
Američki zvaničnici potvrdili su da je takav potez Irana i dalje verovatan u narednim danima.
Izvođenje napada preko proiranskih milicija u Iraku, a ne direktno sa iranske teritorije, mogao bi da bude pokušaj Irana da izbegne još jedan izraelski napad na strateške ciljeve u Iranu, navodi Aksios.
Izraelski i američki zvaničnici su ipak rekli da bi Izrael mogao da odgovori čak i ako iranske snage napadnu Izrael sa iračke teritorije.
- To će zavisiti od toga koliko će napad biti masivan i kakvi su njegovi rezultati - rekao je izraelski zvaničnik.
Potparolka Bele kuće Karin Žan Pjer rekla je novinarima u petak da je Bajdenova administracija ''bila veoma jasna da Iran ne treba da odgovori“ i da ''ćemo nastaviti da podržavamo Izrael“ ukoliko dođe do novog napada Irana.
Pet Rajder, potparol Pentagona, rekao je u petak da SAD prebacuju na Bliski istok dodatne odbrambene razarače balističkih raketa, lovačke eskadrile i avione-cisterne.
- (Ministar odbrane Lojd) Ostin je jasno stavio do znanja da će, ukoliko Iran, njegovi partneri ili njegovi zastupnici iskoriste ovaj trenutak da ciljaju američko osoblje ili interese u regionu, Sjedinjene Države preduzeti sve neophodne mere da odbrane naš narod - rekao je Rajder.
Izrael je 25. oktobra pokrenuo napad na Iran u znak odmazde za iranski napad balističkim projektilima tri nedelje ranije.
Izraelski napad se dogodio nakon višenedeljne koordinacije i konsultacija sa SAD tokom kojih su obe strane postigle razumevanje o vrsti meta koje će biti napadnute, a naftna i nuklearna postrojenja u Iranu nisu ciljana.
BONUS VIDEO: OKRŠAJ U CRVENOM MORU: Huti napali tanker sa naftom
Preporučujemo
RAT NA BLISKOM ISTOKU: IDF ubio regionalnog komandanta Hezbolaha Bint Džbeila i njegovu zamenu u roku od 24 sata
27. 10. 2024. u 07:53 >> 14:08
AMERIKA OTKRILA IZRAELSKE PLANOVE: Ovo će biti kraj "kozmetičkih osveta" Teherana
15. 10. 2024. u 17:23
"PA HAJDE DA PRODUŽIMO ZADOVOLjSTVO" Zaharova uputila misterioznu poruku Zapadu
PORTPAROLKA ruskog Ministarstva spoljnih poslova Marija Zaharova izjavila je danas da su zapadne zemlje zabrinute zbog toga kakva bi još nova ispitivanja oružja Rusija mogla da sprovede nakon demonstracije rakete "Burevestnik".
01. 11. 2025. u 19:52
SAD IZDALE GENERALNU DOZVOLU DO APRILA: Odlažu se sankcije ruskoj naftnoj kompaniji
SJEDINjENE Američke Države su danas izdale tzv. "generalnu dozvolu" kojom se privremeno odlažu sankcije Rosnjeftu u Nemačkoj do 29. aprila 2026. godine, objavilo je američko ministarstvo finansija.
29. 10. 2025. u 16:17
"NIJE ZASLUŽILA DA JOJ SE OVO DESI": Milša kroz suze o Miri Banjac i njenoj tragediji - jednu rečenicu koleginice pamtiće zauvek
GLUMICA Milica Milša ne krije da su ona i njen suprug, Žarko Jokanović, učinili sve da Miru Banjac vrate na scenu posle velike porodične tragedije koja ju je zadesila.
02. 11. 2025. u 10:23
Komentari (1)