BRIKS DOBIO POJAČANJE: Kuba se pridružila kao zemlja partner
KUBA se pridružuje bloku BRIKS-a kao partnerska država, u nadi da će izgraditi pravedniji i demokratskiji svetski poredak, izjavio je danas predsednik te karipske zemlje Migel Dijaz-Kanel.
Foto: Piksabej
- Kubi je čast da se pridruži BRIKS-u kao zemlja partner... Pet slova i velika nada za zemlje juga na teškom putu ka pravednijem, demokratskijem, ravnopravnijem i održivom međunarodnom poretku - napisao je predsednik Kube na platformi Iks.
Ranije je predsednik Rusije Vladimir Putin rekao da su članice BRIKS-a na samitu u Kazanju usaglasile listu država partnera te asocijacije.
Prema rečima bolivijskog predsednika Luisa Arsea, njegova zemlja je takođe dobila ovaj status.
BRIKS je međudržavno udruženje osnovano 2006. godine, a Rusija je preuzela predsedavanje udruženjem 1. januara 2024. godine.
Ova godina je počela prijemom novih članica, te pored Rusije, Brazila, Indije, Kine i Južne Afrike, BRIKS sada uključuje Egipat, Etiopiju, Iran, UAE i Saudijsku Arabiju.
Rusko predsedavanje BRIKS-om održava se pod sloganom jačanja multilateralizma za pravičan globalni razvoj i bezbednost.
BONUS VIDEO: SPECIJALNI IZASLANIK PREDSEDNIKA SRBIJE NA SAMITU ZEMALjA BRIKS
Preporučujemo
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
"TREBA ODATI PRIZNANjE VUČIĆU I SRBIJI, MORAMO ZAŠTITI SRBE OD KURTIJA" Montgomeri očitao lekciju medijima u CG o Kosovu i Metohiji
U INTERVJUU za crnogorski "Dan", Vilijam Montgomeri, bivši američki ambasador u SR Jugoslaviji, osvrnuo se na situaciju na Kosovu i Metohiji.
15. 05. 2026. u 13:16
KRAĐA VEKA U NBA! Nikola Jokić ovakvu nepravdu nije zaslužio, bruka i sramota
NBA liga donela je odluku o MVP igraču NBA lige!
17. 05. 2026. u 16:04 >> 16:14
NAJBOGATIJA PEVAČICA BALKANA: Maja za godinu zaradila 92 miliona i PRESTALA DA PEVA na svadbama
PRE tačno tri godine, pevačica je donela iznenađujuću odluku da trajno prestane da peva na svadbama.
26. 05. 2026. u 20:30
Komentari (0)