NOVO UJEDINJENJE DVE EVROPSKE DRŽAVE NA POMOLU? „Istorija je bila nepravedna“
PREMIJER Rumunije Marsel Čolaku govorio je o potencijalnoj uniji Rumunije sa Moldavijom i istakao da podržava takvu ideju.

Foto: Profimedia/Ilustracija
Čolaku je u razgovoru sa medijima rekao da sebe definiše kao zagovornika takve ideje.
- Podržavam uniju Moldavije sa Rumunijom. Verujem u uniju između zemalja. To će biti urađeno u okviru Evropske unije i za to ćemo naći rešenje - rekao je rumunski premijer.
On je rekao i da Rumunija u mnogo čemu pomaže Moldaviji.
- Republika Moldavija je uz pomoć Rumunije postigla održivost. To je činjenica. Istorija je bila nepravedna. Ne mogu da promenim prošlost, a sadašnjost je posledica prošlosti. Jedino što možemo da uradimo je da gradimo budućnost - rekao je Čolaku.
Čolaku nije jedini političar u Rumuniji koji razmišlja o ujedinjenju zemlje sa Moldavijom, a ova ideja je često tema razgovora rumunskih nacionalista.
Političku retoriku često prate natpisi „Besarabija je Rumunija“ koji se ističu na brojnim sportskim i drugim manifestacijama, a koji ukazuju na težnje nacionalista u ovoj zemlji ka teritoriji koja se nalazi u Moldaviji, kao i delovima Ukrajine.
BONUS VIDEO: RUSKI BOMBARDERI U AKCIJI - Borbena misija u pravcu južnog Donjecka
(Klix)
Preporučujemo

RUMUNIJA ĆE SA SVOJOM VOJSKOM MOĆI I U MOLDAVIJU: Šta sprema novi zakon
03. 04. 2024. u 08:28

"DOBRO SMO UPOZNATI SA DOGAĐAJIMA U SRBIJI" Medvedev optužio Zapad za organizovanje protesta u drugim zemljama
ZAMENIK predsednika Saveta bezbednosti Rusije i predsednik stranke Jedinstvena Rusija Dmitrij Medvedev optužio je danas zapadne zemlje da organizuju proteste i mešaju se u izborne procese drugih zemalja da bi održale svoju dominaciju.
31. 07. 2025. u 17:01

EKSKLUZIVNI SNIMCI HAPŠENjA ŠIPTARSKOG TERORISTE: Ovako je pao bivši pripadnik OVK u Svilajncu, evo za šta se sumnjiči (VIDEO)
ŠIPTARSKI terorista i bivši istaknuti pripadnik terorističke OVK Halili Lulzin, uhapšen je danas u Svilajncu, u zajedničkoj akciji Bezbednosno-informativne agencije, Službe za otkrivanje ratnih zločina UKP MUP-a Republike Srbije, a u saradnji sa Tužilaštvom za ratne zločine.
22. 07. 2025. u 20:54

SRPSKA SNAJA IZ ZAMBIJE Opisala svoj prelazak u pravoslavlje: "U početku, neke stvari bile su mi ČUDNE"
PATRICIJA Kaunda iz Zambije pre nekoliko godina zaljubila se u mladića iz Srbije, a zbog njega se doselila u našu zemlju, pa čak i promenila veru.
02. 08. 2025. u 11:32
Komentari (0)