"ZBOG OVOGA NISAM KANCELAR MIRA": Šolc priznao koja odluka je uticala na njegov državnički status
ŠEF nemačke Vlade Olaf Šolc ne prihvata da bude nazvan „kancelarom mira“, s obzirom na to da Nemačka isporučuje oružje Ukrajini u ukupnoj vrednosti od više milijardi evra, izjavio je on u podkastu za izdanje „Cajt“.

Foto: EPA-EFE/MALTON DIBRA
Šolc je podsetio da u skladu sa njegovom odlukom, Nemačka izdvaja 2 odsto svog BDP-a za ostvarenje ciljnog pokazatelja troškova Alijanse za odbranu, kao i modernizaciju Bundesvera.
- Takođe sam doneo odluku da šaljemo oružje Kijevu. U cilju pomoći Ukrajini da zaštiti svoju zemlju, ukupan iznos dostavljenog i obećanog oružja dostigao je 28 milijardi evra. Zbog toga se ne može reći da je to nešto gde nema oružja, a u tom slučaju termin ‘kancelar mira’apsolutno nije prikladan - rekao je on.
Šolc je istakao da je za njega važno da se svi veruju da on pažljivo odmerava svaku odluku pre donošenja.
Istovremeno, on je pretpostavio da bi kancelar-mirotvorac Vili Brant postupio isto tako kao i on, odnosno, založio bi se za isporuke oružja Ukrajini, ali bi isključio slanje raketa „taurus“.
Ranije je bivši nemački kancelar Gerhard Šreder u intervjuu nemačkoj informativnoj agenciji DPA pohvalio odluku Šolca da ne odobri slanje raketa „taurus“ Kijevu.
(Sputnjik)
BONUS VIDEO: ZAJEDNIČKA VEŽBA - Kina, Rusija I Iran sa zajedničkom budućnošću.

ZAHAROVA O UPOZORENjU VUČIĆU ZBOG POSETE MOSKVI: Banditizam i ucena, tako deluju terorističke ćelije
PORTPAROLKA ruskog Ministarstva spoljnih poslova Marija Zaharova danas je nazvala upozorenja Evropske unije predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću u vezi njegove posete Moskvi za Dan pobede, "banditizmom i ucenom''.
30. 04. 2025. u 16:55

MAKRON POSLE RUSKOG NAPADA: Hitno nam je potreban mir
RUSKI raketni napad na grad Sumi na severu Ukrajine naglašava hitnu potrebu za nametanjem primirja Rusiji, izjavio je danas predsednik Francuske Emanuel Makron.
13. 04. 2025. u 15:34

HAOS I DRAMA NA SABALENKINOM MEČU: Svađa. prozivke i na kraju odlazak bez rukovanja (VIDEO)
BELORUSKINjA Arina Sabalenka savladala je Martu Kostjuk iz Ukrajine za plasman u polufinale mastersa u Madridu, a to je bilo sve samo ne običan meč.
01. 05. 2025. u 09:30
Komentari (0)