VELIKA PRETNJA: Preti novi sukob među zemljama EU
MEĐU zemljama Evropske unije može doći do sukoba zbog deficita vode, navodi se u poverljivom dokumentu Evropske komisije, koji citira Politiko.

Foto EPA
U dokumentu se ističe da tendencija nedostatka vode raste, a do kraja veka česte suše prete da smanje ekonomski rast EU za 7 odsto.
U dokumentu se naglašava da deficit vode stvara rizike u gotovo svim aspektima životima: hrani i pijaćoj vodi, infrastrukturi, ljudskom zdravlju i glavnim vidovima ekonomske delatnosti.
„Ovi rizici se mogu pojaviti u različitim formama, od kojih neki obuhvataju jačanje konkurencije kad su u pitanju vodni resursi među sektorima i vidovima korišćenja, uključujući potencijalni rizik od sukoba unutar u između država članica zbog prekograničnih vodnih resursa“, navodi se u dokumentu.
U dokumentu se takođe navodi da su tako česte pojave kao što su poplave i suše već postale jedna od klimatskih pretnji, sa kojima se suočava Evropa.
Prema proceni Evropske komisije, „postoji 36 ključnih rizika po Evropu, neki od kojih su već na katastrofalnom nivou i imaju visoki stepen hitnosti“.
U nekim zemljama EU već se vode sporovi zbog vodosnabdevanja.
Katalonija u Španiji koja je nastradala usled suša, pokušava da ubedi centralnu vladu zemlje da preusmeri vodu iz reke iz susednog Aragona.
U Francuskoj je prošle godine došlo do sukoba zbog planova stvaranja novih rezervoara za vodu.
Evropska komisija poziva članice da ubrzaju pripremu za borbu protiv klimatskih promene, navodeći da veoma kasne u odnosu na planove. Usled promene klime, EK očekuje veći broj prirodnih nesreća kao što su suše, poplave, šumski požari, ekstremne vrućine, kao i epidemije, propadanje useva i oštećenje infrastrukture.
Klimatske promene, prema konzervativnoj proceni EK mogu da smanje ekonomski rast unije za 7 odsto do 2100. godine.
Prema podacima EK za 2019. godinu, više od trećine (38 odsto) stanovnika država EU suočilo se sa nestašicom vode. Godišnje, suša košta evropsku ekonomiju od 2-9 milijardi evra.
Uopšteno, veliki deo zemalja članica EU ima dovoljno vodnih resursa, ali suše postaju sve češće, pre svega su karakteristične za jug i zapad zemlje.
(Sputnjik)
Preporučujemo

KINA OČEKUJE "ZELENO SVETLO" ZA EU Vang Ji: Amerikanci tek treba da ispune obećanja
07. 03. 2024. u 07:53

EU RAZMATRA UVOĐENjE RETROAKTIVNIH CARINA: Na meti električna vozila iz Kine
06. 03. 2024. u 18:21

SAKS: Srbija u teškom položaju, mogla bi da bude most između EU i Rusije
05. 03. 2024. u 22:59

"MAĐARSKA UVEK STAJALA NA STRANI SRBIJE" Sijarto: Naši odnosi najbolji u istoriji
06. 03. 2024. u 12:19

"NEĆU MOĆI DA PRISUSTVUJEM DOGAĐAJIMA" Država EU zabranila Ficu prelet do Moskve, traže se alternativne rute
SLOVAČKI premijer Robert Fico je izvestio da Estonija nije dozvolila slovačkom avionu za Rusiju da preleti preko njene teritorije i da se traži alternativni put.
07. 05. 2025. u 21:01

"TO JE SKANDAL!" Orban žestoko udario na Ursulu fon der Lajen zbog Ukrajine
MAĐARSKI premijer Viktor Orban oštro je kritikovao predsednicu Evropske komisije Ursulu fon der Lajen na društvenim mrežama zbog poziva Ukrajini da ubrza pristupanje Evropskoj uniji.
07. 05. 2025. u 15:26

TAČNA PUTANjA: Kako je Vučić leteo u Moskvu "momkom iz Brazila" - zanimljiva oznaka aviona "YU-SRB"
PREDSEDNIK Srbije Aleksandar Vučić stigao je danas u Moskvu gde će 9. maja prisustvovati vojnoj paradi povodom Dana pobede.
07. 05. 2025. u 17:04
Komentari (0)