ŠOLC U KLIN, FIRME U PLOČU: Kina "svađa" biznis i vlast
DOK vlada u Berlinu u klin, nemački biznismeni - u ploču! Uprkos državnoj strategiji "Kina je rival", privrednici se ne odriču tržišta druge najveće ekonomije sveta.

Foto: Printskrin/Jutjub/ xuxiaopang
Nemačke kompanije nastavile su da investiraju u projekte sa kineskim partnerima. Samo u prvoj polovini godine, navodi se u analizi Instituta nemačke privrede, firme su na Daleki istok plasirale 10,3 milijarde evra. Na Kinu otpada 16,4 odsto nemačkih direktnih ulaganja na inostranim tržištima, jer "ona Nemačkoj nikada nije bila tako važna u odnosu na ostala ulaganja u inostranstvu, kao što je sada", kaže stručnjak tog instituta Jirgen Mates.
Strategija kancelara Olafa Šolca zalaže se za "smanjenje rizika" koji postoji usled ovako krupnih investicionih projekata, ali kapital i profit za nju ne haju. Naročito giganti iz hemijske i auto-industrije stalno uvećavaju vrednost ulaganja. Samo je BASF lane dao deset milijardi evra za novi pogon u južnokineskoj provinciji Guangdong, i to sam, bez kineskog partnera.
Nemački koncerni ulaganja u Kini objašnjavaju dugoročnim očekivanjima. Martin Brudermiler, šef Uprave BASF, projekat u Kini opravdava time da će "do 2030. za dve trećine rasta u hemijskoj industriji biti zaslužna Kina".
- Za razliku od giganata, nemačka srednja preduzeća su, međutim, postala rezervisanija i opreznija zbog korona-restrikcija tokom lokdauna - kaže Johan Furman, šef pekinškog predstavništva nemačke Fondacije Konrad Adenauer, bliske demohrišćanima. - Te firme su zabrinute i zbog nesigurnosti u vezi s lancima snabdevanja, koji se prekidaju kako politika diktira.
Auto-industrija
I NEMAČKI proizvođači automobila žele da prodaju u Kini, a ujedno i da se odupru konkurenciji kineskih proizvođača električnih vozila. U prvoj polovini godine svaki treći "folksvagen" proizveden u svetu, svaki treći "mercedes" i svaki treći "bmv" prodat je u Kini. Prema zvaničnim podacima, nemački proizvođači su lane tamo imali udeo od 19,5 odsto, nešto više od japanskih proizvođača. To je, međutim, 6,5 odsto manje nego 2021. i trend pada se nastavlja.
S druge strane, nemačka vlada je svesna kapaciteta kineskog tržišta, pa je u strategiji, promovisanoj sredinom leta navela da, osim suprotstavljanja ekonomskoj i tehnološkoj zavisnosti kojima, navodno, teži Peking, želi i "da održi ekonomsku isprepletanost s Kinom", podseća Dojče vele. Kako misli da pomiri suprotne želje, Šolcova vlada ne objašnjava.
Kineska vlada s neodobravanjem gleda na nemačke rezerve. Istovremeno, predstavila je strategiju "Dva krvotoka", od kojih se jedan odnosi na domaću potrošnju, a drugi na međunarodnu robnu razmenu. Tako bi, po toj strategiji, trebalo podstaći domaću potrošnju, ali i smanjiti zavisnost Kine od izvoza.
Preporučujemo

"OLAFE, TI SI SLABO INFORMISAN": Moravjecki rekao Šolcu da se ne meša u poljske poslove
25. 09. 2023. u 19:35

"NEĆU MOĆI DA PRISUSTVUJEM DOGAĐAJIMA" Država EU zabranila Ficu prelet do Moskve, traže se alternativne rute
SLOVAČKI premijer Robert Fico je izvestio da Estonija nije dozvolila slovačkom avionu za Rusiju da preleti preko njene teritorije i da se traži alternativni put.
07. 05. 2025. u 21:01

"TO JE SKANDAL!" Orban žestoko udario na Ursulu fon der Lajen zbog Ukrajine
MAĐARSKI premijer Viktor Orban oštro je kritikovao predsednicu Evropske komisije Ursulu fon der Lajen na društvenim mrežama zbog poziva Ukrajini da ubrza pristupanje Evropskoj uniji.
07. 05. 2025. u 15:26

INCIDENT NA EVROVIZIJI: Albanski navijači napali Princa, u grupu navijača uletelo obezbeđenje
PREDSTAVNIK Srbije na Evroviziji u Bazelu, Princ od Vranje završio je prvu probu u Bazelu, koja je protekla veoma burno
08. 05. 2025. u 16:27
Komentari (0)