"SAD SU NAŠ NAJBLIŽI SAVEZNIK": Sunak stiže u prvu posetu Americi kao premijer, očekuje se sastanak sa Bajdenom

Тањуг

04. 06. 2023. u 08:26

BRITANSKI premijer Riši Sunak, povodom posete Vašingtonu sledeće sedmice, rekao je da želi da izgradi bliske i iskrene odnose s američkim predsednikom Džozefom Bajdenom

САД СУ НАШ НАЈБЛИЖИ САВЕЗНИК: Сунак стиже у прву посету Америци као премијер, очекује се састанак са Бајденом

Riši Sunak, Foto AP

Sunak bi trebalo da poseti glavni grad SAD u četvrtak i tamo razgovara s političarima u Kongresu, liderima iz poslovnog sveta, kao i s predsednikom, prenela je agencija Rojters.

Sunaku je ovo prva poset SAD otkako je postao britanski premijer.

- Sjedinjene Države su naš najbliži saveznik. Mi smo jedni drugima partneri kojima se u svemu prvima okrećemo, od sigurnosti za naše ljude do rasta ekonomije - rekao je Sunak u izjavi uoči prve službene posete Vašingtonu otkako je postao premijer.

- Zato je toliko važno da britanski premijer gradi bliske i iskrene odnose s predsednikom Sjedinjenih Država. Svaki globalni problem mi ćemo rešavati zajedno - istakao je on.

Sunak i Bajden trebalo bi da razgovaraju o poboljšanju ekonomskih veza i nastavku vojne podrške za Ukrajinu u ratu s Rusijom. 

Neće, međutim, biti reči o sporazumu o slobodnoj trgovini, rekao je ove nedelje Sunakov portparol.

London želi da izgradi bolje odnose s SAD nakon napetosti uzrokovanih izlaskom Britanije iz Evropske unije. 

U aprilu je zvaničnik Bele kuće demantovao da je Bajden antibritanski raspoložen, nakon što je proveo samo pola dana u Severnoj Irskoj, a potom otputovao u Irsku gde je boravio dva i po dana.
 

BONUS VIDEO: STIŽE ELEKTRIČNI "MOSKVIČ" - Počela proizvodnja na traci nekadašnje fabrike Renoa u Moskvi

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
OSUĐENI ZA UBISTVO STARCA U ZATVORU PADINSKA SKELA: Zrna saosećanja nemaju, izrečene višegodišnje kazne

OSUĐENI ZA UBISTVO STARCA U ZATVORU PADINSKA SKELA: Zrna saosećanja nemaju, izrečene višegodišnje kazne

SREĆKO Stefanović (22), Saša Stanković (22) i Dalibor Petrović (24) oglašeni su danas krivim u Višem sudu u Beogradu za teško ubistvo Stanimira Brajkovića (74) na bezobziran i nasilnički način u zatvoru Padinska Skela početkom februara 2024. godine. Ovom prvostepenom presudom Stefanović je osuđen na 19 godina zatvora, a Stanković i Petrović na po 18 godina.

11. 12. 2025. u 16:22

Komentari (5)

DR NOVOSTI: Zašto je transplantacija obrva toliko popularna među ženskom populacijom?