GLOBALNA TEKTONSKA PROMENA: BRIKS nadmašio G7

Новости онлајн

10. 04. 2023. u 10:01

ZEMLjE koje čine zajednicu BRIKS, Brazil, Rusija, Indija, Kina i Južna Afrika, po ukupnom učešću društvenog bruto proizvoda u svetskoj privredi pretekle su zemlje članice G7, Kanadu, Francusku, Nemačku, Italiju, Japan, Britaniju, SAD i EU. Sadašnja petorka BRIKS-a učestvuje sa 31,5 odsto globalnog BDP-a, dok je udeo G7 pao na 30 procenata.

ГЛОБАЛНА ТЕКТОНСКА ПРОМЕНА: БРИКС надмашио Г7

Foto: Shutterstock/Ilustracija

Kako se očekuje, udeo zemalja BRIKS-a do 2030. godine porašće na više od 50 odsto globalnog BDP-a. Uz to najavljeno proširenje ove zajednice sigurno će uvećati te procente.

Zemlje članice G7 čine oko 10 odsto svetske populacije, dok s druge strane samo Indija i Kina čine oko 35 odsto.

Procenti u globalnom BDP-u do 2019. godine bili su skoro izjednačeni. Članice Grupe 7 činile su 31,5 odsto globalnog BDP-a, a BRIKS 30,7 odsto.
Unutar samog BRIKS-a dominira kineska privreda koja sama čini 17,6 odsto globalnog. Iza nje je Indija sa sedam odsto, Rusija 3,1 odsto, Brazil 2,4 odsto i Južna Afrika (0,6 odsto) svetskog BDP-a.

Osim toga BRIKS najavljuje proširenje, Bangladeš, Egipat i UAE su se već pridružili Novoj razvojnoj banci BRIKS-a, a brojne druge zemlje spremne su da učine isto.
Međutim, uskoro se može očekivati novi potres jer je i Meksiko izrazio spremnost da pristupi BRIKS-u.

Ovaj potez bi mogao da izazove i reakciju SAD koje ne gledaju blagonaklono da njihov sused trguje po nešto drugačijim pravilima nego do sada.

Ovo će dovesti do značajnih globalnih promena, baš onako kako je i kineski predsednik Si Đinping izneo ruskom predsedniku Vladimiru Putinu dok je odlazio iz Moskve posle njihovog prošlonedeljnog samita, prenosi Politika.

BONUS VIDEO: VELIKO IZNENAĐENjE NA SAMITU U GLAZGOVU - Pogledajte kako je najavljen predsednik Aleksandar Vučić

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
DUGOROČNA VREMENSKA PROGNOZA DO KRAJA AVGUSTA: Tek nas čeka pakao i temperaturni rekordi - leto se ne predaje

DUGOROČNA VREMENSKA PROGNOZA DO KRAJA AVGUSTA: Tek nas čeka pakao i temperaturni rekordi - leto se ne predaje

NAJNOVIJA vremenska prognoza evopskih stručnjaka za avgust pokazuje prohladniji početak meseca u centralnim delovima Evrope, ali se već nagoveštava povratak suptropskog grebena i novog talasa vrelog vremena. Usled prisustva niskog pritiska na severu kontinenta, stvaraju se uslovi za novi toplotni talas koji će pogoditi veći deo Evrope, piše Severe Weather Europe.

04. 08. 2025. u 20:19

Komentari (0)

AJDE, IZAĐI! Košarkaši Srbije isterali Nikolu Jokića iz sale tokom priprema za Evrobasket (VIDEO)