"SOJUZ MS-22" NAPOKON SLETEO: Oštećena kapsula se vratila na Zemlju nakon što je tri meseca provela oštećena u svemiru (VIDEO)
OŠTEĆENA ruska kapsula "Sojuz MS-22" sletela je danas na Zemlju, tri meseca nakon što je iz letelice počela da curi rashladna tečnost dok je stajala uz Međunarodnu svemirsku stanicu /MSS/.

Foto: Printskrin Youtube/The Space Program
Modul je okončao skoro dvočasovni povratak na Zemlju sa MSS bez posade i sleteo je u stepu u Kazahstanu na nekoliko stotina kilometara udaljenosti od kosmodroma Bajkonur.
Sletanje je uživo emitovala ruska Agencija za svemirska istraživanja "Roskosmos".
Veće isticanje rashladne tečnosti primećeno je iz kapsule u decembru, a uzrokovano je pukotinom širine 0,8 milimetara.
Stručnjaci pretpostavljaju da je uzrok pukotine udar manjeg meteora u kapsulu dok je stajala uz MSS.
"Roskosmos" i američka Agencija za svemirska istraživanja /Nasa/ su zbog isticanja tečnosti morali da pomere i odgode svemirske šetnje, piše Rojters.
Rusija je prošlog meseca ka MSS poslala pomoćnu kapsulu "MS-23" i donesena je odluka da se oštećena "MS-22" vrati na Zemlju bez posade.
Dvoje ruskih i jedan američki astronaut, koji su trebali da se tokom ovog meseca vrate na Zemlju, ostaće na MSS do septembra.
BONUS VIDEO: Poslanici francuske skupštine himnom sprečavaju premijerku da govori
Preporučujemo

MOGUĆA DVA SCENARIJA: Odgođen povratak ruskog svemirskog broda "progres MS-21" iz orbite
18. 02. 2023. u 09:12

"DOBRO SMO UPOZNATI SA DOGAĐAJIMA U SRBIJI" Medvedev optužio Zapad za organizovanje protesta u drugim zemljama
ZAMENIK predsednika Saveta bezbednosti Rusije i predsednik stranke Jedinstvena Rusija Dmitrij Medvedev optužio je danas zapadne zemlje da organizuju proteste i mešaju se u izborne procese drugih zemalja da bi održale svoju dominaciju.
31. 07. 2025. u 17:01

EKSKLUZIVNI SNIMCI HAPŠENjA ŠIPTARSKOG TERORISTE: Ovako je pao bivši pripadnik OVK u Svilajncu, evo za šta se sumnjiči (VIDEO)
ŠIPTARSKI terorista i bivši istaknuti pripadnik terorističke OVK Halili Lulzin, uhapšen je danas u Svilajncu, u zajedničkoj akciji Bezbednosno-informativne agencije, Službe za otkrivanje ratnih zločina UKP MUP-a Republike Srbije, a u saradnji sa Tužilaštvom za ratne zločine.
22. 07. 2025. u 20:54

3O LETA OD "OLUJE" - RUDAN OŠTRO O HRVATIMA: "Koliko je Srba plutalo u bunarima jer se nisu ukrcali u traktore..."
VEDRANA Rudan je komentarisala političku i društvenu klimu u Hrvatskoj.
03. 08. 2025. u 16:23
Komentari (0)