"MI SMO U DŽUNGLI SA DVA VELIKA, NERVOZNA SLONA": Makron o "nožu u leđa" i nuklearnom sukobu sa Kinom
PARIZ je ponovo zaoštrio diplomatske odnose sa Australijom. Francuski predsednik Emanuel Makron izjavio je da je Australija ušla u "nuklearni sukob" sa Kinom odlučivši da nabavi podmornice na nuklearni pogon, piše britanski Telegraf.

Foto: Jutjub/Naval News/BBC News
Makronova optužba dolazi godinu dana nakon što se Australija povukla iz sporazuma sa Francuskom o izgradnji 12 konvencionalnih podmornica – najavljujući da će joj Britanija ili SAD umesto toga obezbediti plovila na nuklearni pogon. Ali Makron je i dalje verovao da će nova australijska vlada ipak stati na stranu Francuske. Tako je i u četvrtak Makron insistirao da je sporazum sa Australijancima u vezi sa gradnjom francuskih podmornica "još uvek na stolu".
Makron je novinarima u Bangkoku rekao i da sporazum Australije sa Francuskom "nikada ne može biti razlog za sukob sa Kinom jer se ne radi o podmornicama na nuklearni pogon".
- Izbor premijera Morisona bio je suprotan našem planu, on je ušao u nuklearnu konfrontaciju sa Pekingom, odlučivši da se opremi podmorničkom flotom koju Australijanci nisu u stanju da sami proizvedu i održavaju - rekao je Makron ovoga puta.
Makron je prošle godine optužio Skota Morisona, bivšeg australijskog premijera, da ga je lagao tako što ga do poslednjeg trenutka nije obavestio da će sporazum biti poništen, potez koji je francuski ministar spoljnih poslova nazvao "zabadanjem noža u leđa". ponovio te tvrdnje ove nedelje.
Iako su komentari bili usmereni na Morisona, najnovije kritike odnose se i na vladu aktuelnog premijera Entonija Albanezea.
Australija je obećala da će objaviti koji će oblik podmornice na nuklearni pogon kupiti do marta. Očekuje se da će se odlučiti za američki model, a ne za britanski.
Propast sporazuma bio je veliki udarac za ambicije Francuske da deluje kao protivteža u indo-pacifičkom regionu, usred rastućih tenzija između Kine i SAD.
Makron je u petak insistirao da Francuska i dalje ima važnu ulogu u toj oblasti.
- Mi ne verujemo u hegemoniju, ne verujemo u konfrontaciju, verujemo u stabilnost - rekao je Makron u petak na forumu Azijsko-pacifičke ekonomske saradnje (APEC) u Bangkoku.
On je rekao da Francuska – koja ima prekomorske teritorije u Indijskom i Tihom okeanu, uključujući Reunion, Novu Kaledoniju i Francusku Polineziju – treba da igra važnu ulogu.
- Mi smo u džungli sa dva velika slona, koji su sve nervozniji. Ako se stvarno unervoze i započnu rat, to će biti veliki problem za ostatak džungle. Potrebna vam je saradnja mnogih. druge životinje – tigrovi, majmuni i tako dalje. Naša indo-pacifička strategija je kako da obezbedimo dinamičnu ravnotežu u ovoj sredini - slikovito je rekao Makron.
BONUS - NAJAKTUELNIJI VIDEO SNIMCI
Preporučujemo

NESVAKIDAŠNjI PROJEKAT - GRAD U OKEANU: ''Kornjača'' će plutati sa 60.000 stanovnika
18. 11. 2022. u 17:15

RAT U UKRAJINI: Zelenski - 50% zemlje bez struje! Žestoke borbe za Bahmut i Soledar, Vagnerovci napreduju (MAPA)
19. 11. 2022. u 07:27 >> 02:24

ŠOK PROGNOZA ZA OKTOBAR: Najavljeno da će pasti pola metra snega! Ovakve ekstreme ni meteorolozi ne pamte
PREMA najavama meteorologa, oktobar 2025. počeće u Srbiji pod uticajem prodora hladnog vazduha sa severoistoka Rusije koji je došao do Nemačke i Poljske, ali se polako približava ka nama što će prouzrokovati razvoj ciklona u Jonskom, Tirenskom i delu Jadranskog mora i već 1. oktobra, u sredu, u večernjim časovima na jugu i jugozapadu Srbije počeće da pada kiša.
30. 09. 2025. u 20:58

"ZAŠTO MI PIPAŠ ŽENU?" Ovako je počela tuča na svadbi u Gornjem Milanovcu, nasrnuli na doktora (VIDEO)
SVADBENO veselje u Gornjem Milanovcu pretvorilo se u haotičnu scenu kada je došlo do nesvakidašnjeg incidenta.
30. 09. 2025. u 16:10

NE DA NA ĆERKU Bogdanin otac očitao lekciju Veljku, jasno mu stavio do znanja: "Možda pre nisi imao ovakvu devojku..."
VELjKO je uvek isticao da želi veliku porodicu sa mnogo dece kojima će usaditi prave vrednosti i tradiciju.
29. 09. 2025. u 16:17
Komentari (1)