UKRAJINA MORA DA RAZMINIRA LUKE Lavrov saopštio kada će Rusija osigurati prolazak brodova sa ukrajinskim žitom
RUSIJA će osigurati prolazak brodova sa žitom iz Ukrajine ukoliko Kijev reši problem sa razminiranjem izlaza iz luka, izjavio je ministar spoljnih poslova Rusije Sergej Lavrov nakon sastanka sa ministrom spoljnih poslova Bahreina.
Foto: Russian Foreign Ministry Press Service via AP/Depositphotos
- Detaljno smo razgovarali o situaciji u Ukrajini. Na molbu naših prijatelja podrobno smo ih informisali o poslednjim događajima, uključujući situaciju sa hranom. Govorili smo o merama koje ruska strana preduzima već više od mesec dana, garantujući slobodan izvoz ukrajinskog žita brodovima koji su sada zatvoreni u ukrajinskim lukama. Međutim, za to je neophodno da ukrajinski predstavnici razminiraju priobalne vode koje se nalaze u teritorijalnom moru Ukrajine i koje su, kako sam rekao, minirane - rekao je Lavrov.
Ruski ministar je rekao da ako taj problem bude bio rešen, ruske flote će u otvorenom moru obezbediti nesmetan prolazak brodova.
Foto: EPA
- Ako taj problem sa razminiranjem bude rešen, a mi već nekoliko nedelja skrećemo na to pažnju naših zapadnih kolega koji su zabrinuti tim povodom, vojno-pomorska flota Rusije će u otvorenom moru obezbediti nesmetan prolazak tih brodova u Sredozemno more i dalje, do odredišta - rekao je šef ruske diplomatije.
Kako je istakao, Moskva je učinila sve kako bi rešila problem sa hranom, dok Zapad blokira ulazak ruskih brodova u svoje luke i veštački izaziva krizu.
- Te inicijative koje sada čujemo na temu prehrambene bezbednosti treba da se rešavaju uzimajući u obzir to da je sa ruske strane odavno garantovano sve što zavisi od nas. A zapadne zemlje, koje su stvorile brojne veštačke probleme – zatvaranjem svojih luka za ruske brodove, prekidanjem logističkih i finansijskih lanaca – one treba ozbiljno da se zamisle šta im je važnije: da prave pi-ar kampanju na problemu prehrambene bezbednosti ili da rešavaju problem konkretnim koracima. Na njima je - poručio je Lavrov.
Lavrov će se sastati sa ministrima Saveta za zalivsku saradnju
Ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov posetiće sutra Saudijsku Arabiju, gde će se sastati sa ministrima spoljnih poslova zemalja Saveta za zalivsku saradnju (GCC), saopštila su Rojtersu dva zvaničnika.
BONUS VIDEO:
POGLEDAJTE DEJSTVO RUSKE AVIJACIJE: Napad na utvrđene položaje ukrajinske vojske
Breakfast Buffet svakog dana od 10:00 do 12:30
ZAPRATI I REZERVIŠI SVOJE MESTORestoran Miya Galerija
Breakfast Buffet svakog dana od 10:00 do 12:30
ZAPRATI I REZERVIŠI SVOJE MESTOKlikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
"SUPRUGA GA DRŽALA 5 MINUTA ZA NOGE DA NE BI ISPAO" Novi detalji drame državljanina Srbije na letu Rajanera
DRAMATIČNE trenutke doživeli su u petak ujutru putnici na letu kompanije Rajaner sa aerodroma „Makedonija“ u Solunu za Minhen, kada je pukao prozor, a vazdušna struja povukla jednog putnika napolje. On je u poslednjem trenutku spasen zahvaljujući supruzi, koja je sedela pored njega i zadržala ga, piše Prototema.
10. 07. 2026. u 12:18
ZAŠTO JE DUBRAVKA MIJATOVIĆ ZAISTA NAPUSTILA SERIJU "SREĆNI LjUDI"? "Morala sam da pobegnem..."
DUBRAVKA Mijatović napustila je seriju 'Srećni ljudi' iz ličnih razloga, a ne zbog honorara.
10. 07. 2026. u 15:07
Komentari (0)