NEMAČKA TVRDI: „Severni tok 2“ zasada ne ispunjava zahteve EU
MINISTARKA spoljnih poslova Nemačke Analena Berbok tvrdi da projekat izgradnje gasovoda „Severni tok 2“ zasada ne ispunjava zahteve EU i to je, po njenim rečima, razlog zašto je zaustavljen proces sertifikacije.
Foto AP
- Naša savezna vlada je jasno ukazala u koalicionom sporazumu da energetski projekti u Nemačkoj moraju da budu u skladu sa evropskim zahtevima, što se odnosi i na ‘Severni tok 2’. Međutim, trenutno nije takva situacija i sertifikacija je zaustavljena - tvrdila je ministarka spoljnih poslova Nemačke u intervjuu italijanskom listu „La stampa“.
Prema njenom mišljenju pitanje puštanja u rad Severnog toka 2 ima geopolitički karakter. Ministarka je potvrdila da aktuelna nemačka vlada podržava pristup koji je utvrđen zajedničkom deklaracijom sa SAD, u skladu sa kojom će „prema Rusiji, u saradnji sa evropskim partnerima, biti uvedene efikasne i oštre mere u slučaju da Moskva koristi energetiku kao oružje ili u slučaju bilo kakvih agresivnih akcija u Ukrajini“.
Berbok smatra da politička odgovornost podrazumeva da se svima u Evropi obezbedi struja i grejanje, bez obzira na nivo prihoda. Ona smatra da je potrebno da se ojača evropska energetska nezavisnost.
Sertifikacija gasovoda
Izgradnja gasovoda „Severni tok 2“ je u potpunosti završena 10. septembra 2021. godine. Prvobitno je planirano da bude završena do kraja 2019. godine, ali je izgradnja kasnila zbog američkih sankcija.
Kako bi gasovod bio pušten u rad potrebno je da kompanija „Nord strim 2 AG“ dobije registraciju nezavisnog transportnog operatera. Nemačka Savezna mrežna agencija je 16. novembra privremeno suspendovala sertifikaciju „Severnog toka 2“, jer operater gasovoda, „Gaspromova“ ćerka-firma „Severni tok 2 AG“, sa sedištem u Švajcarskoj, mora da registruje filijalu u Nemačkoj. Dok se to ne učini, proces sertifikacije će biti zamrznut.
(Sputnjik)
Preporučujemo
PRELIMINARNI PREGOVORI U ŽENEVI: SAD potvrdile privrženost principu suvereniteta zemalja
10. 01. 2022. u 01:04
OGLASIO SE KIJEV PRED PREGOVORE U ŽENEVI: "Vreme je da zovemo stvari svojim imenom"
09. 01. 2022. u 22:10
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
"JESTE, ŠEST GODINA SMO GLUMILI PAR" Rada o vezi sa Milanom, stavila tačku na spekulaije: "Popović nas je naterao..."
"MENE je to tada smetalo, nisam se snalazila..."
07. 07. 2026. u 09:36
NOVINARKA MARIJA NAĐENA MRTVA U AUTU: Kamere snimile poslednje trenutke
GRČKU je potresla vest o iznenadnoj smrti novinarke Marije Antonijanaki, koja je pronađena mrtva u svom automobilu u Iraklionu na Kritu.
06. 07. 2026. u 10:26
"SPAVAO BIH S NjOM I OŽENIO JE!" Skandal premijera Australije sa Kajli Minog - oženio se pre 6 meseci, a sad se izvinjava
AUSTRALIJSKI premijer Entoni Albaneze uputio je nedvosmisleno izvinjenje zbog komentara o pop zvezdi Kajli Minog koje je prošle nedelje izneo tokom gostovanja u jednom podkastu. Njegove izjave izazvale su talas osuda, a kritičari su ih nazvali „potpuno neprimerenim” i poručili da „omalovažavaju funkciju premijera”, piše Bi-Bi-Si.
06. 07. 2026. u 18:21 >> 18:21
Komentari (0)