AMERIČKI ADMIRAL PRIZNAO: Govorio o incidentima u Crnom moru, pa saopštio - Rusi su profesionalni
PRESRETANjE američkih i NATO vojnih aviona i brodova od strane Rusije uglavnom je bezbedno i profesionalno, priznao je komandant mornarice SAD u Evropi i Africi, admiral Robert Berk.
Foto: Jutjub/U.S. Navy/Nigel Woolley
- Te akcije su sve u svemu bezbedne i profesionalne, uprkos činjenici da imaju za cilj zastrašivanje potencijalnog protivnika - istakao je komandant, komentarišući slučajeve kada ruski brodovi i avioni presreću i prate NATO snage.
Govoreći o situaciji u Crnom moru, Berk je primetio da „ruski brodovi stalno prate“ snage SAD i NATO-a, kao i partnere Vašingtona koji deluju u ovom regionu.
Istovremeno, admiral je izrazio mišljenje da u takvim slučajevima svejedno postoji visok rizik od incidenata, uključujući i one koji bi mogli da rezultiraju velikim posledicama.
- Kada jurišni avion preleti direktno iznad razarača na visini od 30 metara, komandant broda na sopstveni rizik odlučuje da li se ta letelica sprema za napad ili ne. Moglo bi da se tvrdi da nas Rusi provociraju kako bismo pucali prvi. Nećemo to činiti ako ne bude provokacija. Ali takođe neću moliti svoje oficire da oni primaju prvi udarac u vilicu. Tako da ovde postoji taktički rizik, i on bi mogao da rezultira strateškim problemom i to je veliki razlog za zabrinutost zbog povećane agresivnosti - izjavio je Berk na onlajn-seminaru koji je održao Memorijalni fond američke mornarice.
"PA HAJDE DA PRODUŽIMO ZADOVOLjSTVO" Zaharova uputila misterioznu poruku Zapadu
PORTPAROLKA ruskog Ministarstva spoljnih poslova Marija Zaharova izjavila je danas da su zapadne zemlje zabrinute zbog toga kakva bi još nova ispitivanja oružja Rusija mogla da sprovede nakon demonstracije rakete "Burevestnik".
01. 11. 2025. u 19:52
SAD IZDALE GENERALNU DOZVOLU DO APRILA: Odlažu se sankcije ruskoj naftnoj kompaniji
SJEDINjENE Američke Države su danas izdale tzv. "generalnu dozvolu" kojom se privremeno odlažu sankcije Rosnjeftu u Nemačkoj do 29. aprila 2026. godine, objavilo je američko ministarstvo finansija.
29. 10. 2025. u 16:17
MNOGO JE LUDA, BRATE, BEŽI! Šaban ubeđivao voditelja da ne ženi pevačicu: "Nađi neku finu!"
POKOJNI kralj narodne muzike, Šaban Šaulić, bio je čovek koga su svi obožavali, a mnogi i dan-danas pamte njegove savete i kritike.
05. 11. 2025. u 10:44
Komentari (2)