HAOS NA HAITIJU: Besni građani krvave i pretučene atentatore vukli kroz grad (UZNEMIRUJUĆI VIDEO)
NA društvenim mrežama objavljen je video u kojem svetina na Haitiju zarobljene bivše kolumbijske vojne plaćenike krvave i pretučene vuče kroz sirotinjske četvrti Port-o-Prensa, usred haosa koji je nastao nakon atentata na predsednika.
Foto: AP Photo/Jean Marc Herve Abelard/AP Photo/Dieu Nalio Chery, File
Policija je saopštila kako je 26 Kolumbijaca i dvojica američkih državljana bilo uključeno u napad na predsednika Žovenela Moiza u ranim jutarnjim satima u sredu, ali nisu objavljeni njihovi motivi za zločin.
Među uhapšenima su Džejms Solaž (35) i Džozef Vinsent, obojica američki državljani rođeni na Haitiju, koji se na snimcima vide sa još 17 osumnjičenih. Ostali napadači su ili u begu ili ubijeni.
Snimak prikazuje kako dvojicu osumnjičenih Kolumbijaca zavezane vuku ulicama. Jedan od muškaraca bio je bez majice i obliven krvlju dok ih svetina prati i viče.
Privremeni premijer Klod Žozef, koji bi trebalo da bude zamenjen ove nedelje, proglasio je "vanredno stanje" i preuzeo vlast u zemlji, što, pak, osporava čovek kojeg je Moiz imenovao svojim naslednikom, glavni zvaničnik za koronavirus u zemlji, Ariel Henri.
Uz ta previranja, karipska država nema jasan pravni okvir za preuzimanje vlasti u ovakvim slučajevima nakon što je šef pravosuđa, koji je prema ustavu trebalo da preuzme vlast, umro ranije ove godine od kovida-19.
Moiz, koji je optužen za uvođenje diktature u zemlji, učvrstio je svoju vlast i zemlju vodio čvrstom rukom, što znači da će onaj ko ispuni vakuum nastao njegovim ubistvom, imati veliku moć.
Podsetimo, u sredu u 1 sat ujutru, atentatori su upali u privatnu rezidenciju 53-godišnjeg predsednika u brdima iznad glavnog grada, i izrešetali ga sa više hitaca.
Njegova supruga, prva dama Martin (47), teško je ranjena i hitno prebačena u bolnicu u Majamiju, dok je njihova odrasla ćerka Žormali, koja je takođe bila u kući u vreme napada, ostala nepovređena i uspela je da pobegne.
(Kurir)
ŽESTOKE PRETNjE MOSKVI IZ MINHENA: NATO će pokrenuti udare duboko u Rusiji ako se usude da napadnu Baltik
NATO će pokrenuti udare duboko u Rusiji ako se Moskva usudi da izvrši invaziju na baltičke države, upozorio je ministar spoljnih poslova Estonije Margus Cahkna, odbacujući strahove da bi Moskva mogla brzo da osvoji teritoriju na istoku.
16. 02. 2026. u 15:44
VAŠINGTONU STIGLO UPOZORENjE: Ne pokušavajte da narušite naše odnose sa Moskvom
BELORUSKI predsednik Aleksandar Lukašenko izjavio je danas da je na početku pregovora između Belorusije i SAD upozorio Vašington da ne pokušava da naruši odnose između Minska i Moskve.
16. 02. 2026. u 15:09
Danju spasavao živote u bolnici, noću se pretvarao u MONSTRUMA: Jeziva istina otkrivena godinama kasnije
POLICIJA veruje da je Kris Revak, koji je izvršio samoubistvo nakon što je optužen za ubistvo, možda bio serijski ubica. Njegov život i dela krili su mračnu stranu koja je šokirala istražitelje.
15. 02. 2026. u 09:19
Komentari (0)