DRUŠTVENE MREŽE PRETE HONK KONGU: Fejsbuk, Gugl, Tviter zapretili ukidanjem usluga
AMERIČKI tehnološki giganti Fejsbik, Alfabetov Gugl i Tviter privatno su upozorili vladu Hong Konga da mogu ukinuti svoje servise u tom gradu ako vlasti nastave sa planiranim izmenama krivičnog zakona o zaštiti podataka, objavio je danas Vol Strit Žurnal (WSJ).
Foto: Tanjug/AP
Izmene zakona bi mogle da učine tehnološke kompanije odgovornim za zlonamerno deljenje informacija pojedinaca na mreži, dodaje list, a prenosi Rojters.
U pismu koje je poslalo jedno udruženje ove industrije, a čije su članice i pomenuti internet divovi, navodi se da su kompanije zabrinute da bi planirani propisi za rešavanje problema "doksinga" mogli da dovedu njihove zaposlene u rizik od krivičnih istraga ili krivičnog gonjenja zbog onoga što korisnici objavljuju na mreži, piše WSJ.
Doksing je radnja kojom se na mreži otkrivaju lični podaci ljudi, kao što su njihova stvarna imena, kućne adrese ili radno mesto bez dozvole korisnika.
Fejsbuk, Gugl i Tviter nisu odmah odgovorili na Rojtersov zahtev za komentarom.
Hongkonška Kancelarija za ustavna pitanja je u maju predložila izmene gradskih zakona o zaštiti podataka navodeći da je to potrebno za borbu protiv doksinga - prakse koja je bila rasprostranjena tokom protesta u ovom gradu 2019. godine, dodaje WSJ.
Prema njujorškom poslovnom listu, pismo datirano 25. juna poslala je hongkoškoj vladi Azijska internet koalicija sa sedištem u Singapuru.
-Jedini način za tehnološke kompanije da izbegnu ove sankcije bio bi da se uzdrže od ulaganja i nuđenja usluga u Hong Kongu, preneo je Žurnal, citirajući pismo.
Preporučujemo
NEĆE SA "NAJMOĆNIJIM IDIOTOM": Rodžer Voters odbio izdašnu ponudu Marka Cukerberga
15. 06. 2021. u 22:15
TRAMP DONEO ODLUKU: Povlači ambasadore i diplomate iz okruženja Srbije
ADMINISTRACIJA američkog predsednika Donalda Trampa povlači skoro 30 karijernih diplomata sa ambasadorskih i drugih visokih pozicija u diplomatskim predstavništvima SAD u svetu.
22. 12. 2025. u 10:32
RUSI ĆE NAPASTI EU MNOGO RANIJE: Veliko upozorenje iz Ukrajine, poznata godina i glavna meta
RUSIJA je pomerila svoje planove za direktnu agresiju sa 2030. na 2027. godinu, a Evropa je sve glasnija o riziku od direktnog sukoba, u kojem bi se baltičke države mogle naći pod okupacijom.
20. 12. 2025. u 09:41
AMERIKANAC JASAN: "Ukrajinci, privatno, priznaju da će izgubiti Donjeck, ali..."
POTPREDSEDNIH SAD Džej Di Vens izjavio je danas da su teritorijalna pitanja ključna tačka sporenja u pregovorima.
22. 12. 2025. u 19:29
Komentari (0)