ZAHAROVA NIKAD JASNIJA: Stavljanjem Češke na spisak neprijateljskih zemalja Rusija naziva stvari svojim imenom
PROTERIVANjE ruskih diplomata od strane čeških vlasti u suprotnosti je sa Bečkom konvencijom o diplomatskim odnosima i stavljanjem Češke na spisak neprijateljskih zemalja Rusija naziva stvari svojim imenom - izjavila je portparolka ruskog Ministarstva spoljnih poslova Marija Zaharova.
Foto: EPA
- Ne, Bečka konvencija je u suprotnosti sa pljačkaškim zauzimanjem ruske diplomatske imovine u Sjedinjenim Američkim Državama i proterivanjem ruskih diplomata od strane Praga zbog dugogodišnje nesposobnosti da istraže sopstvene incidente. A Bečka konvencija ne zabranjuje da se stvari nazivaju svojim imenom - napisala je Zaharova na svojoj stranici na Fejsbuku.
Ranije je Ministarstvo spoljnih poslova Češke objavilo saopštenje u kome se ruske vlasti pozivaju da prestanu da koriste za nju izraz „neprijateljska država“. U dokumentu se navode i reči ministra spoljnih poslova zemlje Jakuba Kulganeka, koji je izjavio da Prag smatra da su koraci ka stvaranju spiska neprijateljskih zemalja u suprotnosti sa Bečkom konvenciji o diplomatskim odnosima.
Vlada Rusije utvrdila je 14. maja spisak neprijateljskih zemalja na kojem su se našle Sjedinjene Američke Države i Češka.
Rusko-češki odnosi naglo su se pogoršali posle 17. aprila kada su češke vlasti optužile ruske obaveštajne službe za organizaciju eksplozije u Vrbjeticama 2014. godine u kojoj su poginule dve osobe. Moskva je tvrdnje nazvala nečuvenim i neosnovanim.
Prag je posle toga proterao 18 zaposlenih u ruskoj ambasadi. Kao odgovor na to, rusko Ministarstvo spoljnih poslova proglasilo je 20 čeških diplomata za persone non grata. Kremlj je naveo da je incident u velikoj meri naštetio odnosima dveju država.
(Sputnjik)
RUSIJA PONOVO BRUJI O IZJAVI VUČIĆA: Reči predsednika o sankcijama udarna vest u ruskim medijima
RUSKA agencija TASS prenosi kao udarnu vest izjavu predsednika Srbije Aleksandra Vučića koji je rekao sinoć da bi, ukoliko bi odlučio da uvede sankcije Rusiji, „izdao dušu naroda“.
06. 05. 2026. u 11:22
Srušio se avion kod glavnog grada: Poginuli svi putnici i pilot
Vazduhoplovna civilna uprava Južnog Sudana saopštila je danas da se srušio avion jugozapadno od glavnog grada Džube, pri čemu je poginulo svih 14 osoba koje su bile u letelici.
27. 04. 2026. u 16:49
ŠOK NA NAJLON PIJACI: Srbin kupio stare stolice, vrede pravo bogatstvo (VIDEO)
NA prvi pogled, činile su se kao još jedan komad starog nameštaja, ali je iskusno oko prepoznalo o čemu je reč.
07. 05. 2026. u 10:25
Komentari (3)