PROTIVLJENJE JE ZA ŽALJENJE: Turković na sednici SB UN poručila - još nije vreme za zatvaranje kancelarije visokog predstavnika u BiH
MINISTARKA spoljnih poslova BiH Bisera Turković izjavila je večeras da da još nije vreme za zatvaranje Kancelarije visokog predstavnika (OHR) u toj zemlji.

Foto: EPA
Turković je, tokom rasprave Saveta bezbednosti UN o stanju u BiH, rekla da se BiH raduje danu kada će moći da se zatvori OHR, ali je ocenila da taj dan još nije došao. Ona je istakla i važnost uloge visokog predstavnika u sprovođenju Dejtonskog mirovnog sporazuma u Bosni i Hercegovini. Turković je ocenila da politička situacija u BiH, posebno u poslednjih šest meseci, ilustruje potrebu i značaj OHR da nastavi svoj rad.
- Prošle godine smo obeležili 25-ogodišnjicu Opšteg okvirnog sporazuma za mir u Dejtonu i potpisivanja sporazuma u Parizu. I dok je postignut ogroman napredak, moramo da nastavimo da jačamo institucije na državnom nivou i njihove nadležnosti, u skladu s Ustavom Bosne i Hercegovine - poručila je ministarka.
Ona je dodala da su neki političari smatrali da je "vrlo korisno odupreti se i protestovati protiv samog visokog predstavnika ili rada njegove kancelarije", a to je, kako je ocenila, za žaljenje. Umesto toga, kako je navela, fokus treba da bude na tome da se nastavi razvoj administracije, koja može da udovolji potrebama građana, kao i da bude u stanju da se suoči sa izazovima koji predstoje.
Turković je pozvala sve članove Saveta za sprovođenje mira da nastave da pružaju podršku radu visokog predstavnika.
- Od najveće je važnosti da OHR i visoki predstavnik nastave da rade s ljudima i institucijama Bosne i Hercegovine, kao i s međunarodnom zajednicom, kako bi osigurali kontinuirani napredak Bosne i Hercegovine ka postizanju prosperitetne i delotvorne demokratije, čvrsto na svom putu ka evroatlantskim integracijama - rekla je Turković.
Preporučujemo

RUSIJA ODBIJA IMENOVANjE ŠMITA: Podrška Republici Srpskoj na Savetu bezbednosti UN
29. 06. 2021. u 22:23 >> 22:28

KINESKI AMBASADOR U UN O STANjU U BIH: Ne mešati se u unutrašnja pitanja drugih zemalja
29. 06. 2021. u 23:11

ŽESTOK UDAR NA REPUBLIKU SRPSKU: Evropa povukla potez u korist – unitarne Bosne
25. 06. 2021. u 20:40

RASPOREĐENO 110.000 VOJNIKA, RUSI KREĆU U ZAVRŠNI UDAR NA POKROVSK: "Sa time bi mogli zauzeti srednje veliku evropsku državu"
RUSIJA ne pokazuje znakove povlačenja u ratu protiv Ukrajine. Naprotiv, Moskva je pojačala dalekometne udare na ukrajinske gradove i napade duž cele linije fronta. Vojni stručnjaci ističu da je ruska strana usvojila nove taktike, oslanjajući se na masovnu upotrebu dronova i malih diverzantskih jedinica, piše The New York Times.
10. 08. 2025. u 20:18

EVO KO JE TROSTRUKI UBICA IZ GNjILANA: Bio u društvu sa Kurtijem, Osmanijevom i Haradinajem
TRI osobe su ubijene, a nekoliko je ranjeno u pucnjavi koja se dogodila danas u Gnjilanu, dok je osumnjičeni napadač u bekstvu, prenela je Koha. Bolnica u Gnjilanu saopštila je da je na licu mesta konstatovana jedna smrt, a da su dve osobe prebačene u Urgentni centar bez znakova života.
10. 08. 2025. u 18:11

"Lekari su Saši Popoviću dali morfijum i tako je umro - nije osetio ništa, zaspao je! Sada me doziva po kući"
"ČESTO ga sanjam, nije bilo tog sna gde je on izgledao kao u ovo poslednje vreme kada je bio bolestan, uvek ga sanjam iz vremena kada smo nas dvoje počeli da se zabavljamo i kad smo se venčali. Tada je imao onu kosicu malo dužu i okrugle malo veće naočare i sanjam ga kako je raspoložen, nasmejan, vedar i trči-juri na sve strane."
09. 08. 2025. u 12:05
Komentari (2)