WAKANDA ONE: Gradi se izmišljena zemlja iz filma "Crni panter", evo i gde (FOTO)
VAKANDA je izmišljena zemlja koja se pojavljuje u američkim stripovima Marvel Komiksa, a koja je postala planetarno popularna zahvaljujući filmu „Crni panter“, koji ima velik broj obožavatelja širom sveta.

Foto: Depositphotos
Vlasti u Gani odlučile su da obožavaocima daju stvarnu Vakandu te u gradu Kejp Kostu izgrade istoimeno mesto po uzoru na filmski primer. Tačnije, potpisana je odluka s institutom Africa Diaspora Development i još dvema lokalnim firmama za ultramoderan grad po imenu Wakanda One.
Wakanda One gradiće se u pet faza, a kada bude dovršen, grad će obuhvatati bolnicu sa hiljadu kreveta, fakultet, hotel s pet zvezdica, farmaceutsku kompaniju, parkove i druge zelene površine, šoping-centar, nove puteve i slično.
Ne samo da bi projekt trebalo da zaposli 3.000 osoba u Kejp Kostu, promeni percepciju o državama Trećeg sveta, već i da ujedini afričku dijasporu. Povrh svega, Kejp Koast bi trebao da postane mesto za hodočašće ljudi afričkog porekla koji žele da nauče o svojoj istoriji, kulturi i civilizaciji Crnog Kontinenta.
Ovo nije prva takva inicijativa. Reper Ajkon još je 2018. godine najavio gradnju stvarne Vakande na obalama Senegala u parku Mbodiene, koji je otprilike stotinjak kilometara udaljen od Dakara.
Zemljište od 2.000 hektara dobio je na poklon od senegalskog predsednika Makija Sala i obećao je da će da prikupi potreban novac za gradnju tog tehnološki naprednoga grada kao iz „Crnog pantera”. Pretpostavlja se da će u izgradnju biti uloženo oko 6 milijardi američkih dolara.
Kamen temeljac položen je u septembru.
(Pun kufer)
Preporučujemo

VEĆ DVE GODINE ČEKA SE NA EKRANIZACIJU: "Zadužbina" za ljubitelje naučne fantastike
02. 08. 2020. u 11:25

EKSKLUZIVNO - GENERAL PONOVO U SVOJOJ SRBIJI: Nebojša Pavković sleteo u Beograd (FOTO)
GENERAL Nebojša Pavković sleteo je u Srbiju.
28. 09. 2025. u 17:53

AMERIKANCI ODUŠEVLjENI VUČIĆEM! Pljušte komentari nakon gostovanja na Njuzmaksu: "Hoćemo ga kod Takera, divno je čuti ovog mudrog čoveka"
PREDSEDNIK Srbije Aleksandar Vučić gostovao je sinoć na američkoj televiziji Njuzmaks, a njegovo gostovanje privuklo je veliku pažnju američke javnosti.
27. 09. 2025. u 11:29

NE DA NA ĆERKU Bogdanin otac očitao lekciju Veljku, jasno mu stavio do znanja: "Možda pre nisi imao ovakvu devojku..."
VELjKO je uvek isticao da želi veliku porodicu sa mnogo dece kojima će usaditi prave vrednosti i tradiciju.
29. 09. 2025. u 16:17
Komentari (1)