GROB BESMRTNOG CARA: Zašto arheolozi ne smeju da ga otvore ni posle 2000 godina?
GROB prvog kineskog cara, Ćin Ši Huanga, otkriven je 1974. godine, ali do danas ostaje zatvoren. Njegova “večna rezidencija” i dalje predstavlja opasnu misteriju za naučnike.

Foto: Printscreen
Pre tačno 50 godina, kineski seljaci iz provincije Šansi naišli su na jedno od najvećih arheoloških otkrića svih vremena. Dok su kopali po polju, pronašli su delove figure u prirodnoj veličini izrađene od terakote.
Dalja iskopavanja otkrila su kompleks sa hiljadama figura ratnika, konja, zvaničnika i životinja – čuveni Terakota vojnici. Veruje se da je njihova uloga bila da čuvaju obližnji mauzolej cara Ćin Ši Huanga, prvog vladara dinastije Ćin, koji je vladao od 221. do 210. godine pre nove ere.
ZAŠTO JE NjEGOV GROB I DALjE ZATVOREN?
Iako su velika područja nekropole već istražena, sam carjev grob nikada nije otvoren. Razlog za to je bojazan arheologa da grobnica sadrži smrtonosne zamke.
Prema pisanju sajta IFLScience, kineski istoričar Sima Ćijen je oko 100 godina nakon careve smrti pisao o mogućim zamkama unutar groba. On navodi da su unutar grobnice postavljene samostrele i strele koje bi pogodile svakog ko pokuša da uđe. Takođe, unutrašnjost je navodno ispunjena živom koja imitira reke u pokretu, zahvaljujući složenim mehanizmima.
Veruje se da grobnica nije otvorena još od kada je zapečaćena pre skoro 2000 godina.
Dok neki naučnici veruju da su istorijski opisi preuveličani, istraživanje iz 2020. godine pokazalo je da je koncentracija žive oko groba značajno viša od prosečne.
-Izuzetno isparljiva živa mogla je kroz vekove da iscuri kroz pukotine u strukturi, a naši podaci podržavaju istorijske izvore koji ukazuju da grobnica nikada nije bila otvorena ni opljačkana, navodi se u studiji.
Prema BBC njuz, car Ćin Ši Huang je bio opsednut idejom besmrtnosti i verovao je da živa može produžiti život. Navodno je često pio vino s dodatkom žive, što je verovatno uzrok njegove smrti u 49. godini.
Još jedan razlog zašto arheolozi oklevaju da otvore grob jeste strah od oštećenja neprocenjivog kulturnog nasleđa. Terakota vojnici i careva grobnica danas su deo UNESCO-ve svetske baštine i smatraju se jednim od najvažnijih arheoloških otkrića u istoriji čovečanstva.
DINASTIJA ĆIN
Ćin Ši Huang što znači “prvi car dinastije Ćin”, pravog imena Jing Ženg je najpoznatiji kao ujedinitelj Kine. Pre njega, teritorija današnje Kine bila je podeljena na više zaraćenih država. Kao kralj države Ćin, osvojio je sve rivale i 221. p.n.e. proglasio se Prvim carem Kine – događaj koji se smatra početkom imperijalne Kine.
Ćin Ši Huang je bio autoritaran i veoma ambiciozan vladar. Uveo je brojne reforme koje su postavile temelje kineske države:
*Standardizovao je merenja, pisani jezik, novac i širinu točkova za kola (radi lakšeg kretanja po putevima).
*Ujedinio zakonodavni sistem i uveo stroge kazne (legalizam kao glavna ideologija).
*Počeo gradnju prve verzije Kineskog zida radi zaštite severnih granica.
*Stvorio mrežu puteva i kanala koji su olakšali upravljanje carstvom.
Ćin Ši Huang je bio opsednut idejom besmrtnosti. Poslao je ekspedicije u potragu za “eliksirom života”, a neki veruju da je živeo povučeno i paranoično, iz straha od atentata. Na kraju, ironično, veruje se da je umro od trovanja živom, koju je konzumirao misleći da će mu produžiti život.
Zbog teške represije, visokih poreza i prinudnog rada, izbili su brojni ustanci. Nakon smrti Ćin Ši Huanga, njegov naslednik nije uspeo da održi vlast. Dinastija Ćin je pala već 206. p.n.e., a nasledila ju je dinastija Han, koja je vladala više vekova.
Iako je vladala samo 15 godina, dinastija Ćin ima ogroman istorijski značaj jer je:
*Prva dinastija koja je ujedinila Kinu kao centralizovanu državu.
*Uvela efikasnu, ali represivnu birokratiju zasnovanu na legalizmu.
*Započela velike infrastrukturne projekte poput Kineskog zida i kraljevske palate u Sijanu.
oruzjeonline.com
BONUS VIDEO - PONUDA NA SAJMU AUTOMOBILA: Pogledajte kako izgledaju novi modeli
Preporučujemo

ŽENA TRAŽILA RAZVOD: ČetGPT joj u šoljici kafe "video" da je muž vara
04. 05. 2025. u 23:33

REŠENA MISTERIJA MUMIJE: Zovu je „Kapelan osušen na vazduhu“ (FOTO)
02. 05. 2025. u 23:00

"NEĆU MOĆI DA PRISUSTVUJEM DOGAĐAJIMA" Država EU zabranila Ficu prelet do Moskve, traže se alternativne rute
SLOVAČKI premijer Robert Fico je izvestio da Estonija nije dozvolila slovačkom avionu za Rusiju da preleti preko njene teritorije i da se traži alternativni put.
07. 05. 2025. u 21:01

"TO JE SKANDAL!" Orban žestoko udario na Ursulu fon der Lajen zbog Ukrajine
MAĐARSKI premijer Viktor Orban oštro je kritikovao predsednicu Evropske komisije Ursulu fon der Lajen na društvenim mrežama zbog poziva Ukrajini da ubrza pristupanje Evropskoj uniji.
07. 05. 2025. u 15:26

PRIVATNO NASELjE: Slavni muzičar masovno gradi na Zlatiboru - kompleks od 17 zgrada, a njemu i partneru dve kuće
"IMAO sam apartman na Zlatiboru koji sam prodao i taj novac sam uložio u ovaj projekat. Imam vikendicu na Kokinom Brodu, a to je bliže Zlataru. To je zapravo porodična kuća, supruga mi je odatle rodom. Imam želju da živim na Zlatiboru. Bogu hvala, auto-put polako stiže tamo. Dođem danas za Beograd, uveče sviram, a pošto mi do Užica treba dva sata, sutradan s porodicom kuliram u šumi."
07. 05. 2025. u 19:11
Komentari (0)