BUDITE OPREZNI: Iks mrežom se širi opasan virus zamaskiran u DipSik softver
IKS društvenom mrežom se u poslednjih nekoliko dana širi opasan softver zahvaljujući kome hakeri dobijaju potpun pristup računaru korisnika i svim podacima koji se na njemu nalaze - fotografijama, prepiskama, bankovnim računima i kripto novčanicima.

Foto: Unsplash
Ovoga puta hakeri nisu osmislili samo jednu strategiju napada na korisnike, već tri. Pa, koja prođe. I naravno, sve tri podrazumevaju preuzimanje nekakvog besplatnog sadržaja, radi lakšeg korišćenja DipSik AI alata i boljih rezultata.
HAKERI NIKAD KREATIVNIJI, KORISTE NAIVNOST KORISNIKA
Prva strategija podrazumeva ponudu za korisnike da instaliraju DipSik arhivu, koja bi im omogućila uvid u sve dosadašnje upite korisnika. Korisno i praktično na prvi pogled. Međutim, nakon preuzimanja pokreće se takozvani "stiler" - zlonamerni softver koji krade podatke.
Druga šema je slična, samo se pored preuzimanja arhive korisnicima nudi i dodatno pokretanje čet-bota u pozadinskom režimu. Još bolja ponuda, ali jednako štetna - nakon instaliranja na računaru se pokreće zlonamerni softver koji hakerima daje pristup uređaju.
Treća taktika je namenjena najvećim zaljubljenicima u AI tehnologije: virus se maskira u Ollama frejmvork koji se koristi za pokretanje DipSik jezičkog modela u najnaprednijoj verziji, upozoravaju stručnjaci Kasperski Laboratorije.
DIPSIK PREOKRENUO SVET VEŠTAČKE INTELIGENCIJE
Pojavljivanje softvera DipSik (konkurenta ČetGPT) krajem januara tekuće godine, dramatično je poljuljalo poverenje investitora u "bum" veštačke inteligencije u SAD, budući da je kineski proizvod imao iste performanse sa (mnogo) manje resursa.
Za razliku od ČetGPT i drugih alata na bazi veštačke inteligenicje, DipSik model koristi drugačiju vrstu interne arhitekture koja zahteva manje memorije, čime se značajno smanjuju troškovi svake pretrage ili interakcije sa sistemom u stilu četbota.
DipSik se odlično pokazao i prilikom asistiranja u pisanju tekstova i u generisanju kompjuterskih kodova (gde je izdominirao u odnosu na ČetGPT), kao i u brejnstormingu ianaliziranju i istraživanju. Upravo iz toga razloga su ga, verovatno, hakeri i koristili kao "mamac" u svom napadu.
(rt.rs)
BONUS VIDEO - RUSIJA LANSIRALA RAKETU: Pogledajte trenutak lansiranja
Preporučujemo

NOVI DOM ZA ČOVEČANSTVO: Superzemlja udaljena samo 20 svetlosnih godina od nas
08. 03. 2025. u 18:46

TAJNA KOJA JE ZAINTRIGIRALA NAUČNIKE: Kako se mozak jednog čoveka pretvorio u – staklo
07. 03. 2025. u 23:30

ŠPANIJA PROGLASILA VANREDNO STANjE
MINISTARSTVO unutrašnjih poslova Španije proglasilo je vanredno stanje nakon današnjeg nestanka struje.
28. 04. 2025. u 21:32

MAKRON POSLE RUSKOG NAPADA: Hitno nam je potreban mir
RUSKI raketni napad na grad Sumi na severu Ukrajine naglašava hitnu potrebu za nametanjem primirja Rusiji, izjavio je danas predsednik Francuske Emanuel Makron.
13. 04. 2025. u 15:34

ZVANIČNO - RAZVELA SE GAGA: Proces dug 13 meseci, PROMENILA prezime, a Toni ima novu devojku i to milionerku
PAPIRI za razvod pevačice Dragane Mirković i Tonija Bijelića su potpisani, a brakorazvodni postupak je okončan posle nešto više od godinu dana.
29. 04. 2025. u 14:20 >> 14:21
Komentari (0)