MILOVAN DANOJLIĆ NA VEST O NAGRADI: Imao sam sreću da osluškujem Andrićevu mudru reč
- TO je, naravno, velika počast, pogotovo što sam poznavao Andrića, pa imam neko osećanje da me je na ovaj način pozdravio! - bile su prve reči koje je, u izjavi za "Novosti", uputio akademik Milovan Danojlić kada je saznao da je dobitnik "Velike nagrade Ivo Andrić".
Milovan Danojlić
Danojlić ističe da se s Andrićem često viđao u Beogradu, u poznom životnom dobu nobelovca, i da su mu ovi susreti mnogo značili.
- Bio je veliki gospodin i vrlo pažljiv prema meni kao slušaocu - ističe dobitnik nagrade koja nosi ime po Andriću.
Dodaje i da su ovi razgovori u šetnjama na određeni način uticali na njegov rad.
Danojlić ističe i da zbog pandemije neće sada doći da mu lično uruče priznanje.
- Neću, nažalost, putovati da primim nagradu, imajući u vidu epidemiološku situaciju u kojoj se čitav svet trenutno nalazi. Nije vreme za putovanja. Videćemo se, rado, drugom prilikom - kaže pisac koji, praktično izolovan u Francuskoj, gde živi, sa svojom suprugom pokušava da što bezbednije prebrodi ovo zlokobno vreme korone.
Danojlić naglašava da s nestrpljenjem očekuje da ponovo dođe u Srbiju, a za ovu priliku pripremio je prigodan govor da se zahvali žiriju na dodeljenoj nagradi koja nosi ime po Andriću.
- Imao sam sreću da, u povremenim susretima i uličnim šetnjama, osluškujem njegovu mudru, iskustvenu reč. Nenametljivi saveti i pronicljiva zapažanja velikog usamljenika ostavili su vidnog traga u mom rasuđivanju i doživljavanju kolektivne sudbine. Svoje lucidne uvide saopštavao je gotovo usput, ne sluteći koliko jake utiske kod mene izazivaju - istakao je naš akademik.
Zanimljivo je, inače, da i Danojlić, i nobelovac Peter Handke, kojem je pripalo priznanje za roman "Drugi mač", žive u Francuskoj.
- Obojica smo i stranci i domaći! - prokomentarisao je Danojlić ovaj podatak.
Preporučujemo
ŽESTOKE PRETNjE MOSKVI IZ MINHENA: NATO će pokrenuti udare duboko u Rusiji ako se usude da napadnu Baltik
NATO će pokrenuti udare duboko u Rusiji ako se Moskva usudi da izvrši invaziju na baltičke države, upozorio je ministar spoljnih poslova Estonije Margus Cahkna, odbacujući strahove da bi Moskva mogla brzo da osvoji teritoriju na istoku.
16. 02. 2026. u 15:44
VAŠINGTONU STIGLO UPOZORENjE: Ne pokušavajte da narušite naše odnose sa Moskvom
BELORUSKI predsednik Aleksandar Lukašenko izjavio je danas da je na početku pregovora između Belorusije i SAD upozorio Vašington da ne pokušava da naruši odnose između Minska i Moskve.
16. 02. 2026. u 15:09
"MAMA, JA IMAM RAK": Slavica Đukić Dejanović o borbi za život sina jedinca - sam sebi dao dijagnozu
"DUŠAN JE sam sebi dao dijagnozu"
16. 02. 2026. u 19:12 >> 19:12
Komentari (1)