"VELIKI PEČAT" DOBILA OLIVERA BASTA ŠIPKA: Tradicionalna nagrada majske izložbe Grafičkog kolektiva
U GODINI kada obeležava sedam i po decenija delovanja na umetničkoj sceni, Grafički kolektiv će večeras beogradskoj publici podariti tradicionalnu, 72. Majsku izložbu grafike. I kako se to uobičajilo, na svečanom otvaranju ove smotre, u 19 časova, biće dodeljena 61. nagrada "Veliki pečat".
Foto promo
Jednoglasnom odlukom dobitnica "Velikog pečata" je Olivera Basta Šipka za linorez "Pun mjesec", nastao 2023. godine. Reč je o autorki dve deceniju prisutnoj na umetničkoj sceni Republike Srpske, Srbije i regiona. U njenom radu značajan je istraživački postupak sa ručno rađenim papirom koji sama stvara i koji postaje unikatna matrica grafičkog otiska. Upravo ovaj kreativni proces daje posebnu materijalizaciju, ton i senzibilitet tipične za njeno grafičko stvaralaštvo, što je očito i u nagrađenoj grafici.
O tome ko će ove godine poneti ovo značajno nacionalno priznanje, ustanovljeno 1963. odlučivao je žiri u kome su Ivana Flegar, grafičarka, Dragana Palavestra, istoričarka umetnosti, i Branimir Karanović, vizuelni umetnik. Na konkursu je učestvovalo 229 autora, a selekciona komisija, za izložbu je izdvojila radove njih 130, među kojima će biti izabran pobednik.
Deo nacionalne kulture
U DUHU jubileja ovogodišnji program, "Tradicija za budućnost", prethodnih meseci bio je posvećen istaknutim autorskim ličnostima koje su oblikovale, ne samo istoriju Grafičkog kolektiva, već i nacionalne kulture. Tačnije postavkama koje su činile izbor iz opusa Slobodana Mašića, Ljubomira Kokotovića i Uroša Toškovića, deo programa, realizovan je u prvoj polovini ove godine.
Majske izložbe grafika, najstariji projekat Grafičkog kolektiva, nosi naziv "Dnevnik promena", koji je indikativan i ukazuje da ove godišnje smotre pružaju uvid u nove tendencije u umetničkoj grafici mladih i najmlađih, ali prati i genezu već afirmisanih autorskih ličnosti.
- Ovaj svojevrsni "Dnevnik promena" obeležen je radovima velikih dimenzija (2 puta 2 metra), istraživački projekti otiskivanja matrice (standardne ili digitalne) na različitim podlogama (klirit, metal, tkanina) kao i različitim poetskim diskursima - otkrivaju u Grafičkom kolektivu, koji je i ovaj rođendan realizovao "kao svečanosti radnog karaktera sublimirajući umetničku, kulturnu, moralnu i materijalnu baštinu strukturisanu u vidljiv kulturni događaj".
Preporučujemo
PRILIKA MLADIM AUTORIMA: Raspisan konkurs za književnu nagradu „Goran Petrović“
23. 03. 2026. u 16:03
VAŠINGTON POST TVRDI: Ruska služba spremala scenario sa atentatom na Orbana
RUSKA Spoljna obaveštajna služba (SVR) navodno je razmatrala planove za uticaj na izbore u Mađarskoj, uključujući i insceniranje atentata na premijera Viktora Orbana, u cilju jačanja podrške Orbanu, pokazuje interni dokument do kojeg su došle evropske službe bezbednosti, piše danas Vašington post (WP).
21. 03. 2026. u 13:35
KULT PREDAKA U PLAMENU MRŽNjE: 45 godina od paljenja konaka Pećke patrijaršije – Zločin koji je najavio Martovski pogrom
OVE sedmice pre tačno 45 godina, srpski narod i Srpska pravoslavna crkva zanemeli su pred prizorom koji je nagovestio decenije stradanja na Kosovu i Metohiji.
17. 03. 2026. u 19:10
MILEO AUTO-PUTEM: Policajci bili u čudu kad su videli KO je za volanom (VIDEO/FOTO)
KADA su zbog spore vožnje na auto-putu zaustavili automobil marke Dodž, policajci iz Ogdena u američkoj saveznoj državi Juta, pomislili su da je vozaču pozlilo.
22. 03. 2026. u 22:25
Komentari (0)