"VENECIJA" PRED KOMISIJOM: "Novosti" saznaju - Delo Nadežde Petrović, privatni kolekcionar ponudio Narodnom muzeju Srbije
PREMIJERNO predstavljenu domaćoj javnosti na aktuelnoj izložbi u čačanskoj Umetničkoj galeriji "Nadežda Petrović", sliku "Venecija" naše slavne slikarke, otkupljenu iz jedne hrvatske kolekcije, njen trenutni vlasnik, privatni srpski kolekcionar je u ponedeljak, prema pravu preče kupovine, ponudio Narodnom muzeju Srbije.
Foto promo
Platno dimenzija 70 puta 50 centimetara iz 1907. godine, koje je ova naša krovna muzejska institucija već proglasila za kulturno dobro - muzejski predmet, kako "Novosti" saznaju, ušlo je u zvaničnu proceduru. Tačnije, ova ponuda domaćeg kolekcionara, kako to protokoli nalažu, naći će se pred Komisijom za otkup i prijem poklona (tačnije, Komisijom za nabavku muzejskih predmeta). Rok da se o ovoj ponudi izjasni Narodni muzej je 15 dana.
Da podsetimo, slika na kojoj je prikaz vedute Venecije, nastala je u vreme kada je Nadežda Petrović bila na studijskom boravku u Italiji, koju je tokom svog života nekoliko puta obišla. U Veneciji se zatekla sa bliskim prijateljem, slikarom Brankom Popovićem. Obišli su izložbu impresionista koja je na nju ostavila snažan utisak, pa je čak narednih godina stvarala pod uticajem tog slikarskog pravca i tako su nastala neka od njenih kapitalnih dela, poput "Dereglije na Savi" ili "Koloseuma".
"Venecija" je rađena tehnikom ulje na platnu, a preovlađuju smeđi tonovi, sfumato atmosfera, uzdržaniji i umireniji gest. A, pre nego što bude odlučeno da li je ponuda privatnog kolekcionara prihvatljiva našoj nacionalnoj instituciji, publika će sliku moći da vidi do 14. aprila, kao deo postavke "Nadežda - savremenici - sledbenici".
DRAMATIČNO UPOZORENjE ORBANA: Situacija je opasna, Evropa je na pragu rata
MAĐARSKI premijer Viktor Orban izjavio je danas da je situacija opasna i da je Evropa na pragu rata.
15. 11. 2025. u 18:52
ZELENSKI ALARMIRAO EVROPU: Rusija će pokrenuti veliku agresiju na kontinent, poznata i godina
UKRAJINSKI predsednik Volodimir Zelenski tvrdi da Rusija planira da pokrene veliku agresiju na evropskom kontinentu 2029. ili 2030. godine, navodeći da na to ukazuje povećana ruska proizvodnja oružja.
13. 11. 2025. u 10:54
Policija uletela na svadbu, HAPSI MLADU - a tek objašnjenje! Ovo je LUDNICA (VIDEO)
ČAK i na najlepšim svadbama ponekad se dese nepredviđene situacije, sitne greške ili čak veći incidenti.
14. 11. 2025. u 16:23
Komentari (0)