MILOSAV TEŠIĆ O MILOVANU VITEZOVIĆU: Pisac koji je slavio život
OSIM što su kolege po peru, akademik Milosav Tešić i Vitezović bili su zemljaci i obojica đaci Užičke gimnazije.
Foto Ž. Knežević
- Još kao đak Užičke gimnazije Vitezović se pročuo kao pesnik. Otad pa do danas on se u sećanjima ondašnjih generacija užičkih gimnazijalaca gotovo neizostavno spominjao. Uz satirično-aforistiko stvaralaštvo, njegovo književno delo ostvareno je u trojstvu koje čine pesništvo (naročito dečije), drame i biografski romani, čemu treba pribrojati i njegova već čuvena scenaristička ostvarenja. Vitezović je bio koliko angažovan pisac toliko i pisac koji je slavio život. On je umeo da anegdotu razvije u umetnički uverljivu životnu priču. Ličnosti u njegovim biografskim romanima, zahvaljujući veoma zanimljivoj fabulaciji, deluju izrazito životno. Neki Vitezovićevi aforizmi, ma kako da se ideološki tumače, imaju opštenarodnu prihvaćenost - kaže, za "Novosti", Tešić.
BONUS VIDEO:
TUŽNO PODSEĆANjE: Pre šest godina napustio nas je veliki Dragan Nikolić
"TI SI KRETEN!" Žestoka svađa u studiju Hit tvita, Babić udario na Antonijevića
ŽESTOKA svađa izbila je večeras u studiju televizije "Pink" u emisiji Hit Tvit gde gostuju predsednica Narodne Skupštine Srbije Ana Brnabić, pravnik Milan Antonijević i biznismen Branko Babić.
16. 11. 2025. u 21:55
ZELENSKI ALARMIRAO EVROPU: Rusija će pokrenuti veliku agresiju na kontinent, poznata i godina
UKRAJINSKI predsednik Volodimir Zelenski tvrdi da Rusija planira da pokrene veliku agresiju na evropskom kontinentu 2029. ili 2030. godine, navodeći da na to ukazuje povećana ruska proizvodnja oružja.
13. 11. 2025. u 10:54
ZVUCI SEKSA U BRITANSKOM PARLAMENTU: Posle skandala - uhapšena dva muškarca
DVOJICA muškarca uhapšena su, pa puštena na slobodu uz kauciju, nakon što je mobilni telefon postavljen u Donjem domu britanskog parlamenta kako bi puštao "seksualne zvukove" tokom poslaničkih pitanja britanskom premijeru Kiru Starmeru.
16. 11. 2025. u 20:32
Komentari (0)