UMETNOST NASLUTILA OVO VREME: Festival autorskog filma od 26. novembra do 3. decembra predstaviće publici 84 ostvarenja iz celog sveta
FILM "Francuska depeša" američkog reditelja i scenariste Vesa Andersona otvoriće 27. Festival autorskog filma (FAF) 26. novembra u "Kombank dvorani", dok će smotru 3. decembra zatvoriti dokumentarac Janka Baljka "Žurnal o Želimiru Žilniku".

"Benedeta" / Foto promo
- U osam festivalskih dana i 13 beogradskih bioskopskih dvorana biće prikazana 84 filma koji dolaze sa svih meridijana. Reč je o ostvarenjima koja su obeležila prethodnu godinu, po svemu specifičnu kao i ona pre nje - najavio je direktor festivala Igor Stanković.
Ovo izdanje uvodi i neke važne novine, a jedna od njih je da će se FAF, pored Beograda, istovremeno održati, doduše sa skraćenim programom, u još 10 gradova u Srbiji. Uvedena je i nova programska celina "Sirovo" sa delima na granici autorskog i žanrovskog filma.
U Međunarodnom takmičarskom programu naći će se 12 filmova koji se bore za glavnu nagradu, gran-pri "Aleksandar Saša Petrović".
- Festival je ove godine, posebno u takmičarskom programu, okrenut onim vrednostima koje je negovao od samog početka - da otkriva nova imena autorskog filma, ona koji će u narednim godinama da budu značajni autori svetskog filma - poručio je Srdan Golubović, predsednik Saveta FAF-a.
Sa njim se slaže i Srđan Vučinić, umetnički direktor festivala, i napominje da nisu hteli da filmovi, po svaku cenu, jure aktuelnost, odnosno, pandemiju, tako da se samo kinesko ostvarenje "Izvan ovog sveta" bavi trenutnim svetom.
- Bavili smo se više osećajem temeljne nesigurnosti čoveka u ovom svetu koji su negde autori slutili i predosećali. Hteli smo da u selekciji budu ravnopravno zastupljeni svi delovi Evrope i sveta, ali samo jedan film u glavnom takmičarskom programu je austrijsko-nemački, svi ostali dolaze iz takozvanih amorfnih civilizacija, kako ih je nazivao Živojin Pavlović. Za razliku od zapadnih civilizacija u kojima vladaju sigurnost i pravni poredak, ove "amorfne", koje su njihova suprotnost, pokazale su se kao inspirativnije za umetnost - kazao je Vučinić i pojasnio da se tu, pre svega, misli na zemlje bivšeg Sovjetskog Saveza, zemlje tzv. Trećeg sveta i zemlje bivše Jugoslavije.

"Francuska depeša" / Foto promo
U Glavnom programu biće predstavljeni novi filmovi već afirmisanih i značajnih imena svetskog autorskog filma, među kojima su "Ahedino koleno" Nadava Lapida, "Baksuzni seks ili luda pornografija" Radua Judea, "Petrov u gripu" Kirila Serebrenikova...
Selektor Stefan Ivančić skrenuo je pažnju na "Benedetu" Pola Verhovena koja će biti prikazana u novoj selekciji "Sirovo", kao i animirani film "Ludi Bog" Fila Tipeta u istom programu. Selekcija "Hrabri Balkan" ima 12 ostvarenja i kombinuje kratke i dugometražne filmove koji se poigravaju sa žanrovima.
Srpsku premijeru na 27. FAF-u imaće i novi film bosanskohercegovačkog oskarovca Danisa Tanovića "Deset u pola".
PURIŠA O MATIJI
NA 27. FAF-u premijeru će imati dugoočekivani dokumentarac Puriše Đorđevića o Matiji Bećkoviću "Gospodin". Film je posvećen životnom putu velikog pesnika i akademika i osobama koje su mu na tom putu posebno značile. U 76 minuta, reditelj otkriva neke malo poznate detalje iz pesnikove biografije, dok sam Bećković priča o tome kad se prvi put zaljubio, o svojim ćerkama, prijateljstvu sa Duškom Radovićem, svojoj poeziji i, naravno, čuvenoj "Veri Pavladoljskoj".
Preporučujemo

"NEĆU MOĆI DA PRISUSTVUJEM DOGAĐAJIMA" Država EU zabranila Ficu prelet do Moskve, traže se alternativne rute
SLOVAČKI premijer Robert Fico je izvestio da Estonija nije dozvolila slovačkom avionu za Rusiju da preleti preko njene teritorije i da se traži alternativni put.
07. 05. 2025. u 21:01

"TO JE SKANDAL!" Orban žestoko udario na Ursulu fon der Lajen zbog Ukrajine
MAĐARSKI premijer Viktor Orban oštro je kritikovao predsednicu Evropske komisije Ursulu fon der Lajen na društvenim mrežama zbog poziva Ukrajini da ubrza pristupanje Evropskoj uniji.
07. 05. 2025. u 15:26

INCIDENT NA EVROVIZIJI: Albanski navijači napali Princa, u grupu navijača uletelo obezbeđenje
PREDSTAVNIK Srbije na Evroviziji u Bazelu, Princ od Vranje završio je prvu probu u Bazelu, koja je protekla veoma burno
08. 05. 2025. u 16:27
Komentari (0)