ĆILIMI LETE KROZ CELU ZEMLJU: Fotografska izložba Stanka Kostića o tradicionalnoj narodnoj umetnosti
DECENIJAMA već umetnički fotograf Stanko Kostić bavi se narodnom kulturom i tradicijom, crkvenom umetnošću, motivima svog rodnog kraja - doline reke Mlave, Homolja, a njegova postavka "Ćilim - put niti", nakon što je predstavljena u Galeriji nauke i tehnike SANU, počela je da obilazi Srbiju.

Iz Zavičajnog muzeja u Petrovcu na Mlavi / Foto Promo
Postavka posvećena rukotvorini koja se u našem jeziku zove i šarenica, ponjava, pokrivač, prekrivač, posle Stapara, gde je gostovala uz pokroviteljstvo Grada Sombora, stigla je u Petrovac na Mlavi, gde ju je, krajem prošle sedmice, ugostio tamošnji Zavičajni muzej. Čini je više od 60 fotografija velikog formata, na kojima je autor pokazao bogato kulturno nasleđe ćilimarstva, od najranijih dana, na celoj teritoriji Srbije. I to čitav proces stvaranja: od negovanja ovaca, preko obrade vune, do tkanja. Na izložbi su se, uz već poznate pirotske, staparske, sjeničko-pešterske ćilime, u javnosti prvi put našle rukotvorene sa hrišćanskim motivima iz doline Mlave i sa Homolja.
Interesovanje za tkanje i ćilime, koje će naša zemlja predložiti i Unesku za listu nematerijalne kulturne baštine, Kostić je razvio još od detinjstva, kada je od bake i majke slušao o osuđenicama ili suđajama, natprirodnim bićima nalik vilama, koje su plele i prekidale konce - niti života:
- Opčinjen tim skaskama, nisam ni slutio da svojim slušanjem i čuđenjem sudelujem u čaroliji nastajanja umetnosti, tu, preda mnom, njihovom maštom i veštinom njihovih ruku - objašnjava autor.
U zavičajnom muzeju Petrovac na Mlavi, domaćin izložbe bila je direktorka Žaklina Perić, a o Kostićevom stvaralaštvu govorio je Dušan Milovanović, istoričar umetnosti iz Beograda, koji je i otvorio postavku, koja će trajati do 1. jula. Ako epidemiološki uslovi budu dozvoljavali, postoji poziv da "Ćilim - put niti", gostuje na tradicionalnom, 60. Saboru trubača u Guči. Za sledeću godinu planirana je postavka u ogranku SANU u Nišu, kao i gostovanja u Republici Srpskoj, kao i van granica Srbije.
LEGAT U PETROVCU NA MLAVI
ROĐEN u Požarevcu, Kostić se školovao u Petrovcu na Mlavi, pa ne čudi da je tamošnjem Zavičajnom muzeju već zaveštao legat, koji čuva 51 rad ovog umetnika i stalno se dopunjava, novim knjigama, katalozima i autorovim tekstova. Inače, Stanko Kostić, koji je i diplomirani infomatičar, do sada je imao 60 samostalnih izložbi u zemlji i inostranstvu, a učestvovao je i na više od 100 grupnih postavki. Objavio je i 30 tematskih kalendara, kao i mnogobrojne reportaže u knjigama, monografijama i časopisima.

"NOVOSTI" SAZNAJU: Nakon Litvanije, još jedna država zabranila prelet srpskog aviona do Moskve
NAKON Litvanije, i letonske vlasti zabranile su prelet srpskog aviona do Moskve u kome je trebalo da bude predsednik Srbije Aleksandar Vučić, saznaju "Novosti".
06. 05. 2025. u 18:27

NEBENZJA ODUVAO LAŽNOG VISOKOG PREDSTAVNIKA ŠMITA, PA IZAŠAO IZ SALE: Neću da te slušam, nemaš pravo da govoriš!
U SAVETU bezbednosti Ujedinjenih nacija je u toku redovna polugodišnja sednica o situaciji u BiH na kojoj je ruski ambasador Vasilij Nebenzja izjavio je da Kristijan Šmit nema pravo da govori u ime međunarodne zajednice u Savetu bezbednost, a onda izašao iz sale ne želevši da ga sluša.
06. 05. 2025. u 17:03

OBRT! Bastijan Švajnštajger skinuo burmu, pa poručio: "Bilo je lepo..."
NE STIŠAVAJU se priče o razvodu Ane Ivanović i Bastijana Švajnštajgera. Iako se bivša teniska šampionka i nemački fudbalski as godinama predstavljaju kao skladan par, društvene mreže i mediji poslednjih nedelja bruje o navodnoj krizi u braku i razvodu.
04. 05. 2025. u 11:07 >> 11:11
Komentari (0)