NEMA PRAVDE ZA ŽRTVE HRVATA: Vrhovni sud oslobodio optuženog za ratni zločin nad oficirima JNA
VRHOVNI sud u Zagrebu oslobodio je pravosnažno Juru Šimića, bivšeg ratnog predsednika Kriznog štaba Grada Bjelovara, koji je bio optužen za ratni zločin protiv ratnih zarobljenika, objavio je regionalni portal "Bjelovar lajv".
Foto Arhiva
Vrhovni sud je tako odbio žalbu državnog tužioca i potvrdio oslobađajuću presudu koju je doneo Županijski sud u Rijeci 2. oktobra 2019. godine.
Optužnica je Šimića teretira za ratni zločin protiv ratnih zarobljenika, tokom oslobađanja bjelovarske kasarne 1991. godine.
On je optužen da je nakon nakon oslobođenja bjelovarske kasarne, koja se tada zvala "Božidar Adžija", 29. septembra 1991. godine od 18 do 19:30 sati iz kolone zarobljenih 60 oficira i 150 vojnika JNA izdvojio tri vojna lica.
Bili su to komandant 265. mehanizirane brigade pukovnik Rajko Kovačević, potpukovnik Miljko Vasić i kapetan 1. klase Dragiša Jovanović. Šimić je, navodi se u optužnici, nepoznatoj grupi naoružanih pripadnika hrvatskih snaga naredio da trojicu vojnih lica odvedu na stranu i zatim ubiju, što su ovi učinili pucanjem iz vatrenog oružja.
Šimiću je pretila kazna od pet do 20 godina zatvora, ali je pravosnažno oslobođen svih optužbi, uz obrazloženje Vrhovnog suda u kome se kaže da je prvostepena presuda bila ispravna i da on nije imao nikakvu ulogu u komandovanju akcijom oslobađanja bjelovoarske kasarne, komandovanju vojnim jedinicamai jedinicama policija.
Sud je presudio da je Šimićeva uloga bila isključivo politička.
sputnikportal.rs
BONUS VIDEO - RUSIJA: Visokoprecizna snajperska puška Astarta predstavljena na forumu Armija-2023
"PA HAJDE DA PRODUŽIMO ZADOVOLjSTVO" Zaharova uputila misterioznu poruku Zapadu
PORTPAROLKA ruskog Ministarstva spoljnih poslova Marija Zaharova izjavila je danas da su zapadne zemlje zabrinute zbog toga kakva bi još nova ispitivanja oružja Rusija mogla da sprovede nakon demonstracije rakete "Burevestnik".
01. 11. 2025. u 19:52
SAD IZDALE GENERALNU DOZVOLU DO APRILA: Odlažu se sankcije ruskoj naftnoj kompaniji
SJEDINjENE Američke Države su danas izdale tzv. "generalnu dozvolu" kojom se privremeno odlažu sankcije Rosnjeftu u Nemačkoj do 29. aprila 2026. godine, objavilo je američko ministarstvo finansija.
29. 10. 2025. u 16:17
"ONA JE ZLA!" Ova poznata srpkinja je zaova Snežane Đurišić (FOTO)
"MALO je zla, ali je naša..."
02. 11. 2025. u 16:10
Komentari (1)