PRVI REZULTATI PLANA TRANSFORMACIJE EPS AD: Nastavljeni procesi strukturnih promena
NASTAVLjENI su procesi strukturnih promena u Akcionarskom društvu „Elektroprivreda Srbije“ s ciljem daljeg unapređenja poslovanja, podizanja nivoa efikasnosti, povećanja prihoda i smanjivanja troškova.

Foto Tanjug
Profesionalizacija organizacione strukture ljudskih resursa i informaciono komunikacionih tehnologija jedan je od prvih većih rezultata Plana transformacije koji je započet pre samo tri meseca. Potpuno je izmenjena organizacija ove dve funkcije, čime se unapređuje unutrašnja efikasnost i spremnost za dalje organizacione promene.
Novim IT merama nastavljeno je unapređenje digitalizacije poslovnih procesa i usluga, a posebno su sagledane, delom i primenjene, mere za dalje povećanje bezbednosti sistema i podataka, uz značajno oslanjanje na sopstvene resurse. Jedan od važnih koraka u oblasti IT je taj da će EPS biti prvi među državnim kompanijama i institucijama koji će deponovati izvorni kod za kritične informacione sisteme u Državnom Data centru u Kragujevcu. To će dodatno osigurati da svi softverski sistemi budu u skladu sa propisanim standardima i politikama, a EPS će imati najviši nivo kontrole nad kritičnom IT infrastrukturom.
Ljudski resursi preuzimaju vodeću ulogu u daljim strukturnim promenama, jer će nova organizacija omogućiti kreiranje nove strategije, nove korporativne kulture i biće više fokusirana na zaposlene, njihova znanja i veštine, i brendiranje poslodavca. U završnoj fazi je i priprema programa za stipendiranje studenata završnih i master studija na tehničkim fakultetima kako bi se EPS inženjerski podmladio. Istovremeno, definisani su ključni indikatori performansi za izvršni menadžment, što će u narednom periodu biti učinjeno i na svim ostalim nivoima organizacije, kako bi se realizovali zacrtani ciljevi kompanije u vremenu modernizacije i sve zahtevnije tržišne utakmice.
Tokom tri meseca sprovođenja Plana transformacije donete su i nove metodologije za formiranje cena za komercijalne kupce, odnosno privredu, i kreirani su novi načini ugovaranja, s jasnom namerom da se prate realni uslovi na tržištu, kako bi se umanjili rizici kako za EPS, tako i za privredu. Primena metodologije će u narednom periodu obostrano unaprediti efikasnost i predvidivost poslovanja. U isto vreme, intenzivno se radi na daljem unapređenju i digitalizaciji usluga na garantovanom snabdevanju.
Budući da su pred nama značajne investicione aktivnosti, kao deo procesa dalje dekarbonizacije srpske energetike, nastaviće se i jačanje investicione funkcije. Prvi put je uspostavljena organizaciona struktura za upravljanje projektima koja će, uvođenjem nove metodologije razvoja projekata usaglašene sa vodećim svetskim praksama, omogućiti efikasnije planiranje, praćenje i realizaciju investicionih projekata.
Utvrđene su najznačajnije ekološke, socijalne i upravljačke (ESG) teme i u toku je anketiranje zainteresovanih strana kako bi se utvrdili prioritetni ESG ciljevi, sagledali mesto i uloga kompanije. Fokus je, takođe, na razvoju menadžmenta rizika u svim segmentima poslovanja kako bi se na pravovremen i efikasan način poslovalo u vreme kada su dominantni izazovi u oblastima klimatskih promena, fluktuacija na tržištu rada i nepredvidivosti na tržištima energenata usled složenih geopolitičkih odnosa.
EPS nastavlja naredne korake u Planu transformacije oslanjajući se na sopstveno znanje i stručnost, uz primenu najboljih iskustava reformi u sličnim energetskim kompanijama.

ZAHAROVA O UPOZORENjU VUČIĆU ZBOG POSETE MOSKVI: Banditizam i ucena, tako deluju terorističke ćelije
PORTPAROLKA ruskog Ministarstva spoljnih poslova Marija Zaharova danas je nazvala upozorenja Evropske unije predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću u vezi njegove posete Moskvi za Dan pobede, "banditizmom i ucenom''.
30. 04. 2025. u 16:55

MAKRON POSLE RUSKOG NAPADA: Hitno nam je potreban mir
RUSKI raketni napad na grad Sumi na severu Ukrajine naglašava hitnu potrebu za nametanjem primirja Rusiji, izjavio je danas predsednik Francuske Emanuel Makron.
13. 04. 2025. u 15:34

HAOS I DRAMA NA SABALENKINOM MEČU: Svađa. prozivke i na kraju odlazak bez rukovanja (VIDEO)
BELORUSKINjA Arina Sabalenka savladala je Martu Kostjuk iz Ukrajine za plasman u polufinale mastersa u Madridu, a to je bilo sve samo ne običan meč.
01. 05. 2025. u 09:30
Komentari (0)