VAŠINGTON PRIZNAO: Ograničenje cena ruske nafte ne funkcioniše
OGRANIČENjE cena ruske nafte koje su nametnule zemlje G7 ne funkcioniše kako je planirano, izjavila jeministarka finansija SAD Dženet Jelen.

Foto Shutterstock
Prema njenim rečima, tržišne cene sirove nafte izvezene iz zemlje pogođene sankcijama i dalje su visoke.
EU, zemlje G7 i Australija su 5. decembra uvele gornju granicu od 60 dolara po barelu za rusku naftu. Uz to, zapadnim firmama se zabranjuje da pružaju osiguranje i druge usluge za isporuke ruske sirove nafte, osim ako se teret ne kupi po toj ili ispod zadate cene.
Mehanizam je imao za cilj da primora Rusiju da nastavi da izvozi velike količine nafte kako bi sprečila skok globalnih cena, ali i da smanji prihode koje Moskva ostvaruje prodajom svoje sirove nafte.
-Sve ukazuje na izvesno smanjenje efektivnosti gornje granice cena, rekla je Jelen na pitanje o cenama ruske sirove nafte, koje se sada kreću oko 100 dolara po barelu umesto 60 dolara.
U međuvremenu, navodi "Blumberg", Moskva je razvila svoju mrežu pružaoca usluga transporta i osiguranja.
-Rusija je potrošila mnogo novca, vremena i truda na izvoz svoje nafte, rekla je Jelen. "Imaju svoju flotu u senci, obezbedili su više osiguranja i ta vrsta trgovine nije zabranjena gornjom cenom".
Američka ministarka je obećala da će uložiti napore da spreči izbegavanje ograničenja cena nafte, ali nije objasnila o kakvim konkretnim merama je reč.
-Više smo nego spremni da reagujemo, rekla je ona, dodajući da je G7 spreman da "s vremenom razmotri da li postoje načini koji bi ovu politiku mogli učiniti efikasnijom".
(rt.rs)
BONUS VIDEO - RUSKA PACIFIČKA FLOTA: Izvođenje vežbe odbrane Severnog morskog puta
Preporučujemo

SANKCIJE I SAMO SANKCIJE: Amerika ne namerava da odustaje od ograničenja cena ruske nafte
30. 09. 2023. u 00:31 >> 00:42

NE TRGUJU U DOLARIMA I EVRIMA: Ruski naftni gigant isključio američku i valutu EU
26. 09. 2023. u 00:55

"DOBRO SMO UPOZNATI SA DOGAĐAJIMA U SRBIJI" Medvedev optužio Zapad za organizovanje protesta u drugim zemljama
ZAMENIK predsednika Saveta bezbednosti Rusije i predsednik stranke Jedinstvena Rusija Dmitrij Medvedev optužio je danas zapadne zemlje da organizuju proteste i mešaju se u izborne procese drugih zemalja da bi održale svoju dominaciju.
31. 07. 2025. u 17:01

EKSKLUZIVNI SNIMCI HAPŠENjA ŠIPTARSKOG TERORISTE: Ovako je pao bivši pripadnik OVK u Svilajncu, evo za šta se sumnjiči (VIDEO)
ŠIPTARSKI terorista i bivši istaknuti pripadnik terorističke OVK Halili Lulzin, uhapšen je danas u Svilajncu, u zajedničkoj akciji Bezbednosno-informativne agencije, Službe za otkrivanje ratnih zločina UKP MUP-a Republike Srbije, a u saradnji sa Tužilaštvom za ratne zločine.
22. 07. 2025. u 20:54

SRPSKA SNAJA IZ ZAMBIJE Opisala svoj prelazak u pravoslavlje: "U početku, neke stvari bile su mi ČUDNE"
PATRICIJA Kaunda iz Zambije pre nekoliko godina zaljubila se u mladića iz Srbije, a zbog njega se doselila u našu zemlju, pa čak i promenila veru.
02. 08. 2025. u 11:32
Komentari (0)