DONETA ODLUKA U EU: Od 2035. građani neće više moći da kupuju benzince i dizelaše
MINISTRI energetike zemalja članica EU odobrili su zakon prema kom se od 2035. prekida prodaja automobila sa emisijom ugljen-dioksida (CO2) unutar Evropske unije. To znači da kupci od 2035. neće više moći da kupuju benzince i dizelaše, ali je, na insistiranje Nemačke, odobreno izuzeće za automobile koji koriste tzv. e-goriva.
Foto: EPA
Novi automobili prodati od 2035. godine moraju da imaju nultu emisiju CO2, a oni koji budu prodavani od 2030. do 2035. moraju da imaju najmanje za 55 odsto nižu emisiju u odnosu na one iz 2021, navodi se u odluci, preneo je Rojters.
Evropska komisija se, pored toga, obavezala da će predložiti dodatna pravila koja dozvoljavaju nastavak prodaje novih automobila sa unutrašnjim sagorevanjem koji upotrebljavaju samo takozvana e-goriva nakon 2035. godine.
To izuzeće usvojeno je na zahtev Nemačke, koja je insistirala na odobravanju upotrebe veštačkih goriva.
Kada zemlje EU odobre ovaj dogovor, Evropska komisija će uvesti novu kategoriju vozila, koja koriste takozvana „ugljenično neutralna goriva“, navodi Rojters.
Zahtev Italije da od ovog zakona budu izuzeta i vozila koja koriste biogoriva nije prošao.
Takozvana e-goriva se dobijaju iz emitovanog ugljen-dioksida i niskougljeničnog vodonika.
Preporučujemo
OPREZ, TREŠNjINA MUVA NAPADA VIŠNjU: Upozorenje voćarima u Pomoravskom okrugu
04. 06. 2026. u 17:08
JAVNI DUG SRBIJE: Na kraju aprila 39,214 milijardi evra, učešće u BDP-u 41,5 odsto
04. 06. 2026. u 16:41
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
EPSKI DEBAKL! Arina Sabalenka izbačena sa Rolan Garosa
NAJBOLjA teniserka planete Arina Sabalenka neće se takmičiti u završnici Rolan Garosa.
03. 06. 2026. u 15:48
KRAĐA VEKA U NBA! Nikola Jokić ovakvu nepravdu nije zaslužio, bruka i sramota
NBA liga donela je odluku o MVP igraču NBA lige!
17. 05. 2026. u 16:04 >> 16:14
NASTAJE NOVA DRŽAVA? Srpske komšije se ujedinjuju sa susedima - za moćnu državu od 22 miliona duša i 272.200 km²
"UNIONISTIČKI pokret je oduvek postojao i on je i dalje živ unutar našeg društva. Nesumnjivo je da je ova diskusija legitiman deo političkog procesa u zemlji. Ja lično nikada ne bih mogao da glasam protiv ujedinjenja."
02. 06. 2026. u 21:24
Komentari (2)