NEDIMOVIĆ - REKORDNE CENE PŠENICE I KUKURUZA: Izvoz hrane veći za 13,9 odsto, stočarstvo ipak beleži ogroman pad proizvodnje
IZVOZ hrane je, u prvih šest meseci, veći za 13,9 odsto, ako se pogleda isti period prošle godine, koja je bila rekordna.
Foto Tanjug
Ovo nam uliva dodatnu sigurnost da imamo tržište na koje možemo da izvezemo sav višak. Kada uđemo u strukturu tog viška, onda imamo razlog i za bojazan, pre svega što u ovom trenutku to dobro zvuči za ratarske kulture, kao što su pšenica i kukuruz koje imaju rekordne cene.
Ovo je juče izjavio ministar poljoprivrede Branislav Nedimović, na otvaranju nacionalnog dijaloga o prehrambenim sistemima. Kako je dodao, Srbija ima tržišta na koja izvozimo višak, a pred državom je izazov kako da to očuva.
- Moramo da očuvamo izvoz i da ga uvećavamo stalno, pa lako možemo doći do šest milijardi dolara izvoza hrane i to već sledeće godine - istakao je Nedimović.
- Zbog toga je važno da Srbija ne izvozi samo primarne poljoprivredne proizvode, već poluproizvode, koji potiču iz prehrambene industrije ili gotove proizvode.
Prema rečima Nedimovića, poljoprivrednici se sve više raspituju za ulaz u ritejle (velike trgovinske lance), kao i kako da rade na ispunjavanju njihovih standarda. Srpski agrar je tu video šansu za fiksnu cenu, ali i mogućnost da se njihovi proizvodi nađu na stranim tržištima, jer su ritejl lanci zapravo multinacionalne kompanije. Zbog toga je važno ulagati u mlekare, pakovanje i selektovanje voća i povrća.
Stalna koordinatorka UN u Srbiji Fransoa Žakob istakla je da 14 odsto zaposlenih u Srbiji radi u poljoprivredi.
Pandemija virusa korona negativno je uticala na sektor stočarstva, koji od početka godine beleži pad proizvodnje, prodaje i izvoza, zbog čega su potrebne hitne mere. Određivanje minimalne otkupne cene sirovog mleka, poreske olakšice, kao i pravo prečeg zakupa zemljišta, neke su od hitnih mera koje traže proizvođači.
Uvode standarde za domaće meso
PREDSTAVNICI Ministarstva poljoprivrede su najavili da će Vlada uskoro usvojiti uredbu o povećanju premije za mleko, što će biti značajno za oko 18.000 poljoprivrednih proizvođača, kao i da se radi na uvođenju sektorskog standarda za obeležavanje porekla domaćeg mesa.
Breakfast Buffet svakog dana od 10:00 do 12:30
ZAPRATI I REZERVIŠI SVOJE MESTORestoran Miya Galerija
Breakfast Buffet svakog dana od 10:00 do 12:30
ZAPRATI I REZERVIŠI SVOJE MESTOPreporučujemo
TROŠE I ONDA KADA TO NE OČEKUJEMO: Ovi uređaji vam krišom povećavaju račun za struju
12. 07. 2026. u 16:46
LAKO, A KORISNO: Kako ubrzati zrenje paradajza i poboljšati mu ukus
12. 07. 2026. u 15:24
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
"SUPRUGA GA DRŽALA 5 MINUTA ZA NOGE DA NE BI ISPAO" Novi detalji drame državljanina Srbije na letu Rajanera
DRAMATIČNE trenutke doživeli su u petak ujutru putnici na letu kompanije Rajaner sa aerodroma „Makedonija“ u Solunu za Minhen, kada je pukao prozor, a vazdušna struja povukla jednog putnika napolje. On je u poslednjem trenutku spasen zahvaljujući supruzi, koja je sedela pored njega i zadržala ga, piše Prototema.
10. 07. 2026. u 12:18
ZAŠTO JE DUBRAVKA MIJATOVIĆ ZAISTA NAPUSTILA SERIJU "SREĆNI LjUDI"? "Morala sam da pobegnem..."
DUBRAVKA Mijatović napustila je seriju 'Srećni ljudi' iz ličnih razloga, a ne zbog honorara.
10. 07. 2026. u 15:07
Komentari (3)