EGIPAT – IZVOZNA ŠANSA: Mogućnosti ogromne - od smrznutog graška do guma za kamione
SPOLjNOTRGOVINSKA razmena Srbije i Egipta u prošloj godini iznosila je 79,7 miliona dolara, što govori o značajnom prostoru za dalje unapređenje poslovnih odnosa dve privrede, posebno za domaće proizvođače mlečnih proizvoda, voća, povrća, žitarica, pneumatskih guma za kamione i autobuse, konditorskih proizvoda...

Foto PKS
Egipat je po svojoj površini 12. država na afričkom kontinentu i na trećem mestu po visini BDP-a od oko 404,14 milijardi dolara.
Najzastupljeniji izvozni proizvodi Srbije u Egipat su duvan, proizvodi namenske industrije i traktori, dok je uvoz baziran na hemijskim proizvodima, soli i voću.
„U ovoj godini je značajan uvoz uree iz Egipta, što je doprinelo proizvodnji veštačkog đubriva i snabdevanju osnovnim sirovinama poljoprivredne proizvodnje“, objašnjava Igor Kronja, savetnik predsednika Privredne komore Srbije.
Izvoz govedine: Egipat je veliki uvoznik žive stoke i klaničnih proizvoda, posebno govedine. Srbija, u ovom trenutku ima relativno skroman stočni fond u govedarskoj proizvodnji - 886 hiljada grla, navodi Kronja.
„Egipatsko tržište zahteva HALAL sertifikate i možemo smatrati da ovaj segment nije interesantan u kratkom roku za domaće proizvođače, ali u dugom roku moguće je postaviti strategiju za razvoj stočarstva i proboj na nova tržišta.“
Kiselo mleko i pavlaka: Mlečni proizvodi iz Srbije su tradicionalno najviše beležili plasman na tržište Ruske Federacije. U Egiptu se inače ne beleži značajan uvoz svežeg sira, dok tvrde sireve srpske kompanije ne izvoze u velikoj meri. Međutim, potencijal za izvoz je primećen kod pavlake, kiselog mleka i mlečnih masti.
Smrznuti grašak: Postoji potencijal za izvoz smrznutog graška iz Srbije u Egipat (2,7 miliona dolara je vrednost egipatskog uvoza ove namirnice), dok su srpski izvoznici plasirali smrznuti grašak u svet za 9,6 miliona dolara. Carina je „nula posto“ i postoji realna mogućnost za plasman ovog proizvoda u Egipat.
Visoke carine na sveže voće: U segmentu svežeg voća postoji potencijal za izvoz jabuka, krušaka, kajsija, trešanja, višanja, bresaka, nektarina, šljiva i suvih šljiva. Carinske stope u Egiptu na uvoz voća su veoma visoke i to predstavlja najveće ograničenje, ali pregovorima o sporazumu o slobodnoj trgovini sa Egiptom ova prepreka može biti uklonjena.
UVOZ
Egipat je u 2021. godini najviše izvozio naftu i naftne derivate, mineralna đubriva, proizvode tekstilne industrije, voće (najviše citrusi, orašasti plodovi i jagode). Najznačajniji uvozni proizvodi su mašine i oprema, vozila i žitarice.
Slatkiši, žitarice, voda: Žitarice imaju prilično liberalan prolaz na egipatsko tržište jer egipatska poljoprivreda nije u mogućnosti da proizvede dovoljne količine. Takođe, proizvodi konditorske industrije predstavljaju potencijal za izvoz u Egipat, kao i gazirane vode domaćih proizvođača, stočna hrana, pneumatske gume za kamione i autobuse...
Preporučujemo

VIŠE NAŠE MUZIKE NA RADIJU I TV: Prepoznati i podržati domaće muzičko stvaralaštvo
03. 10. 2022. u 22:12

INOVACIJAMA DO KONKURENTNOSTI: Spoj privrede, medicine i farmacije
03. 10. 2022. u 21:38

ZAHAROVA ŽESTOKO O ZABRANI PRELETA VUČIĆU: To je skandal, niko nema moć da uništi partnerstvo sa Beogradom
ODBIJANjE Litvanije i Letonije da daju dozvolu za let aviona srpskog predsednika Aleksandra Vučića ka Rusiji predstavlja još jedan skandalozan slučaj, izjavila je zvanična predstavnica ruskog Ministarstva spoljnih poslova Marija Zaharova, prenosi ruska agencija TASS.
07. 05. 2025. u 15:48

"TO JE SKANDAL!" Orban žestoko udario na Ursulu fon der Lajen zbog Ukrajine
MAĐARSKI premijer Viktor Orban oštro je kritikovao predsednicu Evropske komisije Ursulu fon der Lajen na društvenim mrežama zbog poziva Ukrajini da ubrza pristupanje Evropskoj uniji.
07. 05. 2025. u 15:26

TAČNA PUTANjA: Kako je Vučić leteo u Moskvu "momkom iz Brazila" - zanimljiva oznaka aviona "YU-SRB"
PREDSEDNIK Srbije Aleksandar Vučić stigao je danas u Moskvu gde će 9. maja prisustvovati vojnoj paradi povodom Dana pobede.
07. 05. 2025. u 17:04
Komentari (0)