I SRBIJA IMA ZNANJE ZA KOSMOS: Institut "Mihajlo Pupin" razvija svemirske tehnologije
GLOBALNO tržište svemirskih tehnologija vredi oko 450 milijardi dolara. Da i domaće kompanije imaju šta da ponude na tom zahtevnom terenu, pokazale su kompanije iz Srbije koje su svoje tehnološke inovacije predstavile na Svetskoj izložbi u Dubaiju.
Predstavnici Instituta "Mihajlo Pupin" na B2B sastancima na "Ekspo 2020 Dubai"
Institut "Mihajlo Pupin" je, kao najveća naučno - istraživačka organizacija u oblasti automatike, telekomunikacija i računarstva u Srbiji, prepoznao potencijal svemirskih tehnologija. Rade na inicijativi za pokretanje projekta koji će omogućiti naučnicima i inženjerima da ovladaju svemirskim tehnologijama i steknu neophodno znanje za projektovanje, implementaciju i održavanje svemirskih sistema za potrebe projekata u samom Institutu, kao i za potrebe projekata drugih institucija, kompanija i organizacija, kako u Srbiji, tako i u inostranstvu.
„Uz trenutno postojeću strategiju razvoja veštačke inteligencije, svemirska industrija bi dala još jednu od konkretnih primena kao komponenta za razvoj nacionalnih naučno-tehnoloških i ekonomskih potencijala. To je odlična prilika i da se unapredi konkurentnost na globalnom tržištu“, kaže za „Preduzetnik“ Ivan Kokić, istraživač u Institutu "Mihajlo Pupin".
Mnoge zemlje u okruženju, podseća Kokić, takođe rade na implementaciji infrastrukture koja će omogućiti integraciju svemirskih tehnologija u postojeće sisteme.
Nekoliko decenija ranije, mali broj zemalja je imao mogućnosti da samostalno razvija svemirsku industriju. Kako su se tehnologije razvijale i tržište otvaralo, tako su se i svemirske tehnologije komercijalizovale. Tome su značajno doprineli standardizacija niskobudžetne satelitske platforme (CubeSat) i veći broj pristupačnih opcija za lansiranje satelita.
„Tržište svemirskih tehnologija je po pitanju proizvoda i usluga postalo kao i svako drugo tržište međunarodnog karaktera. Radi se o sofisticiranim cutting-edge i state-of-the-art tehnologijama, koje pored prestiža imaju i veliku tržišnu vrednost“.
Procenjuje se da je tržište svemirskih tehnologija u 2021. godini vredelo oko 450 milijardi dolara i da će se u narednih 20 godina višestruko uvećati.
„Ovo više nije samo naučni već i komercijalni projekat, otvoreno tržište gde se svake godine samo u Evropi osnuje na desetine novih startap kompanija sa različitim proizvodima i servisima za svemirsku industriju. Neka od područja primene gde su svemirske tehnologije najzastupljenije su telekomunikacije, meteorologija, poljoprivreda, navigacija, osmatranje Zemlje i rana prevencija od nepogoda, osmatranje svemira, podrška ljudima na putu u svemir i mnoge druge“, navodi Kokić.
INOVACIJE I MEĐUNARODNA SARADNjA
SVEMIRSKE tehnologije su jedan od ključnih faktora koji utiče na poboljšanje života ljudi, a ovoj industriji potrebne su inovacije i međunarodna saradnja, navodi Kokić koji je kao predstavnik Instituta "Mihajlo Pupin" bio član srpske delegacije tokom oktobra na Svetskoj izložbi u Dubaiju. Jedan od zapaženijih događaja te sedmice je bio Spejs biznis forum (Space Business Forum), koji je okupio predstavnike mnogih svetskih svemirskih agencija i kompanija – NASA, ESA, JAXA, UAE Space Agency.
Breakfast Buffet svakog dana od 10:00 do 12:30
ZAPRATI I REZERVIŠI SVOJE MESTORestoran Miya Galerija
Breakfast Buffet svakog dana od 10:00 do 12:30
ZAPRATI I REZERVIŠI SVOJE MESTOPreporučujemo
SERIJAL - ZAPOČNI BIZNIS (8): Šta je potrebno za pokretanje fitnes studija?
28. 11. 2021. u 14:19
TRGOVINA RASTE - PRIVREDE SE ZBLIŽAVAJU: Saradnja Belgije i Srbije
28. 11. 2021. u 10:13
PRIVREDNICI PITAJU, NADLEŽNI ODGOVARAJU: Reklama može i na fiskalnom računu
26. 11. 2021. u 18:18
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
"JESTE, ŠEST GODINA SMO GLUMILI PAR" Rada o vezi sa Milanom, stavila tačku na spekulaije: "Popović nas je naterao..."
"MENE je to tada smetalo, nisam se snalazila..."
07. 07. 2026. u 09:36
NOVINARKA MARIJA NAĐENA MRTVA U AUTU: Kamere snimile poslednje trenutke
GRČKU je potresla vest o iznenadnoj smrti novinarke Marije Antonijanaki, koja je pronađena mrtva u svom automobilu u Iraklionu na Kritu.
06. 07. 2026. u 10:26
"SPAVAO BIH S NjOM I OŽENIO JE!" Skandal premijera Australije sa Kajli Minog - oženio se pre 6 meseci, a sad se izvinjava
AUSTRALIJSKI premijer Entoni Albaneze uputio je nedvosmisleno izvinjenje zbog komentara o pop zvezdi Kajli Minog koje je prošle nedelje izneo tokom gostovanja u jednom podkastu. Njegove izjave izazvale su talas osuda, a kritičari su ih nazvali „potpuno neprimerenim” i poručili da „omalovažavaju funkciju premijera”, piše Bi-Bi-Si.
06. 07. 2026. u 18:21 >> 18:21
Komentari (0)