NEPOTREBNE PROVERE AUTIZMA: Iako su razvojne smetnje kod dece trajne, moraju redovno da ih potvrđuju, radi dobijanja tuđe nege
SVAKE druge godine roditelji dece sa autizmom moraju pred komisiju, koja odlučuje da li će i u narednom periodu moći da nastave da primaju novac na ime pomoći i nege drugog lica. I do sada je to, tvrde oni, bilo gotovo bespotrebno, jer kod ovog vida oštećenja ne može doći do poboljšanja zbog koga bi izgubili naknadu, a danas u vreme pandemije, taj posao je roditeljima i deci doneo dodatni problem.

Arhiva
Kako bi dobili papir koji im je neophodan za komisiju moraju da stanu u red za preglede, da prikupe gomilu papira, čekaju na poziv za komisiju, i to u vreme kada se svima savetuje što manje kontakata.
- Otprilike za mesec dana mojoj ćerki koja ima 12 godina ističe rešenje o naknadi za pomoć i negu drugog lica. Prema važećim propisima, taj postupak podrazumeva odlazak kod najmanje dva-tri stručnjaka - dečjeg psihologa, neuropsihijatra i logopeda. Sa tim nalazima se, u nadležnom Centru za socijalni rad, podnosi zahtev za kontrolni pregled, a onda komisija iz PIO fonda zakazuje termin pregleda. Dakle, supruga i ja s autističnim detetom moramo da idemo, usred pandemije, najmanje u tri ordinacije, a da ne govorimo da je ispred svake od njih gužva - kaže V. P. iz Beograda, otac autistične devojčice.
Kako naglašava naš sagovornik, kada je reč o autizmu, propis po kome svake dve godine nadležni moraju da utvrde da li ima osnova da dete i dalje prima državnu pomoć, apsolutno je besmislen.
- Autizam je neprolazno stanje, to nije bolest, jer za njega nema leka. Dijagnoza koja se jednom uspostavi, do kraja života se ne menja. To je trajni problem, a država od nas traži da ga dokazujemo svake dve godine. Kamo sreće da u našem slučaju može biti bilo kakvih promena, da autizam može, jednostavno, da nestane, bio bih najsrećniji čovek na svetu - kaže naš sagovornik.
Ovaj roditelj smatra da je država mogla, zbog pandemije, po automatizmu da produži važenje postojećih rešenja za još godinu dana i tako ne izlaže roditelje i decu opasnosti od eventualnog zaražavanja koronom u čekaonicama zdravstvenih ustanova.
U PIO fondu, koji donosi rešenja o priznavanju prava na ovu prinadležnost, ističu da osobe koje nisu korisnici penzije ili osiguranici, među njima i deca, zahtev podnose nadležnom Centru za socijalni rad, koji dokumentaciju prosleđuje Fondu PIO radi sprovođenja postupka veštačenja.
- Od početka epidemiološke krize, postupa se u skladu sa stepenom zdravstvenog rizika koji postoji, a trenutno se podnosioci pozivaju na veštačenja u maksimalno bezbednim i zdravstveno zaštićenim uslovima - kažu u PIO fondu.
MINISTARSTVO PRODUŽAVA ROK?
UZ sve razumevanje situacije u kojoj se nalaze roditelji dece sa autizmom, kao i toga da još uvek traje pandemija kovida 19, u narednom periodu biće razmatrana mogućnost da se pravo na isplatu socijalnih davanja, na osnovu ranije donetih rešenja, produži za određeni vremenski period - kažu u Ministarstvu za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja.
Preporučujemo

OAZA ZA NAJMLAĐE: Izgrađena kuća za predah autistične dece nedaleko od Šapca
08. 01. 2021. u 10:55

U DNEVNI BORAVAK SAMO ONAJ KO MORA: Ometena deca uglavnom ostaju kod kuće
13. 07. 2020. u 08:28

ZAHAROVA O UPOZORENjU VUČIĆU ZBOG POSETE MOSKVI: Banditizam i ucena, tako deluju terorističke ćelije
PORTPAROLKA ruskog Ministarstva spoljnih poslova Marija Zaharova danas je nazvala upozorenja Evropske unije predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću u vezi njegove posete Moskvi za Dan pobede, "banditizmom i ucenom''.
30. 04. 2025. u 16:55

MAKRON POSLE RUSKOG NAPADA: Hitno nam je potreban mir
RUSKI raketni napad na grad Sumi na severu Ukrajine naglašava hitnu potrebu za nametanjem primirja Rusiji, izjavio je danas predsednik Francuske Emanuel Makron.
13. 04. 2025. u 15:34

"ZBOGOM GURUU ZORANU" Umro vođa naše legendarne grupe; bend prestaje da postoji? Otišao svega nekoliko dana posle vesti o bolesti
GRUPU su osnovali uz veliku podršku i vetar u leđa Bore Đorđevića i "Riblje čorbe".
04. 05. 2025. u 19:43 >> 19:47
Komentari (0)