MINISTARKA OBRADOVIĆ: Potrebna vakcinacija većeg broja Roma
MINISTARKA državne uprave i lokalne samouprave Marija Obradović izjavila je večeras da je od velikog značaja da pripadnici romske zajednice, kao važan segment društva u borbi protiv kovida 19, budu u većem broju vakcinisani protiv korona virusa.
Foto. V. N.
„Za nas kao državu izuzetno je važno da svaki građanin bude vakcinisan i da dođemo do svake marginalizovane grupe u društvu. Zato smo danas i organizovali ovakav događaj, kako bi razgovarali o tome zašto se veći broj ljudi romske populacije nije uklučio u vakcinaciju, ali i drugi do kojih je važno da dođemo“, istakla je ministarka u onlajn emisiji pod nazivom „Da li Srbija može biti imunizovana bez romske zajednice?".
Obradović je u emisiji, koju su organizovali njeno ministarstvo (MDULS) i građanski pokreta Opre Roma Srbija, poručila da je važno da zajedno pomognemo i uđemo u najveći broj romskih naselja i tu napravimo punktove za vakcinaciju, dodajući da je svako ko može da pomogne važan i treba ga uključiti u taj proces, ali i da je odgovornost na samoj romskoj zajednici da prihvati ruku države, ruku MDULS i Ministarstva zdravlja, da se obavi imunizacija.
Državni sekretar Ministarstva Stevan Gligorin istakao je da je večerašnja emisija jasan signal da Srbija tretira ovo pitanje i koliko je ono politički važno danas, saopšteno je iz MDULS.
On je naveo da je važno da se odgovori na nejasnoće i zabrinutosti kod romske zajednice i na more dezinformacija i dilema.
Član Kriznog štaba Predrag Kon govorio je o fazama i prioritetima vakcinacije i istakao da etnička pripadnost nije uticala na to u kojoj fazi će se vakcinisati romska zajednica.
On je istakao da je državi potrebna podrška romskih lidera, medijatora i organizacija da se u prvim fazama vakcinišu najugroženiji, odnosno, najstariji i bolesni.
Jelena Reljić, ispred građanskog pokreta Opre Roma Srbija, iznela je niz pitanja koja su proistekla iz sprovedenog istraživanja među romskom populacijom, a koja se odnose, ne samo na krizu izazvanu pandemijom, već i na ona koja su u vezi sa samom egzistencijom i uslovima života Roma u Srbiji.
U internaktivnom dijalogu koji je usledio, ministarka Obradović podsetila je da je MDULS u saradnji sa Timom za socijalno uključivanje i smanjenje siromaštva Vlade Srbije sproveo mapiranje podstandardnih romskih naselja tokom pandemije i evidentirao 53 takva naselja u Srbiji, koja su bez ili sa ograničenim pristupom pijaćoj vodi.
S toga je MDULS inicirao da jedinice lokalne samouprave omoguće u tim naseljima pristup vodi, a, kako je navela Obradović, ona lično insistirala na uključivanju koordinatora za romska pitanja u krizne štabove na lokalnom novou.
Obradović je ocenila da su ovo mali koraci, ali da je važno krenuti u rešavanje problema i podizanja svesti o njima, od pomoći u rešavanju pitanja osnovne nezaposlenosti, pitanja elementarne higijene, ali i da pokažemo koliko ima obrazovanih Roma u društvu.
Ona se osvrnula i na to da je MDULS u saradnji sa Opre Roma Srbija titlovao spot o imunizaciji, kao i da će inicirati otvaranje punktova u romskim naseljima, kako bi se što veći broj njih prijavio za vakcinaciju.
Svi učesnici u emisiji, koja je emitovana na Fejsbuk stranicama MDULS i Opre Roma Srbija, i koju je pratilo u jednom momentu preko 300 zaiteresovanih iz zemlje i regiona, odgovarali su na medicinska pitanja, ali i logistička i politička pitanja predstavnika romske zajednice.
Sumirajući raspravu, Gligorin je zaključio da samo zajedničkom borbom možemo pobediti kovid 19, koji je pitanje cele zemlje, a Romi su važan segment društva u toj borbi.
"Naredni korak da na terenu pomognemo da se ljudi lakše prijave za vakcinaciju, pa čak i oni koji nemaju dokumenta, da pomognemo i posredujemo u tome kao državna uprava, kao i da preko romskih organizacija otvorimo nov način saradnje i napravimo pomake i pokažemo da možemo da vakcinišemo Rome, jer posao države je da pomogne i brine o svakom građaninu bez obzira na njegovu nacionalnu pripadnost", istakla je Obradović.
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
TRAMP POTPISAO NAREDBU 13219: "Dejtonski sporazum i Rezolucija 1244 se moraju poštovati"
PREDSEDNIK Sjedinjenih Američkih Država Donald Tramp produžio je danas vanredno stanje na nacionalnom nivou u vezi sa Zapadnim Balkanom, u skladu sa Zakonom o međunarodnim vanrednim ekonomskim ovlašćenjima, objavljeno je danas na sajtu Federalnog registra SAD.
24. 06. 2026. u 17:38 >> 17:45
UDARNO: Zelenski tvrdi da je Lukašenko prihvatio ultimatum
KOMUNIKACIONA oprema za koju Ukrajina tvrdi da je pomagala u podršci ruskim napadima dronova sa teritorije Belorusije prestala je da radi, rekao je predsednik Ukrajine Vladimir Zelenski novinarima danas, nekoliko dana nakon što je izdao ultimatum beloruskom predsedniku Aleksandru Lukašenku.
24. 06. 2026. u 18:41
UMRLA JE U BOLOVIMA, U 47. GODINI Njenu smrt Miloš nikada neće prežaliti: "Bolest je brzo napredovala"
"BOLEST je brzo napredovala. Za samo sedam godina ona je legla u krevet i bila je nepokretna do smrti."
25. 06. 2026. u 10:29
Komentari (0)