NANOSATELIT IZ BEOGRADA: Timu studenata ETF drugo mesto na takmičenju astronautike IFEC

Д. Б. М.

04. 01. 2021. u 22:17

TIM studenata beogradskog Elektrotehničkog fakulteta (ETF), nazvan H-Bridges, na prestižnom međunarodnom takmičenju astronautike IFEC u Americi, osvojio je drugo mesto. Zablistali su na nadmetanju o energetskim izazovima u budućnosti na kom je učestvovalo više od 40 univerziteta.

НАНОСАТЕЛИТ ИЗ БЕОГРАДА: Тиму студената ЕТФ другo мeсто на такмичењу астронаутике IFEC

Studenti ETF

IFEC takmičenje je jednogodišnji projekat na kom studenti rade u okviru zadate stručne multidisciplinarne teme. U prvoj fazi takmičenja šalje se predlog rešenja, zatim najbolji univerziteti bivaju pozvani u polufinale, a samo najuspešniji timovi odmeravaju svoje snage u finalnoj rundi.

- Naš tim je imao zadatak da projektuje i napravi napajanje za nanosatelit, po unapred postavljenim propozicijama - objašnjava nam Luka Trmčić, jedan od članova tima. - Nanosatelit je satelit izuzetno malih dimenzija i mase, najčešće između svega jednog i deset kilograma. Baš zbog svojih malih dimenzija i ekonomičnosti, poslednjih godina je izuzetno popularno rešenje za slanje satelita u orbitu.

H-Bridges tim čine studenti sa svih smerova ETF koji su podeljeni u podtimove za hardver, softver, tim za razvoj štampane pločice kao i tim za odnose sa javnošću i kompanijama. I prethodnih godina su se nadmetali na ovom najvećem svetskom takmičenju u oblasti energetske elektronike, a 2005. i 2019. vratili su se kao pobednici. Nameravaju da učestvuju i u sledećem takmičenju i to sa projektom razvoja trostepenog solarnog invertora za priključenje fotonaponskog sistema na mrežu. Finalno nadmetanje biće održano u martu 2022. godine u američkoj državi Tenesi, u Noksvilu, a solarni paneli, za koje će invertor biti realizovan, biće postavljeni na krovu zgrade tehničkih fakulteta u Beogradu.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
DUGOROČNA VREMENSKA PROGNOZA DO KRAJA AVGUSTA: Tek nas čeka pakao i temperaturni rekordi - leto se ne predaje

DUGOROČNA VREMENSKA PROGNOZA DO KRAJA AVGUSTA: Tek nas čeka pakao i temperaturni rekordi - leto se ne predaje

NAJNOVIJA vremenska prognoza evopskih stručnjaka za avgust pokazuje prohladniji početak meseca u centralnim delovima Evrope, ali se već nagoveštava povratak suptropskog grebena i novog talasa vrelog vremena. Usled prisustva niskog pritiska na severu kontinenta, stvaraju se uslovi za novi toplotni talas koji će pogoditi veći deo Evrope, piše Severe Weather Europe.

04. 08. 2025. u 20:19

Komentari (0)

BOMBA U RUSIJI! Reprezentativac Srbije Aleksandar Mitrović blizu dogovora da potpiše za omiljeni klub Vladimira Putina