DANAS SE OBELEŽAVA BOŽIĆ PO GREGORIJANSKOM KALENDARU: Ovo se nije desilo još od 1994.

VERNICI crkava koje vreme računaju po gregorijanskom kalendaru danas proslavljaju najradosniji hrišćanski praznik Božić, rođenje Isusa Hrista, a papa Lav XIV će predvoditi božićnu dnevnu misu u Vatikanskoj bazilici u 10 časova.

ДАНАС СЕ ОБЕЛЕЖАВА БОЖИЋ ПО ГРЕГОРИЈАНСКОМ КАЛЕНДАРУ: Ово се није десило још од 1994.

Foto: Free Images Pixabay

Božić proslavljaju Rimokatolička crkva, protestantske, anglikanske i pravoslavne crkve koje su prihvatile novo računanje vremena, uključujući Ukrajinu koja treći put obeležava Božić po gregorijanskom kalendaru, nakon zakona koji je ukrajinski predsednik potpisao u nastojanju da učini otklon od Rusije. S

Simboli proslave Božića kod rimokatolika su jasle u kojima je Hrist rođen, jelka kao večno zeleno drvo i adventni venac. Običaj da se u crkve postave jasle, sa figurama koje dočaravaju siromašne uslove staje u kojoj je Hrist rođen, potiče iz 13. veka. Takve jasle u svojim domovima danas imaju i vernici.

U kućama vernika rimokatoličke crkve venac-advent je ispleten od slame i borovih grančica, ukrašen purpurnim vrpcama i ima četiri crvene sveće, zbog četiri nedelje posta, koje se pale jedna po jedna, svake nedelje uoči Božića. Beogradski nadbiskup i metropolit kardinal Ladislav Nemet podsetio je da je ova godina 1700. jubilej Nikejskog sabora na čijim temeljima, uprkos različitostima, počivaju zajedničke osnove katoličke i pravoslavne vere, i naglasio postojanje ljubavi Boga prema svakom čoveku.

- Prvi korak u božićnim događanjima povukao je Bog. Poslao je svoga sina u ovaj stvoreni svet, u materijalni svet svega vidljivog. Ovim potezom je Bog svima nama dao do znanja da on voli svako stvorenje koje se nalazi na nebu i zemlji. Ali Bog posebno voli čoveka i to svakoga čoveka - naglasio je Nemet.

Foto: Shuterstock

 

U četvrtak se po gregorijanskom kalendaru proslavlja rođenje Isusa Hrista u Vitlejemu, gde su se vekovima hiljade vernika i hodočasnika okupljale ispred drevne crkve Hristovog rođenja. Upravo u Vitlejemu Božić se ove godine prvi put javno slavi od početka sukoba u Palestini 2023. godine, budući da je na snazi primirje.

Papa Lav XIV će predvoditi božićnu dnevnu misu u Vatikanskoj bazilici u 10 časova, i to će biti prvi put da papa služi misu na Božić još od 1994. godine.

Ovogodišnja proslava božića takođe pada u "Svetu godinu" koju rimokatolička crkva obeležava od prošlog Božića, i koja se završava na Bogojavljenje, po gregorijanskom kalendaru, 6. januara. Sveta godina ili Jubilej, koji se obeležava svakih 25 godina, je u katoličkoj tradiciji vreme posvećeno promovisanju svetosti života, učvršćivanju vere, podsticanju dela solidarnosti i bratskog zajedništva. Božić se, kao i Hanuka i Nova godina, tradicionalno obeležava i na Međunarodnoj svemirskoj stanici, od 1968. godine.

(Informer)

BONUS VIDEO - ŠAMPIONI U FOKUSU: Tara Koldžić i tajna vitamina B12

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi

UDARNO: Zelenski tvrdi da je Lukašenko prihvatio ultimatum

UDARNO: Zelenski tvrdi da je Lukašenko prihvatio ultimatum

KOMUNIKACIONA oprema za koju Ukrajina tvrdi da je pomagala u podršci ruskim napadima dronova sa teritorije Belorusije prestala je da radi, rekao je predsednik Ukrajine Vladimir Zelenski novinarima danas, nekoliko dana nakon što je izdao ultimatum beloruskom predsedniku Aleksandru Lukašenku.

24. 06. 2026. u 18:41

Komentari (0)

MATEMATIKA JE JASNA: Hrvatima je potreban bod da se plasiraju u nokaut fazu Svetskog prvenstva!