KO KREĆE NA PUT OVO MORA DA ZNA: "Batut" objavio pravila za bezbednu vožnju po paklenim vrućinama - jedno nikako ne smete raditi

В. Н.

21. 07. 2025. u 11:40

INSTITUT za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanović Batut" izdao je danas preporuke za bezbednu vožnju u letnjim uslovima i poručio da vozači treba da budu odgovorni prema sebi i drugim učesnicima u saobraćaju.

КО КРЕЋЕ НА ПУТ ОВО МОРА ДА ЗНА: Батут објавио правила за безбедну вожњу по пакленим врућинама - једно никако не смете радити

Foto: Profimedia

U objavi na sajtu "Batut" navodi da tokom letnjih meseci dolazi do većeg broja saobraćajnih nezgoda zbog pojačanog umora za vreme dugih vožnji prilikom godišnjih odmora, kao i zbog neprilagođene brzine i velikih vrućina.

Takođe, navode da bi se broj saobraćajnih nezgoda smanjio u vreme letnje sezone potrebno je da vozači budu oprezniji i da uvaže preporuke kako bi što bezbednije stigli na željenu destinaciju.

Ističu da je važno pridržavati se preporuka za vožnju u letnjim uslovima u koje spada važnost vožnje bez umora, jer velike vrućine predstavljaju rizik po bezbednu vožnju i mnogo brže dovode do umora i isrcpljenosti i one su uzročnik svake treće saobraćajne nezgode na putevima. 

Preporučuje da se pre putovanja vozač dobro naspava i odmori, kao i da ne vozi sam, već da ima pratioca za duge vožnje, a naročito u noćnim i nepovoljnim klimatskim uslovima.

Osim toga, važno je ne uzlaziti u automobil koji je stajao na suncu i zbog toga je potrebno otvoriti sva vrata i prozore, uključujući i prtljažnik, jer će se tako provetriti i za neki stepen rashladiti vazduh u automobilu.

U rashlađivanju vazduha pomaže i upotreba klima-uređaja i zato je poželjno da unutrašnja temperatura bude niža pet do sedam stepeni od spoljašnje.

"Batut" podseća na važnost upotrebe sigurnosnog pojasa i ističe da je njegova upotreba obavezna za svakog putnika bilo da je u pitanju vozač, suvozač ili putnik na zadnjem sedištu, jer prema podacima Svetske zdravstvene organizacije, upotreba sigurnosnih pojaseva za vozače i putnike na prednjim sedištima smanjuje rizik od smrtnog ishoda za gotovo 50 odsto, dok za putnike na zadnjim sedištima taj procenat u pojedinim delovima sveta iznosi i do 75 odsto.

Takođe, važno je i praviti pauze tokom vožnje, a tokom vožnje po visokim temperaturama i na dužim relacijama potrebno je da se prave pauze u vožnji na svaka dva sata po 15 minuta i tada bi trebalo provetriti vozilo, uneti dovoljne količine tečnosti i lagano se istezati kako bi se otklonili prvi znaci umora koji se obično javljaju nakon drugog sata vožnje.

"Batut" upozorava da na put ne treba kretati ukoliko se konzumirao alkohol ili druge psihoaktivne supstance, uključujući i lekove za koje je naznačeno u uputstvu da mogu uticati na sposobnost upravljanja motornim vozilima.

U svojim preporukama "Batut" ukazuje i na opreznost vožnji trudnica, dece, starije populacije i kućnih ljubimaca.

Kada je reč o bezbednosti trudnica u vozilu, najpre je bitno konsultovati se sa lekarom posebno ako je reč o dužim putovanjima i najpoželjnije bi bilo da se za putovanje automobilom odluče u sredini trudnoće, a onda je važno trudnicama obezbediti udobnost i bezbednost na taj način što će biti vezane sigurnosnim pojasom, ali i tako što će tokom vožnje unostiti dovoljno tečnosti kako bi izbegle dehidraciju. Preporučuje se i da se redovno prave pauze, bar na svaka dva sata, kako bi trudnice tada ustale i hodale.

"Batut" upozorava da deca najčešće stradaju kao putnici u vozilima, a najčešći razlog za to je nekorišćenje ili nepravilno korišćenje auto-sedišta, a podaci Svetske zdravstvene organizacije pokazuju da auto-sedišta umanjuju rizik stradanja odojčadi za oko 70 odsto, a kod dece uzrasta do četiri godine za 54 odsto, a kod dece uzrasta od četiri do sedam godina pomoćna sedišta umanjuju rizik teških povreda za 59 odsto.

Decu nikada ne treba ostavljati u parkiranom vozilu na suncu, čak i ako su prozori otvoreni, jer temperatura u automobilu se za samo 10 minuta može popeti sa 25 na 40 stepeni Celzijusa, ili sa 35 na 50 stepeni Celzijusa, a deca, budući da su posebno osetljiva na ekstremnu temperaturu, mogu se pregrejati tri do pet puta brže nego odrasle osobe, a pregrejavanje kod dece može izazvati toplotni udar koji može imati fatalne posledice.

Ako se u vozilu prevoze osobe starije od 70 godina, važno je da se pre putovanja obave lekarski pregledi kod izabranog lekara, a onda da i tokom putovanja pravilno koriste sigurnosni pojas i da unose dovoljno tečnosti kako bi izbegli dehidrataciju, kao i da na svaka dva sata bude im obezbeđena pauza kako bi hodali ili uzeli propisanu medikamentoznu terapiju.

Što se tiče prevoza kućnih ljubimaca, od izuzetne je važnosti ne ostavljati ih u parkiranom automobilu na suncu i prevoziti ih na zadnjem sedištu sa posebno dizajniranim pojasevima za pse, a ako je reč o manjim kućnim ljubimcima onda je potrebno prevoziti ih u posebnim putnim kutijama.

(Tanjug)

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

LETO KADA SU NAUČILI DA PLIVAJU – ČAK 85 MALIŠANA U LJIGU TRENIRALO SA NIKOLOM RAĐENOM