LAZ I MUNJINO BRDO: Zašto dežuraju ekipe hitne službe pored novootvorenih tunela i da li je to po standardima EU?
TUNELI Laz i Munjino brdo predstavljaju trenutno najduže tunele u Srbiji. U skladu sa operativnim planovima definiše se i delovanje službi za eventualna reagovanja, kažu u Putevima Srbije. Dežurstvo hitnih službi je najavljivano i pre otvaranja deonice.

FOTO TANJUG/JOVANA KULAŠEVIĆ
- Munjino brdo je dugačko 2.864m, a Laz 2.624m. To su dva ozbiljna tunela, veće nemamo u Srbiji. Ovde će da dežura najmanje 8 do 10 ljudi 24 časa dnevno, kao i protivpožarni kamioni, hitna pomoć i policija - kaže za Juronjuz Srbija Zoran Drobnjak, direktor JP "Putevi Srbije".
Nakon informacije da će lekari i medicinske sestre Doma zdravlja Čačak uskoro početi sa dežurstvima ispred tunela Munjino brdo, oglasila se zdravstvena ustanova i demantovala ove navode, rekavši da će samo biti pojačane dežurne ekipe u ambulanti Parmenac jer je od puštanja tunela u rad daleko veći promet saobraćaja na ovoj deonici.
- Zbog bezbednosti putnika u toku letnje sezone uvedena je treća smena u ambulanti Parmenac. Zbog sve većeg broja netačnih informacija, neproverenih tumačenja i proizvoljnih zaključaka u javnosti, Dom zdravlja Čačak obaveštava građane da će, počev od 18. jula 2025. godine, medicinske službe dežurati i u trećoj smeni u ambulanti u Parmencu. Ova odluka doneta je isključivo iz bezbednosnih razloga, kako bi se odgovorilo na povećane potrebe tokom letnjih meseci, kada je novoizgrađena saobraćajnica u blizini Parmenca najopterećenija - navodi se u saopštenju za javnost Doma zdravlja Čačak.
Tuneli su među najrizičnijim objektima s aspekta bezbednosti učesnika u saobraćaju i njihov značaj se ogleda u potencijalnim posledicama i razmerama vanrednih događaja koji se u njima mogu dogoditi, kaže između ostalog stručnjak iz ove oblasti, redovni profesor na Saobraćajnom fakultetu u Beogradu Krsto Lipovac.
Podseća i na evropsku direktivu koja prati zakonodavstvo Srbije, a po kojoj svi tuneli duži od 500 metara moraju zadovoljavati posebne kriterijume bezbednosti.
- Kada pričamo o načinu kako obezbediti da smanjimo minimum rizka u tunelima, u svetu su različiti dodatni postupci kojima se obezbeđuje saobraćaj u tunelima. Neke države za duže tunele ili cele sisteme ispod zemlje u blizini, na ulazu i izlazu takvih sistema, tunela postavljaju posebne stanice koje obuhvataju prvenstveno vatrogasce, policijske patrole, a nekada i ekipe zdravstvene zaštite. Srbija ovo nije predvidela svojim propisima, ali ovde možemo razmišljati o dve stvari - da li je to privremena mera dok se ne obezbedi sva potrebna dokumentacija i ne završe svi radovi na svim sistemima koji treba da garantuju sigurnost, ili se radi o trajnoj meri što ne treba isključiti. Ovde pričamo o izuzetno dugim tunelima sa gledišta bezbednosti saobraćaja, ne bih isključio poreporuku da na ulazu ili u blizini postoje posebne stanice koje bi okupile različite urgentne službe, a među njima svakako vatrogasce i svakako policajce za brzu intervenciju, a po potrebi i zdravstvenu zaštitu - ističe Lipovac.
Nadzor i upravljanje objektima se vrši 24 časa dnevno svakog dana iz operativno-upravljačkih centara prema jasno definisanim procedurama reagovanja u slučaju vanrednih događaja, a prisustvo hitnih službi će pomoći u većoj bezbednosti, ali boljoj organiziji i funkcionisanju saobraćaja na novoj deonici.
(Juronjuz)

"DA LI NAS JE TRAMP PREVARIO?" Nemački mediji bruje, šok u Berlinu zbog slanja američkih sistema "patriot" Ukrajini
TO JE bila velika nada u zaštiti od Putinovih raketa: u ponedeljak je predsednik SAD Donald Tramp najavio da će Ukrajini biti isporučeno oružje, ali da će Evropljani morati sve da plate. Sada se ispostavlja da Nemačka neće samo finansirati, već će morati i sama da isporuči sopstvenu protivvazdušnu odbranu, iako je već sada u deficitu, piše nemački Bild.
19. 07. 2025. u 10:22

SKANDAL TRESE NEMAČKU: Pogledajte koliko je Analena Berbok potrošila na šminku za samo tri meseca
KABINET bivšeg nemačkog kancelara Olafa Šolca izdvojio je skoro 590.000 evra iz javnih sredstava za šminkanje i uređivanje izgleda državnih funkcionera u periodu od 2022. do marta 2025. godine, piše Bild pozivajući se na podatke nemačke vlade.
19. 07. 2025. u 11:16

Naučnici ajkulama spustili mrtvu kravu na 1.629 metara dubine - nisu mogli da veruju šta su ribe uradile (VIDEO)
"TO POKAZUJE strategiju preživljavanja kod vrsta koje se ne hrane usamljeno."
14. 07. 2025. u 13:06
Komentari (0)