MINISTARSTVO PROSVETE DONELO ODLUKU: Pomera se realizacija probnog završnog ispita
MINISTARSTVO prosvete, imajući u vidu aktuelnu situaciju u školama, donelo je odluku da se pomeri realizacija probnog završnog ispita. Test iz matematike učenici osmog razreda rešavaće u petak 25. aprila 2025. godine, dok će test iz srpskog, odnosno maternjeg jezika, kao i test iz predmeta po izboru, učenici rešavati u periodu od 22. do 30. aprila 2025. godine, na način i u vreme koje utvrdi škola, saopštili su iz resornog ministarstva.

ministarstvo prosvete
- Prema Pravilniku o kalendaru obrazovno-vaspitnog rada probni završni trebalo je da se održi 21. i 22. marta 2025. godine. Realizacijom probnog završnog ispita po navedenom modelu obezbeđeno je ostvarivanje ciljeva probnog završnog ispita, a to je da se kroz vernu simulaciju procesa završnog ispita, učenici upoznaju sa utvrđenim procedurama (vreme dolaska, potrebni pribor, postupanje i pravila pre, u vreme i nakon završnog ispita, organizacija prostora i rada, uloge odeljenjskog starešine, dežurnih nastavnika, supervizora i drugo), kao i da učenici i nastavnici sagledaju koliko su spremni za završni ispit i na čemu treba raditi u narednom periodu - navode iz ministarstva i dodaju:
- Polaznici Funkcionalnog osnovnog obrazovanja odraslih radiće, u petak, 25. aprila 2025. godine, jedinstveni test koji sadrži pitanja i zadatke iz predmeta srpski jezik, odnosno maternji jezik, iz predmeta matematika i iz prirodnih i društvenih nauka koji obuhvataju sadržaj iz predmeta biologije, geografije, istorije, fizike i hemije.
- Podnošenje zahteva za izmenu podataka o izjašnjenju učenika osmog razreda iz kojeg će predmeta raditi treći test na završnom ispitu i unošenje ispravki (neposredno u školi), predviđeno je u periodu od 7. do 10. aprila 2025. godine. U petak, 11. aprila 2025. godine, od 8 časova, biće objavljeno konačno izjašnjenje učenika osmog razreda iz kojeg će predmeta raditi treći test na završnom ispitu (na portalu Moja srednja škola i neposredno u školi).
- Imajući u vidu značaj kvalitetne pripreme za završni ispit, podrška učenicima, osim pripremne nastave koju organizuje škola, obezbeđena je i u vidu zbirki zadataka koje je pripremio Zavod za vrednovanje kvaliteta obrazovanja i vaspitanja. Takođe, na sajtu Zavoda za vrednovanje kvaliteta obrazovanja i vaspitanja nalaze se testovi završnog ispita iz prethodnih godina. Učenici mogu da vežbaju i provere svoje znanje i na portalu eVežbaonica gde se nalazi više od 4.200 zadataka različite težine - ističu iz ministarstva:
- Zbirke zadataka i eVežbaonica sadrže i zadatke na osam jezika nacionalnih manjina (albanskom, bosanskom, bugarskom, mađarskom, rumunskom, rusinskom, slovačkom ili hrvatskom) učenike koji nastavu pohađaju na jeziku i pismu nacionalne manjine. Takođe, na RTS Planeti, na podsajtu Moja škola postavljeni su časovi koje učenici mogu da koriste za pripremu za polaganje završnog ispita - zaključuje se u saopštenju.

VEŠTAK OTKRIO JEZIVE DETALjE O DEČAKU UBICI: Evo zašto je Kosta pucao na čuvara škole, nije ga potreslo saznanje koga je sve ubio
ZAKLjUČILI smo da je Kosta bio sposoban da upravlja svojim postupcima u vreme izvršenja zločina i da ta sposobnost nije bila bitno smanjena. Postoji jedna kratkotrajna ometenost, za period u učionici za koji on kaže da nema sećanja, ali on je sve radio po planu. To ukazuje da je on upravljao svojim postupcima.
05. 06. 2025. u 17:05

SRPSKA POSLA: Nikola Jokić zapanjio svet! Vratio se u Srbiju i uradio OVO (VIDEO)
NIKOLA Jokić je najbolji košarkaš planete, ali dajte mu loptu i biće najbolji u svakom sportu. To je pokazao još jednom.
08. 06. 2025. u 08:54

ISPOVEST ZA NEVERICU: Usred svadbe u Kraljevu spavala sa sveštenikom - ono što je usledilo još je luđe
ISPOVEST otvara brojna pitanja o granicama morala, slabostima i ljudskoj prirodi. Da li je ona samo žrtva ljubavi ili svesno saučesnik u tuđem grehu?
18. 06. 2025. u 14:33
Komentari (0)