DAVIDOVA ZVEZDA IZ USTAŠKE BOLNICE: Muzej žrtava genocida i Odbor za Jasenovac SPC otvaraju izložbu u objektu iz vremena NDH (FOTO)
STALNA izložbena postavka pod nazivom "Ustaška bolnica u Jasenovcu 1942-1945" biće svečano otvorena 7. septembra, u 13 sati, u jednom od dva preostala autentična objekta iz perioda postojanja sistema koncentracionih i logora smrti u Jasenovcu.

Foto P. Mitić
Na njoj će biti prikazane fotografije i dokumenta, kao i retki preostali predmeti koji svedoče o strahotama toga vremena.
Izložbu priređuju Muzej žrtava genocida i Odbor za Jasenovac Svetog arhijerejskog sabora Srpske pravoslavne crkve, u objektu u kom se tokom Drugog svetskog rata nalazila ustaška bolnica. Ona je otkrivena 2017. godine na imanju porodice Klincov i predstavlja najveće otkriće vezano za sistem jasenovačkih logora od posleratnog perioda naovamo. Tu su lečene ustaše za vreme postojanja logora, a o njima su brinula 34 zarobljena doktora, mahom Jevreja, ali i nekoliko Srba.
Dotle se verovalo da od nekadašnjeg logora nije ostalo ništa, osim Kožare. Od Ciglane, na koju ljudi mahom misle kada pričaju o monstruoznim zločinima, nisu ostali tragovi, a između Ciglane i manastira Jasenovac, gde je za vreme rata bila smeštena ustaška motorizovana jedinica, koja je patrolirala i lovila odbegle logoraše i klala po okolini, postojala je ova bolnica. Tu su se nalazila imanja srpskih porodica Trivunčić i Klincov. One su se posle rata vratile na svoja ognjišta i zato ove zgrade nisu otkrivene i srušene, nisu bile označene kao logorske i nisu pripadale Spomen-kompleksu Jasenovac.

Foto P. Mitić
Pored kuće porodice Klincov, građene šezdesetih godina, postoji su štala i tavan sa senom i upravo oni su korišćeni kao ustaška bolnica. U kolibi pored (kasnije šupa za alat) bili su smešteni lekari-zatočenici. O njima je ostalo puno pisanih tragova u svedočenjima preživelih, a na zidu barake pronađena je velika Davidova zvezda, kao i drveni ormarić sa medicinskim instrumentima i starim kompletom za prvu pomoć.
Ljubica Klincov poklonila je ove objekte Srpskoj pravoslavnoj crkvi, a zauzvrat monahinje iz manastira Jasenovac o njoj su brinule do kraja života.
BAKA LjUBINO SVEDOČENjE
BAKA Ljuba Klincov ostavila je i svedočenje o Božićnom jutru 1942, u Donjoj Gradini. Bila je zima i ustaše su nadirale, pa su mati, otac i njih šestoro dece krenuli u zbeg. Uz put su videli porodicu vezanu bodljikavom žicom za plast sena koji gori. Nakratko su se zadržali u Drakseniću i odatle pošli dalje, izbegavši pokolj u seoskoj crkvi. Do leta su se krili po Kozari, a onda su poterani sa narodom i razmešteni po slavonskim selima. Njen otac je prebačen na Staro sajmište, gde je ubijen, a deda je ostao u Drakseniću, ustaše su ga zaklale i zapalile.
Inače, još jedno svedočanstvo iz vremena ustaškog logora nalazi se sa druge strane Save, u Donjoj Gradini. Reč je o "topoli užasa", pod kojom su logoraši mučeni i ubijani. Na drvetu su 1958. nađeni lanci i posebno kovani klinovi za zlostavljanje. Topola je istrulila i srušila se 1978, a Vlada RS je 2011. odlučila da izgradi staklenu nadstrešnicu koja je štiti od propadanja.
Kako su svedočile starice rođene u Donjoj Gradini monahinji Mariji iz manastira Jasenovac, postojale su dve topole korišćene kao mučilišna drva tokom rata. Bile su jedna do druge na obali, a jedna je ova, sačuvana i zaštićena. Kao devojke, one su izbegle, a kada su se vratile u selo, u maju 1945. godine, na topolama su visila tela drugih devojaka, od kojih su pojedine bile obučene u narodne nošnje.
Inspirisana ovom pričom, monahinja Marija naslikala je "Topole užasa", čija se reprodukcija može naći u monografiji "Slike monahinje Marije", u izdanju Muzeja žrtava genocida.

ŠPANIJA PROGLASILA VANREDNO STANjE
MINISTARSTVO unutrašnjih poslova Španije proglasilo je vanredno stanje nakon današnjeg nestanka struje.
28. 04. 2025. u 21:32

MAKRON POSLE RUSKOG NAPADA: Hitno nam je potreban mir
RUSKI raketni napad na grad Sumi na severu Ukrajine naglašava hitnu potrebu za nametanjem primirja Rusiji, izjavio je danas predsednik Francuske Emanuel Makron.
13. 04. 2025. u 15:34

ZVANIČNO - RAZVELA SE GAGA: Proces dug 13 meseci, PROMENILA prezime, a Toni ima novu devojku i to milionerku
PAPIRI za razvod pevačice Dragane Mirković i Tonija Bijelića su potpisani, a brakorazvodni postupak je okončan posle nešto više od godinu dana.
29. 04. 2025. u 14:20 >> 14:21
Komentari (0)