123 GODINE OD SMRTI KRALJA MILANA: Državna ceremonija u čast prvog novovekovnog srpskog monarha biće održana u nedelju, u manastiru Krušedol
PROŠLO je 123 godine od smrti kralja Milana Obrenovića. Državna ceremonija biće održana 11. februara, u podne, kraj grobnice kralja, u manastiru Krušedol na Fruškoj gori.
Kralj Milan, kraljica Natalija i princ Aleksandar
Državnu ceremoniju predvodiće u ime Vlade Srbije i Odbora za negovanje tradicija oslobodilačkih ratova državni sekretar Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Dejan Antić.
Organizatori su Vlada i Odbor, a vence će položiti i odati počast i predstavnici Ministarstva odbrane i Vojske Srbije, Pokrajinskog sekretarijata za kulturu i informisanje, Opštine Irig, udruženja za negovanje tradicija i građani.
Kralj Milan Obrenović vladao je Srbijom od 1868. do 1889. godine i bio je naš prvi novoekovni monarh i komandant aktivne vojske. Pre njega na čelu Srbije bio je knez Mihailo, a na prestolu ga je nasledio sin Aleksandar, koji će sa kraljicom Dragom biti ubijen u majskom prevratu 1903.
Milan je bio unuk Jevrema Obrenovića, rođenog brata kneza Miloša.
Tokom tog perioda vođeno je više oslobodilačkih ratova, a Srbija je stekla međunarodno priznanje i priznata joj je nezavisnost posle Drugog srpsko-turskog rata, odlukama Berlinskog kongresa od 13. jula 1878. U njen sastav ušli su niški, pirotski, toplički i vranjski okrug.
Foto: Novosti arhiva
U spoljnoj politici kralj se oslanjao na Austrougarsku, zahvaljujući čijoj podršci je Srbija i postala kraljevina 1882.
Bio je oženjen "srpskom Sisi", u narodu voljenom kraljicom Natalijom (rođenom u Firenci, u rusko-moldavskoj porodici Keško). Bili su srodnici u šestom kolenu. Zbog kraljevih neverstava, ali i nesuglasica u vođenju spoljne politike, kraljevski par se razveo 1888.
Milan Obrenović je službeno postao knez sa 14 godina, dobio je prvog sina sa 22, postao kralj sa 28, a abdicirao sa nepunih 35.
Poznata su najmanje tri atentata na kralja (Terazijska bomba 1871, Ilkin atentat u Sabornoj crkvi 1882. i Ivandanjski atentat 1899.). Ipak, ostao je jedini vladar iz dinastije Obrenović koji nije umro na vlasti i jedini koji je preminuo u inostranstvu. Umro je u Beču od upale pluća, 11. februara 1901. godine, a sahranjen je u grobnici, u manastiru Krušedol.
Preporučujemo
OVO JE NAJMOĆNIJA MOLITVA ZA NOVAC: Evo koje reči se izgovaraju Svetom Nikoli za čuda
19. 12. 2025. u 11:45
EVO ŠTA TREBA POSLATI ONIMA KOJI SLAVE SVETOG NIKOLU: Time donosite blagoslov domaćinima
19. 12. 2025. u 10:27
PRETEŽNO SUNČANO NA NIKOLjDAN: Sada je jasno kakva nas zima čeka po narodnom verovanju
19. 12. 2025. u 10:09
ŠTA SE OVO DEŠAVA U BRISELU? EU ubeđuje Belgiju da prihvati plan koji bi razbesneo Rusiju, vode se razgovori van glavne sale samita
EVROPSKA komisija i Belgija trenutno vode intenzivne razgovore van glavne sale samita kako bi usaglasile najosetljivije delove plana Evropske unije za korišćenje 210 milijardi evra zamrznute ruske imovine u korist Ukrajine, reklo je za Politiko pet diplomata i zvaničnika EU upoznatih sa tokom pregovora.
18. 12. 2025. u 16:38
"SRBE SU RASTRGLI, RASTRGLI SU JEDAN NAROD" Putin žestoko udario po Evropi: Tamo nema civilizacije, samo degradacije!
ISPOSTAVILO se da na Zapadu nema nikakve civilizacije, već samo kontinuirana degradacija, izjavio je predsednik Rusije Vladimir Putin na proširenom kolegijumu Ministarstva odbrane Rusije.
17. 12. 2025. u 13:13
VIDITE SNIMAK - ŠUTIRAJU GA: Vujadin Savić napadnut u Beogradu - usred tržnog centra (VIDEO)
BIVŠI fudbaler Crvene zvezde navodno je napadnut u jednom tržnom centru u Beogradu.
18. 12. 2025. u 22:08
Komentari (0)