BIBLIOTEKA OCIĆA TRAG SLAVONSKIH SRBA: Porodica poznatog kljiževnika iz Dalja namerava da sredi i popiše porodične knjige
U rodnoj kući književnika Đorđa Ocića u Dalju održan je okrugli sto na temu "Formiranje specijalnih biblioteka i njihov značaj u naučnoistraživačkom procesu" u organizaciji Bibliotekarskog društva Srbije i Udruženja "Đorđe Ocić".

privatna arhiva
Kćerka ovog književnika po kome udruženje nosi ime, Dejana Ocić, navela je da su njegove knjige bile inspirisane zavičajem, a kuća u kojoj je živela porodica vremenom je postala mesto u kome se održavaju različiti kulturni događaji. Sada je u planu da se bogata biblioteka porodice Ocić pretvori u zvaničnu ustanovu koju bi koristili svi zainteresovani građani u ovom delu Slavonije.
Međutim, pre toga potrebno je srediti i popisati obimnu građu i utvrditi broj dela, a da bi se to učinilo neohodna je pomoć bibliotečke struke. Tako su se na okruglom stolu u domu Ocića okupili stručaci iz Narodne biblioteke Srbije, predstavnici udruženja "Đorđe Ocić", ali i predstavnici muzeja i instituta koji su govorilo o izazovima osnivanja specijalnih biblioteka, u kakvu bi trebalo da preraste i ova.
- Namera je da se porodično književno blago sredi, da bi mogli da ga koriste stanovnici ovog slavonskog kraja, ali i da se u biblioteci sakuplja građa, da se oko nje okupljaju ljudi, koji bi, obnavljajući lična i nacionalna sećanja, mogli da ispričaju priču, i da gostinski ožive Erdabovo - Erdut, Dalj, Borovo, Vukovar - rekla je Dejana Ocić, kćerka Đorđa Ocića.
Ona je ispričala zanimljivu priču kako su od objekata koji su važni za jedno seosko imanje kao što su štala, ili dedina uljara - stvarane kulturne institucije.
Bibliotečke mreže Srbije i Hrvatske
Dejana Ocić je, govoreći o transfomaciji porodične biblioteke, istakla veliku uglogu bibliotekara bez čije pomoći se ne može mnogo toga postići.
- Na pravi put usmerila nas je Jasmina Trifunac, bibliotekar savetnik u Narodnoj biblioteci Srbije, a kao podrška našla nam se i Jelena Glišović, predsednica Bibliotekarskog društva Srbije. Stručni tim će nas svojim iskustvom uputiti u eventualne načine organizovanja i popisivanja bibliotečke građe, ali i u mogućnosti uključivanja privatne porodične biblioteke Doma Ocić u Dalju u bibliotečke mreže Srbije i Hrvatske.
- Od pradedine uljare napravili smo Galeriju "Olajnica", u kojoj je trenutno izložena minijaturna knjiga iz fonda Narodne biblioteke Srbije "Minijatura na zrnu graška" autora Dejana Vukićevića - napomenula je Dejana Ocić. - Osnivanje te galerije na tragu je onoga što su, 1985. godine, učinili moj otac književnik Đorđe Ocić i njegova braća, sva trojica i sami autori mnogih knjiga, iz oblasti beletristike, ekonomije i tehnologije... Trojicu sinova podržali su, u njihovom školovanju, čak su ih na to i podsticali, roditelji zemljodelci, te ne čudi što su dali svoju saglasnost i roditeljski blagoslov da se štala, taj značajan prostor svakog seoskog domaćinstva, preobrazi u biblioteku. U ovom domu knjiga i pisana reč oduvek bile vanvremena valuta.
Brojne knjige koje se nalaze na porodičnom imanju, decenijama su "migrirale", većinom na relaciji Beograd-Dalj, koja je bila i najčešća ruta porodice Ocić.
- Tu ima knjiga davnašnjih, još dok se kao mladić na njih pretplaćivao moj stric, akademik Časlav Ocić, koji danas ima najveću privatnu biblioteku u Srbiji, registrovanu kao kulturno dobro - kaže Časlavova bratanica Dejana. - Toj biblioteci on je još ranije priključio i neke od knjiga iz daljske kuće. U Dalj sam prenela očeve knjige iz Beograda, među kojima su brojne i one iz kojih sam i sama učila tokom svojih filozofskih studija, ali i majčine, većinom medicinske knjige. Tu biblioteku obogatile su i manje ili veće poklon-zbirke rođaka i prijatelja.
KUNDERA
Na okruglom stolu na imanju porodice Ocić govorili su i predstavnici biblioteka koje rade u muzejima i institutima u Beogradu, a specijalna gošća bila je Jindra Pavelkova iz Brna u Češkoj koja je govorila o biblioteci Milana Kundere.
Plan Udruženja "Đorđe Ocić" je da započne s popisom knjiga tokom 2024. godine, a u tome veliku ulogu imaju i istaknuti predstavnici bibliotečke struke. Na okruglom stolu u Dalju naglašeno je da je ova privatna biblioteka dobar povod za otvaranje značajne teme specijalnih biblioteka, koja bi se, između ostalog, ticala i Srba u Hrvatskoj.
Prof. dr Dobrila Begenišić iz Narodne biblioteke Srbije pojasnila je kakav je položaj i status specijalnih biblioteka u Srbiji sa stanovišta zakonske regulative i aktuelnog stanja u praksi. Ona je predstavila uslove za njihov rad i razvoj sa stanovišta Pravilnika o nacionalnim standardima za obavljanje bibliotečko-informacione delatnosti, i kako to izgleda u praksi.
- S obzirom na to da razvoj specijalnih biblioteka zavisi od organizacije u čijem sastavu se nalaze, postoje i problemi sa kojima su se susretale ove biblioteke u periodu tranzicije - ukazala je Dobrila Begenišić.
O Biblioteci Eparhije pakračko-slavonske koju je osnovao vladika Kiril Živković, govorio je Blagoja Đukić. On je naglasio da episkopska knjižnica sadrži rukopisne knjige iz 16. veka, kao što je rukopis Crnorečkog jevanđelja, kao i primerak Novog zaveta, sa posvetom Vuka Stefanovića Karadžića.
- Danas ova biblioteka ima 46 rukopisnih knjiga, a druga je u svetu po broju sačuvanih starih srpskih štampanih knjiga kojih ima 64 - rekao je Đukić. - U vlasništvu biblioteke se nalazi i "Četvorojevanđelje" iz Pakre, "Minej za maj", iz 1531. godine, iz manastira Dragović, dok se 10 rukopisa iz manastira Lepavine nalazi na čuvanju. Tri su sa spiska nestalih knjiga: Zbornik molitava i kanona iz 18 veka, Psaltir sa posledovanjem iz Orahovice iz 17. veka, i Tipik ili ustav crkveni iz Orahovice iz 1590. godine. Pored rukopisa, tu se čuva i oko stotinu ikona sa ikonostasa Veliki Bastaji i Lisičine.

ZAHAROVA O UPOZORENjU VUČIĆU ZBOG POSETE MOSKVI: Banditizam i ucena, tako deluju terorističke ćelije
PORTPAROLKA ruskog Ministarstva spoljnih poslova Marija Zaharova danas je nazvala upozorenja Evropske unije predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću u vezi njegove posete Moskvi za Dan pobede, "banditizmom i ucenom''.
30. 04. 2025. u 16:55

MAKRON POSLE RUSKOG NAPADA: Hitno nam je potreban mir
RUSKI raketni napad na grad Sumi na severu Ukrajine naglašava hitnu potrebu za nametanjem primirja Rusiji, izjavio je danas predsednik Francuske Emanuel Makron.
13. 04. 2025. u 15:34

HAOS I DRAMA NA SABALENKINOM MEČU: Svađa. prozivke i na kraju odlazak bez rukovanja (VIDEO)
BELORUSKINjA Arina Sabalenka savladala je Martu Kostjuk iz Ukrajine za plasman u polufinale mastersa u Madridu, a to je bilo sve samo ne običan meč.
01. 05. 2025. u 09:30
Komentari (0)