DRUGOSRBIJANCI USTALI PROTIV OBELEŽJA DRAŽI: Na kritike zbog spomenika istoričari odgovaraju - Mihailović je priznat lider pokreta otpora
ČETNIŠTVO je u Srbiji postalo zvanična ideologija, partizanski pokret je marginalizovan, a Srbija nije sposobna da napravi otklon koji bi omogućio reforme i evropeizaciju. Sve to usporava naš put ka EU i utiče na odnose u regionu.

Tek otvoren Memorijal u Bregalničkoj ulici, Foto N. Skenderija
Ovako bi se mogle sažeti reakcije pripadnika tzv. druge Srbije, ali i hrvatskih i bošnjačkih medija u Zagrebu i Sarajevu, na postavljanje spomenika generalu Draži Mihailoviću u Bregalničkoj ulici u Beogradu koji je podiglo privatno udruženje bez ikakvog institucionalnog učešća države.
Istovremeno, srpski istoričari odbacuju takve tvrdnje i napominju da je Mihailović bio priznati lider pokreta otpora tokom Drugog svetskog rata.
- U Srbiji ne vlada nikakva četnička ideologija, i to su budalasta razmišljanja - kaže za naš list istoričar Bojan Dimitrijević.
- Ravnogorski pokret je bio deo savezničke koalicije koja ga je priznavala.
Komentarišući navode da odnos prema generalu Draži i njegova rehabilitacija udaljavaju našu zemlju od Evrope i da predstaljaju kamen spoticanja na tom putu, Dimitrijević ističe da su pokret Draže Mihailovića priznavale zemlje koje su posle rata osnovale Evropsku uniju.
- Najviše fascinira što napadi na Mihailovića i njegov pokret dolaze iz susednih zemalja koje su zvanično imale svoje vojne formacije u okviru Trećeg rajha, a to su bile ustaše u Hrvatskoj, Handžar divizija i muslimanska policija u BiH, koji su ubijali Srbe, dok je Draža Mihailović vodio pokret otpora i spasavao Srbe izvan granica naše zemlje - kaže Dimitrijević.

Milan Koljanin, Foto A. S.
Inače, da podizanje spomenika generalu Mihailoviću utiče na odnose u regionu i da to ponovo podiže stepen nepoverenja, smatra Sonja Biserko, predsednica Helsinškog odbora za ljudska prava. Ona navodi da je u pitanju strah od toga šta će Srbija uraditi kao najveća i najviše naoružana zemlja u regionu, ali naznačava "da se kroz našu istoriografiju i opšti javni narativ promoviše četnički pokret". Biserko, u svom narativu, opominje što se srpski nacionalni i državni identitet gradi na premisama koje su antijugoslovenske, antikomunističke, svetosavske, rusofilske i četničke, a ne propušta ni da spomene rusifikaciju srpskog identiteta.
I Inicijativa mladih za ljudska prava podizanje spomenika vidi "kao poslednju fazu normalizacije četništva i četnika kao heroja i rodoljuba", što, kako primećuju, "nije u skladu sa istorijskim činjenicama". Zeleno-levi front, pak, spočitava da je sramno da iza podizanja spomenika stoji SPS, naslednik Saveza komunista Srbije, i rehabilituje osuđenog ratnog zločinca i saradnika nacističkog okupatora.
Inače, opšte je poznato da je sve što je u vezi sa Dražom Mihailovićem i četničkim pokretom ima primese politike, a istoričar Milan Koljanin ističe da i podizanje spomenika ima široki politički značaj. Za njega ovo možda i nije bio dobar trenutak za takvo nešto, "jer se Srbija na taj način uvlači u priču o reviziji istorije, koja je široko prisutna". Ovaj istoričar smatra da je spomenik na Ravnoj gori bio dovoljan da se obeleži uloga ovog pokreta.
Oskrnavljen mural
MURAL Dragoljuba Draže Mihailovića naslikan na soliteru u Ulici Todora od Stalaća, nedaleko od spomen-sobe Draži u Bregalničkoj, nepoznati počinioci juče su potpuno prekrili grafitima. Na muralu urađenom pre nekoliko meseci, vidi se ogromna crvena fleka sa natpisom "Antifa" iza koje se samo nazire lik četničkog vojvode. Plavom bojom je nacrtana nacistička svastika, pa precrtana, a na licu Mihailovića je napisan broj 161. Inače, još se traga za počiniocima koji su noć pre otvaranja Muzeja bacili crvenu farbu na zgradu u Bregalničkoj. Š. M.

ŠPANIJA PROGLASILA VANREDNO STANjE
MINISTARSTVO unutrašnjih poslova Španije proglasilo je vanredno stanje nakon današnjeg nestanka struje.
28. 04. 2025. u 21:32

MAKRON POSLE RUSKOG NAPADA: Hitno nam je potreban mir
RUSKI raketni napad na grad Sumi na severu Ukrajine naglašava hitnu potrebu za nametanjem primirja Rusiji, izjavio je danas predsednik Francuske Emanuel Makron.
13. 04. 2025. u 15:34

ZVANIČNO KRAJ: Kome je pripao dvorac u Beču? Razveli se Toni i Dragana
PEVAČICA Dragana Mirković i biznismen Toni Bijelić zvanično su se razveli nakon 25 godina brak.
30. 04. 2025. u 12:32
Komentari (0)