GRADILI PUTEVE I PRUGE, A UMIRALI OD GLADI I UMORA: Na srpskom groblju u Kastelanu otkriven spomenik Ssrbima stradalim u Velikom ratu
POKRAJINA Trento (Trentino), na severu Italije, čije je sedište grad Rovereto, koji se naziva prestonicom mira, i u čijoj blizini se nalazi seoce Kastelano, sa svega 800 žitelja, bilo je mesto robovanja za stotine Srba tokom Prvog svetskog rata. Mnogi od njih su ovde ostavili živote - rekao je ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Nikola Selaković, prilikom posete ovom mestu, gde je otkriven spomenik stradalim Srbima.

Foto promo
- Ispod planinskih vrhova, koji premašuju 2.000 metara, otkrili smo tablu sa nazivom "Srpska staza". To je staza koju su Srbi kao ratni zarobljenici, kako iz Kraljevine Srbije, tako i iz Bosne i Hercegovine, Like i Severne Dalmacije, osuđeni na prinudni rad samo zato što su pripadali srpskom narodu, prolazili i mnogi od njih tu i skončali. Do danas nije bilo obeležja o njihovom stradanju - kazao je Selaković.
Ispod vrha od 2.059 metara nalazi se lokalitet koji meštani nazivaju - Srpsko groblje. Na Srpskom groblju ovog vikenda podignut je spomenik i u njega uklesane reči, kojima će, po rečima ministra, ti naši ljudi biti sačuvani od zaborava.
- Do prošle godine za njih nismo znali, kao ni za Srpsku stazu i Srpsko groblje, ali su dvojica vrednih Italijana, Mauricio i Klaudio, dvojica istoričara, članova lokalnog istorijskog društva, sačuvali priču od zaborava i čak izvršili istraživanja metal-detektorima na mestu groblja. Po nađenim novčićima, tokama od kaiševa, dugmićima sa odela, utvrdili su da tu počivaju srpski vojnici iz Prvog svetskog rata - dodao je Selaković.
Nedaleko od "grada mira", nalazi se spomen-kosturnica sa sačuvanim posmrtnim ostacima 22.000 austrougarskih, italijanskih i čehoslovačkih vojnika iz Prvog svetskog rata. Kroz ovaj grad, naime, prolazila je linija Severno-italijanskog fronta.

Foto promo
- Ovde se nalazi i veliko zvono, kako meštani kažu, najveće pokretno zvono na svetu, koje svake nedelje, leti u 9.30, a zimi u 8.30, otkucava 100 puta u slavu svih stradalih u svim ratovima u svetu. To zvono je napravljeno 1924. godine, kršteno 1925. i tada nazvano Marija Dolores. Jedinstveno je po tome što je izliveno od topovskih cevi svih vojski, učesnica u Prvom svetskom ratu. Dakle, u njega su izlivene i topovske cevi koje su pripadale Kraljevini Srbiji. U čast naše posete i u čast palih srpskih junaka, napravljen je izuzetak, pa je zvonilo ovoga puta tačno u podne - kazao je Selaković.
On je u subotu položio venac kod Kapele palih boraca i spomen-ploče, u Kastelanu i tada objasnio da srpski zatočenici, dovedeni na prinudni rad, nisu bili samo vojni zarobljenici, već i civili, Srbi koji su živeli na području Austrougarske.
Oni su obavljali teške fizičke radove, a umirali su od gladi, iscrpljenosti, zaraza i smrzavanja pod snežnim lavinama. Većina njihovih potomaka doskoro nije znala gde počivaju.
Mnogi Srbi su tokom Velikog rata internirani u zarobljeničke logore u Austrougarsku, Nemačku, Bugarsku i Tursku. Logori u Italiji i Turskoj služili su za težak prinudni rad. Samo u 1916. godini, u radnim odeljenjima u Tirolu, bilo je angažovano više od 8.000 zarobljenih srpskih vojnika. U Kastelanu, Srbi su bili zatočeni u lokalnom zamku i školskoj zgradi. Radili su na transportu municije, pravljenju naoružanja, izgradnji i održavanju puteva, izgradnji železnice i žičara, na njivama i imanjima, a uslovi u kojima su živeli bili su nehumani. Čak je zabeležena jedna pobuna 1916, koja je ugušena brutalnošću čuvara.

Foto promo
Državna komemoracija
INICIRAĆU da komemoracija u Kastelanu postane državni događaj, koji ćemo kao država obeležavati svake godine, poručio je ministar Selaković. Spomenik na Srpskom groblju podiglo je Ministarstvo uz podršku regije Trentino Alto Adiđe i Opštine Vila Lagarina.

ZAHAROVA O UPOZORENjU VUČIĆU ZBOG POSETE MOSKVI: Banditizam i ucena, tako deluju terorističke ćelije
PORTPAROLKA ruskog Ministarstva spoljnih poslova Marija Zaharova danas je nazvala upozorenja Evropske unije predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću u vezi njegove posete Moskvi za Dan pobede, "banditizmom i ucenom''.
30. 04. 2025. u 16:55

MAKRON POSLE RUSKOG NAPADA: Hitno nam je potreban mir
RUSKI raketni napad na grad Sumi na severu Ukrajine naglašava hitnu potrebu za nametanjem primirja Rusiji, izjavio je danas predsednik Francuske Emanuel Makron.
13. 04. 2025. u 15:34

ZVANIČNO KRAJ: Kome je pripao dvorac u Beču? Razveli se Toni i Dragana
PEVAČICA Dragana Mirković i biznismen Toni Bijelić zvanično su se razveli nakon 25 godina brak.
30. 04. 2025. u 12:32
Komentari (1)