DAN KADA JE PRVI PUT OSLOBOĐEN KRUŠEVAC: Srbi sa Rusima pobedili Turke na Varvarinskom polju (FOTO/VIDEO)
KRUŠEVAC je prvi put oslobođen od Turaka 1810. godine uz pomoć Rusa.
Sa izložbe o Kruševačkoj nahiji, Foto S. Babović
U septembru te godine odigrala se Varvarinska bitka, koju su Srbi dobili sa ruskim saveznicima tokom Prvog srpskog ustanka. U Varvarinskoj bici posebno su se istakli Stanoje Glavaš, Uzun Mirko Apostolović, Jovana Kursula i Hajduk Veljko.
Komandu združenih jednica preuzeo je grof Jozef K. Orurk. Naredio je da se preseli celo selo, istog imena kao današnja opština. Ahmed Huršid-paša je sa svojim snagama sa oko 10.000 do 15.000 ljudi krenuo u napad, dok su se branioci ušančili.
Grof Orurk je imao saznanja o pravcu dolaska Turaka i na vreme rasporedio četiri pešačke trupe od po 150 ljudi, čiji je zadatak bio da na sebe privuku glavni napad. Turci su nastavili da bez uspeha napadaju još više puta, po krilima, ali ih je odbila umešno organizovana odbrana. Sa kontranapadima Hajduk Veljka, tursku vojsku su izložili unakrsnoj vatri, suzbili i konačno proterali nakon dejstvovanja topova.
- Varvarinska bitka je zapravo bila jedina organizovana veća bitka u nahiji, ali je njen rezultat značajan uprkos činjenici da je Kruševac bio slobodan samo dve i po godine - kaže za „Novosti“ istoričar Goran Vasić.
Publikacija "Kruševačka nahija od 1804. do 1833", koja upravo donosi činjenice o Varvarinskoj bici, ali i drugim borbama vođenim pre i uoči oba srpska ustanka, uskoro izlazi iz štampe. Izložba na istu temu otvorena je do kraja februara u kruševačkom muzeju.
BONUS VIDEO - GDE JE SRPSKO BLAGO: Kakva je sudbina hiljada rukopisa, relikvija, ikona, umetničkih dela...
Breakfast Buffet svakog dana od 10:00 do 12:30
ZAPRATI I REZERVIŠI SVOJE MESTORestoran Miya Galerija
Breakfast Buffet svakog dana od 10:00 do 12:30
ZAPRATI I REZERVIŠI SVOJE MESTOKlikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
"NE ŽELIM PREGOVORE" Tramp brutalno zapretio: Napadi na Iran biće nastavljeni dok ne pristanu
PREDSEDNIK Sjedinjenih Američkih Država Donald Tramp izjavio je danas da će američki vazdušni udari na Iran biti nastavljeni i narednih dana, uz upozorenje da će biti sve intenzivniji ukoliko Teheran ne pristane na sporazum, dodajući da trenutno ne želi pregovore sa Iranom.
15. 07. 2026. u 20:30
NOVI JEZIV SNIMAK DRAME U AVIONU: Supruga drži Srbina da ne ispadne iz aviona (VIDEO)
NA letu iz Soluna za Mihnen prošlog petka dogodio se incident kada je tokom leta pukao prozor aviona, a onda je došlo do dekompresije kabine.
14. 07. 2026. u 17:57
VODITELjKA GODINAMA NE SPAVA SA MUŽEM: "To je za mene traumatično!"
VODITELjKA sa suprugom već godinama ne spava u istom krevetu...
14. 07. 2026. u 11:17
Komentari (0)