SRPSKE ŽRTVE VAŽNE SU ZA CELU EVROPU: U Veneciji predstavljena knjiga dr Milovana Pizarija o stradanju naših civila u Velikom ratu
NA Filološkom fakultetu Univerziteta u Veneciji, održana je promocija knjige „Na Balkanskom frontu. Rat i zločini protiv civilnog stanovništva u Srbiji 1914 - 1918“ autora dr Milovana Pizarija koju je arhiv Vojvodine u Novom Sadu objavio na italijanskom i srpskom jeziku.
FOTO: Arhiv Vojvodine
Profesor savremene istorije i istorije Istočne Evrope Stefano Petrungaro, koji je organizovao promociju poželeo je dobrodošlicu gostima iz Srbije i publici.
Direktor Arhiva Vojvodine dr Nebojša Kuzmanović je podsetio na važnost međunarodne saradnje i na napore Arhiva da pored tradicionalne, arhivističke delatnosti, bude institucija posvećena istraživanju i objavljivanju naučnih radova kako na srpskom, tako na drugim jezicima.
U tom duhu je Arhiv objavio poslednjih godina preko 100 naslova, među kojima tri na italijanskom jeziku, u saradnji sa autorima iz Srbije i Italije. Zatim je Kuzmanović predstavio važna izdanja na srpskom i engleskom jeziku o stradanju Srba u NDH, o deportaciji bačkih Jevreja, o istoriji Vojvodine.Takođe, poklonio je više od o 50 knjiga Univerzitetskoj biblioteci u Veneciji.
Dr Milovan Pizari govorio je o važnosti teme kako za Srbiju tako za Evropu, o arhivskoj građi na kojoj se knjiga temelji i o najvažnijim i najtragičnijim aspektima stradanja civila u Srbiji za vreme Prvog svetskog rata.Kazao je i da se, na žalost, srpska istoriografija još uvek ne bavi dovoljno ovim temama.
FOTO: Arhiv Vojvodine
Na kraju izlaganja razvila se diskusija o kulturi sećanja u Srbiji, o razmerama stradanja srpskog naroda i o budućim potrebnim koracima u istraživanju.
Događaju su, između ostalih, prisustvovale i profesorke Marija Bradaš i Aleksandra Mladenović sa katedre za slovenske jezike Univerziteta u Veneciji.
Preporučujemo
SKANDAL! RAMA OBJAVIO SNIMAK RAZGOVORA SA TAČIJEM: "Srećna nezavisnost komadante, brate moj, grlim te mnogo i volim" (VIDEO)
PREMIJER Albanije Edi Rama objavio je snimak telefonskog razgovora sa bivšim vođom zločinačke OVK Hašimom Tačijem, koji se trenutno nalazi u pritvoru Specijalnog suda u Hagu, gde je optužen za ratne zločine i zločine protiv čovečnosti.
17. 02. 2026. u 20:01
VAŠINGTONU STIGLO UPOZORENjE: Ne pokušavajte da narušite naše odnose sa Moskvom
BELORUSKI predsednik Aleksandar Lukašenko izjavio je danas da je na početku pregovora između Belorusije i SAD upozorio Vašington da ne pokušava da naruši odnose između Minska i Moskve.
16. 02. 2026. u 15:09
"MAMA, JA IMAM RAK": Slavica Đukić Dejanović o borbi za život sina jedinca - sam sebi dao dijagnozu
"DUŠAN JE sam sebi dao dijagnozu"
16. 02. 2026. u 19:12 >> 19:12
Komentari (0)