VODIČ KROZ STARO SAJMIŠTE: Srednjoškolci sa istoričarima i umetnicima napravili aplikaciju
NA osamdesetogodišnjicu od osnivanja logora Staro sajmište, 8. decembra, javnosti će biti predstavljena aplikacija Svetlost svitaca, nastala u okviru istoimenog projekta kojim koordinira Filmski festival Slobodna zona.
Centralna kula na Sajmištu, Foto N. Fifić
Četrnaest srednjoškolaca, zajedno sa istoričarima i umetnicama iz Srbije i Nemačke, kroz radionice je osmislilo i kreiralo multimedijalnu šetnju na lokaciji bivšeg logora koja će biti dostupna preko mobilne aplikacije.
Cilj projekta je da mladima ukaže na jednu od lokacija Holokausta u Evropi, upozna ih sa istorijskim dešavanjima na ovom lokalitetu i istakne značaj i neophodnost kulture sećanja. Aplikacija će omogućiti korišćenje na licu mesta tokom obilaska Beograda.
U projektu su učestvovale učenice i učenici iz Beograda, Novog Sada, Novog Pazara, Valjeva, Leskovca, Bečeja i Subotice. Projekat Svetlost svitaca realizuje Filmski festival Slobodna zona uz podršku Fondacije Sećanje, odgovornost, budućnost i saradnju Fondacije Fond B92, Centra za primenjenu istoriju, Udruženja za društvenu istoriju - Euroclio, nezavisne pozorišne trupe Spreeagenten iz Berlina i CeDiS, Freie Universitt Berlin.
Na Starom sajmištu, u Judenlageru Semlin, od decembra do proleća, stradalo je više od 6.300 Jevreja i 60-tak Roma, a posle toga, u Prihvatnom logoru Zemun, na istoj lokaciji, oko 11.000 civila, Kozarčana, partizana, četnika, ratnih zarobljenika...
Memorijal Staro sajmište, kao ustanova kulture, dobila je nedavno direktora, upravni i nadzorni odbor, a radovi na obnovi i adaptaciji Centralne kule trebalo bi da počnu sledeće godine.
Preporučujemo
STIŽE SNEG: U Srbiji danas smena magle, sunca i kiše - Evo kad će se sve zabeleti
22. 12. 2025. u 07:35
VREME DANAS: Oblačno i maglovito jutro, tokom dana sunce, do osam stepeni
22. 12. 2025. u 00:01
ZELENSKI SA PRVE LINIJE FRONTA POSLAO PORUKU OČAJA: Rusa je sve više i više! Situacija teška i komplikovana
PREDSEDNIK Ukrajine Volodimir Zelenski je izjavio da je situacija na frontu teška i komplikovana i da se povećava broj ruskih snaga.
20. 12. 2025. u 07:09
RUSI ĆE NAPASTI EU MNOGO RANIJE: Veliko upozorenje iz Ukrajine, poznata godina i glavna meta
RUSIJA je pomerila svoje planove za direktnu agresiju sa 2030. na 2027. godinu, a Evropa je sve glasnija o riziku od direktnog sukoba, u kojem bi se baltičke države mogle naći pod okupacijom.
20. 12. 2025. u 09:41
Objavljeni INTIMNI kadrovi Melanije Tramp iz KUPATILA - i to ZLATNOG! Donald je pitao da li je videla, ona mu odgovorila (VIDEO)
MELANIJA je besprekorno stilizovana – šeširi, štikle, frizura – sve je u skladu sa njenim hladnim i kontrolisanim imidžom
19. 12. 2025. u 19:01
Komentari (0)