DOKTOR MIRSAD ĐERLEK: Epidemija se pobeđuje vakcinom, a ne merama
MNOGI se pitaju šta čeka Krizni štab i zašto ne uvodi nove mere kada su, poređenja radi, u martu ove godine zbog 4.000 novozaraženih dnevno radile samo apoteke, benzinske pumpe i prodavnice prehrambene robe.
Foto Tanjug
Dok na jednoj strani imamo one koji se protive svakom vidu uvođenja novih mera, dok paralelno sa svojim stavovima ne žele vakcinu, tu su i oni koji se pitaju zašto nema mera kada brojke rastu?
Odgovor se traži u Ministarstvu zdravlja, a državni sekretar Mirsad Đerlek otkriva u kom smeru razmišlja Krizni štab i da li će biti novih mera, s obzirom na to da su najave lekara da će i naredne dve do tri nedelje porasti broj zaraženih. Kako kaže, već je poprilično izvesno uvođenje kovid propusnica i redukcija broja ljudi na okupljanjima.
- Prošle godine smo se protiv korone borili epidemiološkim merama, a ove godine imamo najjače oružje koje postoji u svetu protiv zaraznih bolesti, a to je vakcina. Prošle godine morali smo da potežemo za jačim i represivnijim merama, ove godine bi trebalo da budemo vakcinisani. Da smo nastavili onako dobro kao na početku, mi bismo do sada završili sa koronom - objašnjava državni sekretar.
Da li će biti novih mera i kako će se država dalje boriti protiv korone?
Dr Đerlek objašnjava da su kovid propusnice izvesna opcija, ali i da će se smanjiti broj ljudi na okupljanjima. U ovom trenutku moguće je okupiti najviše 500 ljudi, ali taj broj će biti manji, dodaje on. Kaže da je država sve uradila i čini sve da zaštiti svoje građane, ali da ne može sama, te je neophodna veća kolektivna odgovornost.
- Država se bori od samog početka i naravno da će uvek činiti i učiniti sve da sačuva život svakog građanina. Mi svakodnevno pratimo situaciju u svim regionima, na dnevnom nivou, i naravno da razmišljamo šta i kako dalje. Svakako da ne možemo dozvoliti manje odgovornim ljudima da produže agoniju i da korona virus u Srbiji ostane još nekoliko godina. Dok još nije kasno, hajde da se vakcinišemo, da podignemo kolektivni imunitet, jer sada nam treba 80 odsto vakcinisanih. Biću iskren, ozbiljno se razmišlja o kovid propusnicama o kojima očekujem da će biti reči na sledećoj sednici, takođe, biće redukovan i broj ljudi na okupljanjima. Tako da se ne bih se složio sa nekim diskusijama da je to diskriminacija, da odvajamo nevakcinisane od vakcinisanih, ne, zaista mi smo pokazali kao država da nismo za diskriminaciju čim smo pustili da vakcine budu dobrovoljne. Ono što bi se samo tražilo je ili da ste vakcinisani, ili da ste preležali kovid ili da samo pružite neki dokaz da niste zaraženi, to je sve - kaže Đerlek.
Jasna je stvar da vakcina spasava živote
Državni sekretar u Ministarstvu zdravlja Mirsad Đerlek objašnjava da je važno da građani to shvate i primene. Kako dodaje, država je sve učinila da pomogne stanovništvu i pružila uslove, ali je neophodno da i građani shvate da je ova borba zajednička.
- Jasna je stvar da vakcina spasava živote i to moramo prihvatiti, zato moramo raditi više na edukaciji ljudi, jer epidemija se pobeđuje vakcinom, a ne merama. Mi u ovom trenutku ako imamo vakcinu, ne moramo imati rigorozne mere. Prošle godine imali smo samo to, tada nismo imali vakcinu u rukama, mi smo morali da posežemo za merama, i zato nam je i smrtnost manja od 1 odsto. Moramo da vodimo računa i o mentalnom zdravlju građana, ljudi moraju da funkcionišu, a potrebna je i ekonomija. Zdravlje i ekonomija idu jedno s drugim, kaže Đerlek i dodaje da je potrebna veća kolektivna odgovornost.
(Blic)
BONUS VIDEO: NAŠI HEROJI: Intervju sa doktorkom iz kovid ambulante
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
TRAMP POTPISAO NAREDBU 13219: "Dejtonski sporazum i Rezolucija 1244 se moraju poštovati"
PREDSEDNIK Sjedinjenih Američkih Država Donald Tramp produžio je danas vanredno stanje na nacionalnom nivou u vezi sa Zapadnim Balkanom, u skladu sa Zakonom o međunarodnim vanrednim ekonomskim ovlašćenjima, objavljeno je danas na sajtu Federalnog registra SAD.
24. 06. 2026. u 17:38 >> 17:45
UDARNO: Zelenski tvrdi da je Lukašenko prihvatio ultimatum
KOMUNIKACIONA oprema za koju Ukrajina tvrdi da je pomagala u podršci ruskim napadima dronova sa teritorije Belorusije prestala je da radi, rekao je predsednik Ukrajine Vladimir Zelenski novinarima danas, nekoliko dana nakon što je izdao ultimatum beloruskom predsedniku Aleksandru Lukašenku.
24. 06. 2026. u 18:41
Mesi pitao hrvatskog fudbalera: "DA LI SI NORMALAN", on kaže: "Ugasio sam ga!"
SA DVA gola u pobedi Argentine nad Austrijom, kapiten "Gaučosa" je oborio čak četiri rekorda Mundijala, od kojih je najbitniji onaj da je postao najbolji strelac svih vremena na Svetskim prvenstvima. Kota "18" - trenutna.
23. 06. 2026. u 16:05
Komentari (0)